Различити стилови ентеријера – водич за одабир

Оплемењивање новог дома је несумњиво један од најинтересантнијих, али и најтежих задатака који се намеће. Бирање стила који највише одговара Вашем сензибилитету и потребама може бити збуњујуће, јер је опција безброј, па не чуди што је опремање ентеријера толико уносан посао. Било да се сами упустите у овај подухват или да ангажујете агенцију, представљамо вам најпопуларније стилове дизајна како бисмо вам олакшали посао – иза сваког стоји особена логика и дух који га прати.

1. Индустријски стил

ентеријераЗа њега би се могло рећи да изискује највише храбрости. Оно што остали стилови покушавају да камуфлирају, индустријски гласно истиче. Оштрина и сировост су му најупадљивије одлике. Оставља утисак недовршености, али сваки елемент има своју улогу и представља готово експонат. Пружа прилику за креативност, јер је настао од идеје претварања напуштених складишта, поткровља и фабрика у урбана места за живот. Иако је индустријски стил минималистички, форма и функција су подједнако важне, па је стога пожељно комбиновање супротстављених материјала. Приметићете да га карактерише ексцесивна употреба челика, руку под руку са дрвеним детаљима, обавезно пропраћена упадљивим зидом од цигала. Најбитнија компонента овог стила је таваница, где се дешава највећа динамика. Испреплетане  греде, цеви, канали привлаче пажњу  и враћају димензију простору. Намерно остављање видљивог грађевинског материјала, који би се у другим стиловима прекрио, дефинитвно је његова најодважнија одлика. Боје такође играју велику улогу – битно је да су неутралне али топле, у супротном би простор деловао још више отуђено. Уколико вам се допада замисао индустријала, али вам делује превише хладно за животни простор, знајте да су детаљи ти који му враћају живот. Плишане софе, јастуци, теписи  ће га учинити питомим, као и биљке довољно велике да их простор не прогута. Индустријски стил одише рустичношћу и зрелошћу;  то је стил са ставом, који говори у његово име.

2. Скандинавски стил

ентеријера
Лепота овог ентеријера препозната је тек 50их година прошлог века. Нордијска естетика је представила “мање је више” приступ, фокусирајући се на изглед који зрачи добродошлицом  и топлином.  Увела је популаран минималистички изглед који је данас присутан више него икад, са циљем да понуди функционалност, префињеност и смиреност. Карактеристичност скандинавског поднебља, са дугим зимама и кратким данима, изнедрило је потребу за светлим тоновима како би се постигла илузија присуства светлости. Зато је најзаступљенија бела боја, а остале које се користе су сведене и пригушене, са понеким упадљивим акцентом. У скандинавском стилу нема много експериментисања са облицима и украсима –  присутне  су нежне контуре и чисте, геометријске линије. Скандинавски домови су традиционално били веома скучени, тако да нису дозвољавали пренатрпаност простора. Ова филозофија се задржала и данас, тако да се и даље улаже у неоптерећеност и чистину окружења. Дрвени подови без тепиха, празни зидови, минимум  детаља су уобичајена и пожељна слика. Оно на шта Скандинавци  много полажу пажњу је удобност и комфор. Сваки комад намештаја је паметно осмишљен – поред своје основне функције често има још неку додатну, треба да има дуг животни век и да је изграђен од најбољих материјала. Посебну драж даје њихова про еколошка политика. Уз  помоћ “зелених” покрета и  велике жеље за очувањем природе, постали су водећи ецо-фриендлy  дизајнерски покрет. Тако је скандинавски стил објединио једноставност, савременост, функционалност и одрживост.

3. Модерни стил

ентеријера
Модернизам је требало да буде антитеза пређашњим популарним стиловима, попут ренесансног или викторијанског, који су се одликовали китњастим текстурама, резбаријама и дрвенастим тоновима. Зато  његове компоненте теже свему супротном –  чисте, геометријске, јасне линије, без сувишних детаља. Он се може описати у једној речи – практичност. Третира  простор на поједностављен начин, акцентујући функционалност насупрот непотребном складиштењу.  Модеран стил је инспирисан елеганцијом и високим сталежом. Основа овог дизајна је адекватно коришћење боја –доминирају  бела и  њена алтернатива црна, уз рестриктвино коришћење примарних боја само као акцентне. Бели зидови су императив, и дозвољено је окречити само један у другу боју, како би се разбила једноличност. Омиљени материјали су они природни – кожа, памук или дрво, а намештај који се бира је најчешће благо одигнут од земље, како би дао утисак лакоће и лебдења. Велика пажња се придаје осветљењу – високи прозори су пожељни. Овај дизајн је идеалан за скучено окружење јер одаје илузију простора без натрпавања аксесоара.

4. Бохо

ентеријераЈедан од оних стилова који се уклапа у различите културе и временске епохе. Одувек је повезиван са људима који су живели неконвенционалне животе, уметнике и номаде. Његов мото је – изложите све што сте сакупили током живота!  Попуните простор материјалима, књигама, старим уметнинама, огледалима и успоменама са путовања. Нема везе ако се не слаже једно са другим – ни не треба. Иако простори уређени у бохо стилу међусобно личе, не постоје два иста. Нећете погрешити са топлим, земљаним тоновима. За разлику од минимализма, бохо стил заговара мото “више је више” и поздравља мешање најразличитијих утицаја. Намештај у овом стилу нећете наћи у великим ланцима; више среће ћете имати у продавницама половних ствари, на некој пијаци, сајму  или у неком заборављеном кутку у кући ваше баке. Одликује га безбрижан дух и атмосфера добродошлице, тако да окружење треба да буде уређено тако да позива на останак.  Сваки украс и комад треба да прича причу за себе, тако да бирајте оне који за вас носе  посебно значење. Микс  богатих, помало китњастих детаља и вибрантних боја дају овом ентеријеру на шарму. Циљ је да се на ненаметљив начин постигне “неуредан” изглед. Спајање различитих текстила – јастука, тепиха, таписерије је овде више него пожељно. Етно и фолклорни моменти даће уметничку црту, а дрвени топлину окружењу.

5.Традиционалан

ентеријера

Удобан и класичан. Иако вуче корене из далеке прошлости (античке Грчке и Рима), прихвата утицаје садашњости са стилом и комфором, што чини да је увек у моди.  Ако бисмо морали да га опишемо у једној речи, онда је то – предвидивост. У традиционално опремљеној соби нема ничег дивљег или хаотичног, јасно је утврђен распоред и ред. Детаљи и комади се савршено слажу једни уз друге, намештај је централно смештен и може деловати старомодно. Аксесоари су уређени тако да долазе у пару и постављени су симетрично. Овај стил је погодан за било коју старосну доб, оставља ванвременски утисак и веома је захвалан за комбиновање са другим стиловима. Зидови су окречени у ненаметљиве боје, а монотонију разбија дизајн штофа за намештај, који може бити флоралан, једнобојан или геометријских шара.  Често је обогаћен античким комадима, који имају за циљ да пробуде софистицираност и отменост. Када уређујете дом у овом стилу, тражите преплитање различитих материјала, текстура и шара које ће допринети димензионалности и дубини простора. Ако цените луксуз и префињеност прошлих времена прилагођене духу данашњице, онда је овај стил створен за вас!

Подели овај текст: