Куповина земљишта -да ли је добра инвестиција?

Да ли је куповина земљишта добра инвестиција? Хоће ли вредност земљишта расти у будућности и како се разликује инвестирање у грађевинско и пољопривредно земљиште? Сазнајте одговоре на ова питања и размислите да ли је прави тренутак да уложите у ову врсту непокретности.

Понуда

На основу понуде која се налази 4зида може се рећи да постоји интересовање за овом врстом непокретности. Тренутно се налази скоро 7000 активних огласа за продају плацева у Србији. Постоје 3 врсте плацева који се оглашавају – грађевинско, пољопривредно и индустријско земљиште. Цене варирају у завсиности од локације, инфраструктуре, типа земљишта као и величне плаца.

Цене

За сајт 4зида Владимир Рафајловић из агенције Реал Хоусе некретнине у Новом Саду каже да цена земљишта неће падати. Ко год купи сада земљиште на њему неће изгубити новац. То не значи да је данас јефтино, него да ће у будућности бити све скупље.

Локација и инфраструктура важне

Као и код осталих некретнина локација игра кључну улогу и утиче на цену и вредност земљишта. Владимир из Реал Хоусе-а додаје је најбоље инвестирати тамо где се ради или планира нека инфраструктура. Нови путеви, комуналије, где треба да прође водовод и тамо где се планира градња а где је сада нема. Углавном су то ободи градова као што је на пример Фрушка гора. У последње две године велико интересовање за куповину плацева је владало у Сланкамену а ранијих година у Врднику.

Пољопривредно земљиште најсигурнија инвестиција

Извештаји РГЗ показују да се последње две године након станова највише прометују грађевинско и пољопривредно земљиште. Поставља се питање у коју од ове две врсте земљишта вреди више улагати.

„Пољопривредно земљиште је једина врста некретнина која је у протеклом кварталу забележила раст по броју продаје. То говори да је та врста некретнина најсигурнија за чување новца. Мешутим земља је ограничен ресурс, зато има константну цену и не губи вредност. Може се лако издати, нема трошкова одржавања, а када затреба новац увек се лако може продати“ – истиче наш саговорник. Он додаје да што се тиче грађевинског земљишта, ту се и свест људи мало променила. Велики је број оних који желе да имају своје парче земље ван града, викендицу и место где се могу склонити током године.

Где је продато најскупље пољопривредно земљиште?

У првој половини ове године највећи удео у укупној вредности тржишта непокретности заузима продаја станова (1,8 милијарди евра), са учешћем од 54 одсто. За куће је издвојено 257,6 милиона евра (осам одсто од укупне вредности), за грађевинско земљиште 220 млиона евра (седам одсто од укупне вредности), за пословне просторе 178 милиона евра (пет одсто од укупне вредности), за пољопривредно земљиште 105,3 милиона евра (три одсто од укупне вредности), показују подаци РГЗ.

Најскупље пољопривредно земљиште у Србији у другом кварталу 2023. године прометовано је у општини Вршац (КО Павлиш) по цени од 1.850.496 евра.

Ако купујете пољопривредно земљиште водите рачуна о следећем

Када је куповина пољопривредног земљишта у питању, постоји разлика да ли људи купују земљиште као инвестицију или за обраду. У сваком случају треба видети за коју пољопривредну културу је земљиште погодно, какви су приступни путеви, каква је могућност копања бунара, да ли је плавно и мочварно, да ли су власнички и сувласнички односи јасни и треба напоменути да приликом продаје пољопривредног земљишта постоји право прече куповине у корист власника суседног земљишта, што значи да онај ко продаје прво мора понудити комшијама по истим условима, а ако они нису заинтересовани, може продати било коме другом, саветујте Владимир Рафајловић из Реал Хоусе некретнина.

Популарне локације у околини Београда

Према подацима са сајта 4зида када је у питању продаја плацева у Београду, популарне локације су Барајево, Спот, Палилула, Гроцка, Младеновац. На Космају се цене за грађевинско земљиште у просеку крећу од 650 евра за ар до 2.500 евра, у Барајеву од 500 евра па до 5.000 евра. У оклони Новог Сада распон цена по ару иде од неколико хиљада до више од 10.000 евра док у Нишу на пример цене се крећу у просеку од 370 евра до 17.000 евра по ару.

Подели овај текст: