Закуподавац
Закуподавац је особа која некретнину коју има у свом власништву даје у закуп. Другим речина, то је власник некретнине који издаје свој стан, кућу или другу врсту непокретности. Иако је овај термин у правном смислу исправнији, у разговору често можемо чути да се користи и термин „станодавац“.
Закупац
Закупац је особа која узима неку непокретност у најам. За закупца се користи и израз „станар“ – особа која станује у некретнини која није у његовом власништву. Како се закуп може вршити и над непокретностима које не служе само за становање (па тако имамо закуп локала, пословних простора, гаража), у правној терминологији се употребљава израз „закупац“
Кирија
Кирија представља месечну накнаду коју закупац даје закуподавцу на име коришћења негове некретнине, односно непокретности. Висину кирије поставља закуподавац, али се он може спустити, односно редуковати на захтев закуподавца.
Депозит
Депозит је врста гаранције и заштите станодавца. Узима се као вид новчане сигурности, односно обезбеђивања уколико закупац оштети стан, не плати одеђене трошкове или прекрши било коју ставку која је назначена у Уговору о закупу. Због овога је важно да закуподавац и закупац направе уговор о најму стана и у њему унесу ставку о депозиту, без обзира на то да ли ће тај уговор званично оверити код нотара или неће.
У пракси, обично се узима депозит у висини једне месечне кирије. Поједини закуподавци узимају и мање од тога, али обично не мање од износа колико узимају сви месечни рачуни у том стану.
По правилу, депозит се враћа закупцу по истеку периода изнајмљивања стана, односно по истеку уговорног односа.
Прочитај више информација о ДЕПОЗИТУ
Уговор о закупу
Уговор о закупу стана представља документ којим се регулишу права и обавезе уговорних страна, у овом случају закуподавца и закупца. Уговор регулише права и обавезе које имају и закуподавац и закупац, а које се односе на некретнину као предмет закупа. Овим документом се обично дефинише ко издаје некретнину, ко је изнајмљује, на који временски период. Прописује се и висина кирије, висина депозита. Уговор може садржати и друге ставке – обевезе обе стране у случају раскида уговора или повреде елемената овог уговора
Уговор о закупу, када сте га већ сачинили и потписали, није потребно оверити код јавног бележника али уколико желите, то можете да урадите у форми просте овере.
Погледај понуду: ИЗДАВАЊЕ СТАНОВА
Издавање/изнајмљивање
Између ова два термина се у свакодневном говору најчешће не праве разлике. Међутим, по правилу „издавање некретнина“ се односи на „давање некретнине у закуп“, тако да можемо рећи да онај ко има некретнину, он може и да је да у закуп, односно да је издаје. Изнајмљивање некретнине се односи на узимање некретнине у закуп, па по томе станар, односно закупац изнајмљује неку некретнину, стан или кућу.
Наравно, могуће је изнајмити и друге непокретности – гараже, пословне просторе (канцеларије, локале), магацине, пољопривредна земљишта итд.
Капара
Појам капара чешће сусрећемо код купопродаје некретнина. Она представља одређен износ, суму новца коју купац или закупац даје власнику некретнине као гарант да ће купити, односно изнајмити његов стан или његову кућу. Капара служи као осигурање и закуподавцу и закупцу у случају да дође до било какве промене договора, а пре усељења у стан. Како се по правилу издавање стана дешава врло брзо, а будући станари најчешће гледају станове када им се укаже потреба за најмом, тако и давање, односно узимање капаре, нису чести случајеви у процесу изнајмљивања некретнине.
Погледај понуду: ИЗДАВАЊЕ КУЋА
Месечни рачуни
Плаћање месечних рачуна за струју, грејање, телефон, кабловску и сличне услуге најчешће иде на рачун закупца. Може се уговором дефинисати да закупац има обавезу да уредно доставља доказе закуподавцу о свим измиреним трошковима режије.