Pitaj pravnika

Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
 
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
 
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
  • da li je nekretnina slobodna
  • kako odrediti cenu nekretnine
  • zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
  • pitanja u vezi sa radnim pravom

ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3.018 Odgovor

  1. Dobar dan. Vlasnik sam polovine stana, dobio sam od advokata pošiljku da sestra hoće da prodamo stan ili da isplatim polovinu. Ako ne ispunim njen zahtev, biće prodaja preko advokata. Koja su moja prava? Može li sud prodati stan na njen zahtev? Hvala Vam.

    1. Poštovana, ukoliko se predmetna nekretnina ne može fizički podeliti, tada ili postoji opcija da otkupite udeo jedno od drugog, ili ako to ne želite, stan se mora prodati putem javne prodaje i da se na taj način svaki suvlasnik naplati od kupovne cene, međutim u takvim postupcima se nekretnine obično prodaju znatno ispod tržišne cene, kada su svi u faktičkom gubitku. Predlog je da se dogovorite van suda.

  2. Sa mojom sestrom sam imala dogovor da nakon smrti majke kuću ostavi testamentom meni, nas dve smo jedine naslednice. Majka je napisala testament, prepisala kuću na mene i ubrzo preminula. Sestra je, međutim, prekinula ostavinski postupak iza majke i u tužbi tražila nužni deo od 1/4 kuće. Ja sam u periodu između smrti majke i ostavinske rasprave počela sa renoviranjem kuće, polupala sam kupatilo i kuhinju, jer sam smatrala da je kuća moja upravo zbog pomenutog dogovora. Sada me zanima da li sestra može da me tuži za uništenje tuđe stvari ako nasledi 1/4 kuće (a naslediće, jer sam priznala tužbeni zahtev), imajući u vidu trenutak kada sam počela sa renoviranjem kuće? Imam pismeni dokaz da je postojao dogovor da kuća pripadne meni.

    1. Poštovana, nakon priznanja tužbenog zahteva, sestra postaje vlasnica u 1/4 dela prava svojine i ukoliko bude zahtevala naknadu štete koja je pričinjena bez njene saglasnosti (razbijanje kupatila i kuhinje) na to će imati pravo. Međutim, postavlja se pitanje da li su ti radovi bili nužni, opravdani, obzirom da ste vi bili savesni kao vanknjižni vlasnik. Predlog je da se dogovorite oko određene vrste naknade štete, ako se bude potraživala, van suda.

  3. Poštovanje,
    Može li se odraditi etažiranje na polovinu objekta, koja je u vlasnistvu 1/1?
    Hvala

    1. Poštovani, takva situacija je moguća. Potrebno je uraditi projekat i elaborat etažiranja, da sve bude odobreno od strane nadležne Službe za građevinarstvo i drugo.

  4. Dobar dan.
    Muči me jedno pitanje. Vlasnik sam parcele 520m2 i želeo bih deo od 340m2 dati u zamenu za stan investitoru. Da li može i mora da se uradi parcelacija ili mogu samo kod beležnika potpisati ugovor o prodaji 320m2 parcele? Hvala

    1. Predlog je da uradite preparcelaciju i da svoju parcelu izdelite, jednu od 340m2 prodate investitoru a drugu zadržite za sebe. Naime, zbog gradnje, investitoru je mnogo lakše da bude vlasnik svoje pracele u 1/1 dela nego da je suvlasništvo, jer je tada potrebna Vaša saglasnost za preduzimanje bilo kakvih radnji sa njegove strane. Pitanje je samo da li se preparcelacija mora raditi sudskim putem ili je moguća vansudska, a to zavisi od urabnističkog plana i minimalno propisane obavezne površine

  5. Dobar dan, želeo bih da kupim kuću u selu. Moje pitanje je da li mogu da stavim klauzulu u ugovor sa notarom kojom se predviđa da trenutni vlasnik
    odgovornost za košenje trave u bašti ostaje njegova 20 godina jer radim u inostranstvu i ako je klauzula važeća, hvala.

    1. Poštovani, takva odredba nije uobičajna ali nije ni protivna zakonu. Odredba da se neko obaveže na održavanje dvorišta dok ste Vi u inostranstvu može biti regulisana drugim ugovorom, uz utvrđivanje određene naknade prema licu koje takvu obavezu ima, a zatim se mora voditi računa i utvrditi šta ako to lice umre, da li naslednici tako nešto mogu i treba da naslede, jer je 20 godina nerealan rok za takvu obavezu.