Куповина некретнине важна је животна одлука. Зато треба детаљно обратити пажњу на све карактеристике које некретнина има. Већина људи ће највише пажње посветити питању финансија и бирању стана у новоградњи или староградњи. Међутим, дилеме ту нису завршене. Поједине ставке, које нам у процесу куповине некретнине можда делују неважно, могу значајно да утичу на цену или квалитет саме некретнине. Оне такође могу и дугорочно да утичу на квалитет нашег живота.
Ваше је право да бирате и преговарате око свих ставки када је куповина некретнине у питању.
Прво треба добро да промислите да ли вас више привлачи старорадња или новоградња. Када сузите избор на пар некретнина које вам се свиђају, детаљно се позабавите свим карактеристикама које оне имају. Добро извагајте које су предности, а које мане од сваке.
Чак и ако нам се нека ставка учини ситницом, не треба да је занемаримо, јер већина њих може значајно да утиче на наш квалитет живота, али и на коначну цену некретнине:
1.Паркинг/гаража
Ако имате аутомобил, ова ставка ће вам бити веома значајна. Размислите о својим животним навикама и о неопходности да имате гаражу. Можда вам је она потребна и за остављање других ствари (бициклова, дечијих тротинета и сл). Проверите да ли се стан налази у улици где се наплаћује паркинг. Распитајте се да ли је планирано да се у будућности уведу зоне у вашем будућем кварту. Питање паркинга је посебно изазовно ако је у питању куповина некретнине у већим градовима, поготово у појединим општинама у Београду. Куповина гараже обично не улази у основну цену некретнине, него се посебно доплаћује.
2. Висина комуналних рачуна
Понекад занемаримо висину рачуна као важну ставку при бирању некретнине. Тачно је да се режије свакако морају плаћати, али неће вам бити свеједно ако оне оптерете већи део ваше плате. Зато о њима треба мислити на време. Распитајте се какво је грејање, колико се месечно плаћају инфостан и струја. Проверите да ли имате додатних трошкова попут месечног одржавања зграде или сличних издатака.
Занимљиво је да последњих година купци све више траже станове без централног грејања који су некада били јако популарни.
– Раније је цена стана који има централно грејање била увећана и за 10 одсто. Сада није тако, а чак се људи радују ако немају централно грејање јер је скупо и плаћа се целе године. Више се тражи етажно грејање – наводе агенти и додају да купци избегавају поткровља и високе спратове.
Ако вам је за око запао неки салонац, треба имати у виду да режије у овој стану могу бити скупље. Салонци понекад имају висину плафона и до 3.5м. Плафони у случају новоградње су високи око 2.5м. Дакле, за стан од 100 м2 у случају старе градње, по овој рачуници, имамо 100 м3 ваздуха више које треба загрејати. То прави осетну разлику у потрошњи, а тиме и у висини рачуна за струју или гас.
3. Енергетска ефикасност
„Зелено” размишљање приликом градње није само добро за околину. Оно је добро и за будуће станаре, јер смањује трошкове живота. Стари станови и куће понекад немају изолациону фасаду, иако најчешће имају дебље зидове који служе као изолација како зими од хладноће, тако и лети од претераног загревања стамбеног простора.
Нови станови, за разлику од староградње, имају већу енергетску ефикасност и одличну изолацију. Самим тим штеде енергију и имају и ниже трошкове пре свега грејања. Све су актуелније и „паметне зграде“ са даљинском контролом уређаја и грејања, што свакако смањује рачуне за електричну и топлотну енергију.
И код новоградње и код староградње потребно је проверити материјал од ког је саграђена зграда. Ако се штедело на изолацији, можда ћете чути разговор комшија, буку са улице или узалуд догревати стан кроз који дува кошава…
4. Пореске олакшице
Зависно од тога да ли сте купац стана у староградњи или новоградњи, мораћете да платите један од два пореза – ПДВ или порез на пренос апсолутних права. И док је ПДВ обавеза оних који купују станове у новоградњи, порез на пренос апсолутних права плаћате на стару градњу.
Ако планирате да купите стан у старој градњи, то значи да је тај стан већ био у промету, обавезно укалкулишите и трошак за порез на пренос апсолутних права. На име овог пореза платићете 2,5 одсто од укупне вредности стана. Код нас је Законом регулисано да овај порез плаћа продавац, али је пракса таква да тај трошак готово у 100 одсто случајева, падне на купца.
Међутим, ако купујете новоградњу, онда сте у обавези да платите порез на додату вредност, познатији као ПДВ и он износи 10 одсто од вредности некретнине. Најчешћа ситуација када купујете новоградњу је таква да је инвеститор у цену стана већ урачунао ПДВ који је он претходно платио, док ви након куповине стана имате само да покренете поступак за повраћај пореза, односно да рефундирате тих 10 одсто, уколико је то ваш први стан у власништву.
5. Лифт
Нове вишеспратнице имају и лифтове, за разлику од старих зграда где га је понекад потребно накнадно уграђивати и то ако уопште постоје техничке могућности. Ако је зградије градње, то значи да неко време нежете морати да размишљате ни о ремонту лифта који чека све станаре старих зграда. Код куповине стана у новоградњи ипак треба водити рачуна о томе да ли је инвеститор обезбедио лифт, или је само оставио простор за њега.
6. Трошкови одржавања зграде
Станари деле трошкове одржавања зграде, било да је реч о новоградњи или о староградњи. Код новијих зграда станари неко време неће имати потребе за већим радовима на фасади, крову, стазама, наравно под условом да је зграда урађена квалитетно и по прописима.
Посебно треба обратити пажњу ако нам се свидео стан који се налази у заштићеној зони или је зграда под заштитом. У тим случајевима неки грађевински подухвати на спољашњости зграде могу бити ограничени, а то се односи на столарију, балконе, фасаду… Можете да мењате све што се види споља само ако за то добијете посебну сагласност.
Када купујемо некретнину често смо нестрпљиви да се процес што пре заврши и да што пре почнемо да градимо свој нови дом. Ипак, треба обратити пажњу на све ситнице и ставке које та некретнина нуди – неке од њих ће утицати на цену, а већина од њих и на квалитет нашег будућег живота.