Проверите инвеститора, будите сигурни да је ваш стан само ваш

Куповина некретнине је обично највећи капитал коју појединац има, због тога би пре упливавања у тај слатки посао налажења стана, требало да се наоружате знањем, и без трзавица корачате ка свом новом дому.

Најважнија карика у том ланцу почиње и завршава се са – инвеститором. Част већини, али сведоци смо да се и данас купци суочавају са преварама.

Нарочито зато што, приликом куповине, жеља купца обично јесте да све обави по најнижој могућој цени, а то најшешче крије и трикове,  или неке проблеме који касније могу да се открију као препрека. Замке су најчешће управо  прилико м куповине нове, а неукњижене некретнине. Научите зато прво, како да проверите инвеститора. 

Ево неколико савета, требало би да:

– Да се обрати пажња да ли је објекат легализован. Уколико није легализован значи да онда неће ни бити проблем катастра, него озакоњења а тај посао се завршава у локалној самоуправи, а не у катастру. Једноставно, такав објекат нема потребну документацију. Битно је испитати и да ли је инвеститор власник парцеле на којој прави зграду.

Ако је парцела својина Града, потребно је испитати да ли је плаћено то градско грађевинско земљиште, јер ако није, некретнина не може да се укњижи. Када имамо случај легализације, проверава се власништво земљишта на коме је грађевина, уверење за легализацију из надлежне општине и грађевински пројекат.

Проверити све папире. Уколико се купује стан, који је променио више власника,  врло је могуће да у том процесу промене континуитета власништва заправо недостаје неки документ. Раније је то био велики изазов и велики проблем за купце непокретности.

У пракси се често дешава да станови стари по 30, 40 година нису укњижени, што због немара власника, што због пропуста грађевинског предузећа које је градило стан. Уколико гледате стан који је још у изградњи, препоручује се опрез и да се обави увид у документацију инвеститора. Првенствено у грађевинску дозволу.

Јавни бележник. Он је прво, помоћ и саветник, а онда и неопходан зато што се сада процес куповине и не може обавити без јавног бележника. Самим тим, он има и функцију наѕорника и за вас ће проверити све. Како кажу у РГЗ, откако су уведени јавни бележници, готово није могућ случај „дупле“ или „вишеструке“ продаје станова. Дешавало се раније да инвеститори измене грађевински пројекат и доделе нове бројеве станова. Сада нотари контактирају са свим потребним установама и воде евиденцију, па је могућност „дуплих“ продаја некретнина немогућа.

Лист непокретности. Гарант да купујете некретнину заиста од њеног правог власника је управо тај лист непокретности који можете добити у катастру у Општини.

Будући да се право својине на непокретности стиче даном уписа у катастар или у земљишне књиге, најбитније од свега је да некретнина која се купи што пре буде уписана у катастар.

Власник је онај ко се први упише у катастар, а не онај ко је први ушао у стан.

Стан у новоградњи. Можете веровати инвеститору на реч, али ипак најбоље је проверити инвеститора и видети да ли он послује са губицима као и да ли му је рачун у блокади. Ове детаље можете проверити на сајту Народне банке, а матични број инвеститора можете пронаћи на сајту АПР-а.

Инвеститор као правно лице. Проверу инвеститора такође можете извршити и преко Привредне коморе Србије.

Када све проверите и решите да купите некретнину приликом купропродајног уговора, извршиће се и провера у централном регистру да ли је та некретнина можда већ некоме продата и на тај начин ћете бити заштићени.

Ваше право је и да не платите стан у целости, а препорука је и да преговарате о капари, док се не уверите у све што вам је довољно да знате да ће ваша некретнина бити само ваша. Дакле, власнички лист, и уверење да на стану нема хипотеке или неке забележбе, односно да није предмет неког спора и слично је почетна одредница.

Подели овај текст: