Како купити некретнину ако узимате стамбени кредит?

Определили сте се да за себе и чланове свог домаћинства обезбедите кров над главом, да купите стан или кућу и узмете стамбени кредит? Покушаћемо да вам у кратким цртама објаснимо шта вам је потребно да бисте добили стамбени кредит и шта вас очекује у том поступку.

Првобитно је да код пословне банке, чији вам услови камате – отплате главнице и уопштено стамбеног кредита у целости одговарају, предате следеће:

  • Документацију коју ће вам издати послодавац или књиговођа. Ово се најчешће односи се на просек плате тј. ваше зараде и примања које остварујете месечно. На овај начин банка проверава вашу кредитну способост и до ког износа може да вам одобри стамбени кредит. Некад је потребно приложити и формуларе на које ће вам изабрана пословна банка јасно указати;
  • Лист непокретности за предметну непокетност (власнички лист) чије се издавање са захтевом било ког лица може добити код надлежног Републичког геодетског завода – Службе за катастар непокретности;
  • Процена непокретности овлашћеног проценитеља, који се налази на списку пословне банке, ради процене тржишне вредности непокретности.  Банци је ово важно, јер као будући заложни (хипотекрани) поверилац, одлучује да ли ће учешће за банкарски стамбени кредит, које ви плаћате из сопствених средстава, бити 20% или 30% (најчешће код свих пословних банака) у зависности од непокретности – структуре, локације, саме градње и друго.

Када учешће није потребно?

Изузетно, учешће за стамбени кредит није потребно уколико имате непокретности које могу бити подобне за банку да се осигурају у што већем обиму са својим заложним правом. Нпр. подижете стамбени кредит од цца 25.000 ЕУР-а, а хипотеку стављате на неку другу некретнину, Вашу или од било ког трећег лица, чија је вредност знатно већа од износа стамбеног кредита који добијате – нпр. 60.000 ЕУР-а).

  • Предуговор, који у пракси банка не инсистира да буде оверен код јавног бележника са свим релевантним подацима о купопродаји:
    • предмет купопродаје,
    • цена,
    • укњижбена дозвола,
    • предаја поседа,
    • заштита од правних недостатака (евикција),
    • трошкови поступка и др. а који закључују купац и продавац

Након што сте горе означено доставили, банка путем свог кредитног одбора одлучује да ли испуњавате услове да добијете тражени стамбени кредит. Уколико је одговор позитиван тада се у договору са вашом пословном банком заказује термин овере документације код јавног бележника. Ако је тражени стамбени кредит осигуран код НКОСК-а (НАЦИОНАЛНА КОРПОРАЦИЈА ЗА ОСИГУРАЊЕ СТАМБЕНИХ КРЕДИТА) тада је свакако неопходан и њихов позитиван одговор.

Погледајте понуду – ПРОДАЈА СТАНОВА

Овера код јавног бележника

Код надлежног јавног бележника се оверава, прво ЗАЛОЖНА ИЗЈАВА коју сачињава и оверава нотар у договору са пословном банком. Њу у најчешћем броју случајева потписује продавац само из разлога што је он још тог момента и даље власник предметне непокретности јер се банка увек прво обезбеђује (без обзира у чију корист се подиже стамбени кредит). Након овере заложне изјаве, закључује се и оверава коначни купопродајни уговор код јавног бележника који сте сачинили Ви или адвокат за кога сте се определили.

По овери аката из претходног става, јавни бележник по службеној дужности у року од 24х доставља електронским путем оверену заложну изјаву и купопродајни уговор Катастру непокретности. Ви као купац у договору са банком морате да искоординишете плаћање такси према услугама Катастра, како би се након уплате такси донела решења, а пре свега о упису хипотеке, које је банци (али не свим) неопходно ради исплате износа добијег из стамбеног кредита.

Пронађите банку са најбољом понудом СТАМБЕНИХ КРЕДИТА

Износ стамбеног кредита се исплаћује на рачун продавца (може да има отворен рачун у пословној банци код које се подиже стамбени кредит али и не мора, може да се определи текући рачун код које год пословне банке жели у Републици Србији). Такође, у зависности од политике банке и вашег захтева стамбени кредити могу бити исплаћивани и у ЕУР и у динарима.

По окончању целог поступка, на Вама је да уредно и у законском року поднесете одговарајуће пореске пријаве надлежним Пореским управама:

  • порез на пренос апослутних права,
  • порез на капиталну добит уколико иста постоји,
  • захтев за рефундацију ПДВ-а као купца првог стана уколико сте некретнину купили директно од инвеститора или друго
  • порез на имовину

О овим пријавама ће бити речи у наредном тексту.

ПИШЕ: АДВОКАТ БРАНЕ КРУНИЋ

Подели овај текст: