Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
3.018 Odgovor
Kako sklopiti ugovor sa zakupcem u slučaju većeg oštećenja stvari i tehnike u stanu, kad depozit od jedne mesečne zakupnine to ne može da pokrije?
Hvala!
Poštovana Dragice,
Troškovi sitnih opravki izazvanih redovnom upotrebom stvari, kao i troškovi same upotrebe, padaju na teret zakupca. Zakupac odgovara i za štetu koja nastane upotrebom zakupljene stvari protivno ugovoru ili njenoj nameni. U takvim slučajevima, u praksi, uzima se depozit čak u visini i do 3 mesečne neto zakupnine a kako biste se kao zakupodavac, što bolje obezbedili.
Zdravo.
Prilikom kupovine imovine stranog državljanina u Srbiji – postoji takva stavka trošak Porez na dohodak od najma je stopa od 20% za nerezidentni profit.
Pitanje: kupujem stambenu imovinu u Srbiji kako bih dobio dozvolu boravka i nastavio živjeti u njoj. U trenutku kupovine, ja sam državljanin druge države. Da li ću morati platiti takav porez ili ne? Zahvalan sam unaprijed za odgovor.
Poštovani,
Bez obzira da li ste strani državljanin ili ne, prilikom kupovine nekretnine na teritoriji RS plaća se jednokratno 2,5% od tržišne vrednosti nekrentine a to je na ime poreza na prenos apsolutnih prava (taj porez utvrđuje nadležna Poreska uprava). Ukoliko biste želeli kasnije taj stan da izdate trećem licu, onda morate prijaviti porez na zakup i on iznosi 20% od mesečne zakupnine.
Poštovanje!
Interesu je me da li pri kupovini stana mogu da napravim ugovor da stan koji kupim poklanjam svom detetu koje sad nije punoletno? Na koji način treba to uraditi i da li može?
I jos jedno pitanje. Ako agencija prodaje stanove kako sa sigurnošću da se zna da li su svi papiri tačni, da nije pod hipotekom ili možda ima jos neki suvlasnik? Da li treba uzeti pravnika (notara) ili je agencija pouzdana? Kako najsigurnije znati da li je trgovina ispravna (tačna), da nema prevara (da na primer agencija kaže da je vlasnik 1/1, da je stan uknjižen itd)? Možemo li da budemo sigurni da je tako ako se kupuje preko agencije ili trebam ja kao kupac da se obratim pravniku (notaru) da se provere papiri?
Hvala unapred
Poštovana Vesna,
Stan koji kupite možete pokloniti svom maloletnom detetu a taj ugovor o poklonu sačinjava i overava isključivo Javni beležnik (jer se radi o maloletnom licu, koje nema poslovnu sposobnost). Pre svake kupoprodaje, javni beležnik ima obavezu da pouči stranke o predmetu prodaje, odnosno da im ukaže da li postoje određeni tereti na nepokretnosti ili drugi nedostaci. Ukoliko angažujete advokata, budite sigurni da ćete, uz prisustvo notara, biti u celosti informisani o nekretnini koju kupujete. Agencija za promet nekretnina, koja je upisana u registar posrednika kod nadležnog Ministarstva, trebala bi biti pouzdana, ali sa ovog apsekta ne mogu o tome detaljnije izjasniti.
Postovani,
Prodao sam plac na Vozdovcu investitoru. Sve zavrsio kod notara. Nakon toga odkupio sam od brata polovinu stambene jedinice na N.Bgd u kojoj živimo zajedno sa porodicom. Dobili smo porez na apsolutna prava i to rešili. Moje pitanje je da li me čeka porez na kapitalnu vrednost, zbog prodaje placa i da li to mogu da izbegnem?
Hvala unapred.
Poštovani Stevane,
Obveznik koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u RS, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene – npr. ulaganje u rekonstruktivne radove i drugo, izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak. Ukoliko obveznik plaćanja poreza uloži samo deo sredstava ostvarenih prodajom nepokretnosti, poreska obaveza mu se srazmerno umanjuje.
Poštovani,
Da li žena koja je dobila stan u nasledstvo i ima nepokretnost – zemlju u vlasništvu, ima pravo na povraćaj pdv za kupovinu stana u izgradnji?
Poštovani Dragane,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, ako neko već ima nekretninu (stan) na svom imenu (dakle, stečeno je posle 2006. godine) onda nema pravo za povrat PDV-a.
Poštovani, šta uraditi kada nakon mesec dana posle useljenja u iznajmljen stan stanodavac odluči da poveća kiriju, jer je eto „sve poskupelo i porasle su cene izdavanja“?
P.S. Ugovor nažalost nismo sklopili
Hvala unapred
Poštovana Tamara,
Zbog ovakvih i sličnih situacija, uvek je savet da imate zaključen pismeni ugovor o zakupu nepokretnosti. Međutim, ako posle „zaključenja ugovora“ (u ovom slučaju usmenog, iako je teško dokazati šta je dogovoreno) nastupe okolnosti koje otežavaju ispunjenje obaveze jedne strane, ili ako se zbog njih ne može ostvariti svrha ugovora, a u jednom i u drugom slučaju u toj meri da je očigledno da ugovor više ne odgovara očekivanjima ugovornih strana i da bi po opštem mišljenju bilo nepravično održati ga na snazi takav kakav je, strana kojoj je otežano ispunjenje obaveze, odnosno strana koja zbog promenjenih okolnosti ne može ostvariti svrhu ugovora može zahtevati da se ugovor raskine. Raskid ugovora ne može se zahtevati ako je strana koja se poziva na promenjene okolnosti bila dužna da u vreme zaključenja ugovora uzme u obzir te okolnosti ili ih je mogla izbeći ili savladati. U sudskom postupku, ako izrekne raskid ugovora, sud će na zahtev druge strane obavezati stranu koja ga je zahtevala da naknadi drugoj strani pravičan deo štete koju trpi zbog toga.
Poštovani,
Kupio sam stan na kredit pre 2 godine i trenutno ga otplaćujem. U međuvremenu sam nasledio drugi stan koji želim da prodam kako bi isplatio kredit (otprilike je ista vrednost stana za prodaju i ostatka duga). Da li u ovom slučaju imam obavezu da platim porez za kapitalnu dobit?
Poštovani Dragane,
Kapitalnim dobitkom ne smatra se razlika nastala prenosom prava koja su stečena nasleđem u prvom naslednom redu. Dakle, ako ste stan (koji ste stekli nasledstvom) stekli iza nekog od roditelja, onda nemate obavezu plaćanja poreza na kapitalnu dobit.
Poštovanje Brane,
Da li lice koje ima prebivališe u inostranstvu može da prodaje stan koji se nalazi na teritoriji Srbije ?
Da li kupac može da prodaje stan ako pored prebivališta u inostranstvu ima prebivalište i na adresi stana koji prodaje ?
Da li ja, kao kupac, mogu cenu stana u eurima uplati na devizni račun kupca u zemlji prebivališta ?
Ako je prodavac u obavezi da ima otvoren račun u banci u Srbiji da li se cena plaća u dinarima ili eurima?
Pozdrav.
Poštovani Bojane,
Fizičko lice sa prebivalištem u inostranstvu može da proda stan na teritoriji RS ako je on upisan kao vlasnik istog kod nadležnog Katastra. Dakle, prebivalište nije uslov za prodaju nekog stana, već da li je taj vlasnik upisan u Katastru. Isplata cene se može vršiti u EUR ili RSD (zakonski su oba dozvoljena), samo se u kupoprodajni ugovor moraju upisati tačni brojevi bankovnih računa i kod kojih banaka se isti nalaze, kao i bankovne doznake za inostrana plaćanja (IBAN, SWIFT i drugo).
Dobro veče.
Moj otac je otkupio stan od svoje firme“ Telefonkabl“, a isti sam ja nasledila posle smrti oca. Međutim predmetni stan je mojim uvidom u katastar nepokretnosti uknjižen na Republiku Srbiju. Kako da izvršim uknjižbu stana na svoje ime? Šta mi je potrebno od dokumentacije? Hvala
Poštovana Rajna,
Ne može se dati precizan odgovor bez uvida u dokumentaciju, iz razloga što se mora utvrditi i pogledati pravni kontinuitet sticanja prava svojine, najpre firme „Telefonkabl“ pa onda ugovor imenovane firme i vašeg oca, pa onda da li je i kako to pravo preneto na Vas rešenjem o nasleđivanju. Verovatno se predmet može okončati tužbom sudu a radi utvrđenja prava svojine, ali se bez uvida u dokumentaciju ovim putem ne mogu precizno izjasniti.
Poštovanje,
Da li se pri kupovini stana od 100.000 eura a kredit je 50.000 eura, može dodati jos 30.000 eura?
Da li se kao jemstvo može upisati jos jedna nekretnina da bi kredit bio veći?
Poštovana Snežana,
Iznos stambenog kredita koji se daje od strane poslovne banke upravo i zavisi od jačine obezbeđenja njihovog potraživanja. Što više banka ima obezbeđenje, to je i kredit veći (naravno, ukoliko je kupac kreditno sposoban u toj meri, a imajući u vidu njegova mesečna primanja i drugo). Svakako se može dati pod zalogu/hipoteku banci i više nekretnina podobnih za banku (tu je bitno kako će ovlašćeni procenitelj banke da proceni nekretnine koje se daju pod hipoteku, a na osnovu čega se može `praviti matetmatika` oko iznosa kredita i samog učešća kupca).
Poštovani, moja majka koja ima 77 godina ima overen predugovor sa investitorom u kome ona daje građevinski plac u zamenu za stan u zgradi u izgradnji. Moje prvo pitanje je može li ona u ovako koncipiranom ugovoru ostvariti pravo na povraćaj pdv-a? Drugo pitanje je da li postoji starosno ograničenje da vlasnik prve nekretnine ostvari pravo na povraćaj pdv-a? I treće pitanje je ima li ona pravo na povraćaj pdv-a za kupovinu prvog stana u vlasništvu ukoliko poseduje neke druge vrste nekretnina kao šumu i zemlju?
Poštovani Dragane,
Ako vaša majka od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imala u svojini, odnosno susvojini stan/kuću na teritoriji Republike Srbije, onda ima pravo na povrat PDV-a (sama građevinska parcela ili poljoprivredno zemljište, bez objekta, joj ne umanjuju ovo pravo).
Poštovani,
Iznajmljujem stan koji se vodi na jednu osobu, ali kiriju plaćam roditeljima te osobe.
U slučaju konflikta između te osobe i roditelja, da li vlasnik može da mi pravi probleme iako kiriju plaćam redovno?
Ugovor nemamo, samo je navedeno u nedavnom popisu stanovništva da ja tu živim.
Hvala najlepše!
Poštovana Miice,
Radi vaše zaštite i pravne sigurnosti, uvek je bolje da imate potpisan ugovor o zakupu sa zakupodavcem, jer nećete imati nikakvih nedoumica oko svih dogovorenih elemenata i uslova zakupa. Zakupninu biste trebali da plaćate zakupodavcu, a roditeljima zakupodavca samo ako imaju punomoćje da to oni mogu da preuzimaju u ime zakupodavca. Predlog je da se zakupnina plaća sa vašeg bankovnog računa a na bankovni račun zakupodavca, s tim da je važno uredno prijaviti i porez na zakup.
Poštovani,
da li potomak ima obavezu plaćanja poreza na kapitalnu dobit koju je ostvario prodajom svoje nepokretnosti, ukoliko kupi stan od roditelja i prilikom kupovine plati porez na prenos?
Nepokretnost kojom je stvarena kapitalna dobit bila je u vlasništvu potomka manje od 10 godina.
Hvala unapred na odgovoru.
Poštovani Milane,
Obveznik koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u RS, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene – npr. ulaganje u rekonstruktivne radove i drugo, izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak. Ukoliko obveznik plaćanja poreza uloži samo deo sredstava ostvarenih prodajom nepokretnosti, poreska obaveza mu se srazmerno umanjuje. Kapitalnim dobitkom ne smatra se razlika nastala prenosom prava koja su stečena nasleđem u prvom naslednom redu, kada se prenos vrši između bračnih drugova i krvnih srodnika u pravoj liniji i kada se prenos vrši između razvedenih bračnih drugova, a u neposrednoj je vezi sa razvodom braka.
Poštovani, hvala unapred.
Na putu sam da kupim plac koji ima 12 vlasnika. Moje pitanje je kako sigurno realizovati ovu kupoprodaju. Hvala još jednom
Poštovani Branislave,
Ukoliko želite da kupite nekretninu od više (su)vlasnika, tada svakako svi moraju potpisati ugovor o kupoprodaji nepokretnosti kod javnog beležnika. Preporuka je da se angažuje advokat koji bi sačinio specijalno punomoćje, po osnovu kog bi svi prodavci ovlastili jedno fizičko lice, da u ime svih njih, može da zaključi ugovor i isti overi kod javnog beležnika kao i da može preuzeti celokupnu kupoprodajnu cenu. Takođe, najsigurnije je da advokat radi i kupoprodajni ugovor i u celosti sprovede postupak, upravo zbog postojanja više suvlasnika. Za vas kao kupca, to je najlakša i najsigurnija procedura.
Postovani,
Vlasnik sam dela kuce na koju je upisano vise hipoteka u korist preduzeca koje vise ne postoji. Zvala sam jos pre par godina stecajnog upravnika i on mi je rekao da je on upravnik stecajne mase te da mi ne moze dati brisovni list. Od koga onda da ga trazim obzirom da su ti krediti iz 70-ih godina i nema sigurno nikakvih dugovanja
Poštovana Dragana,
Shodno članu 52. Zakona o hipoteci, možete putem nadležnog suda pokrenuti postupak za amortizaciju hipoteke. Hipoteka prestaje i na osnovu pravosnažne sudske odluke kojom se utvrđuje amortizacija, na predlog vlasnika, suvlasnika ili titulara zajedničke svojine, ako:
1) je proteklo dvadeset godina od dospelosti obezbeđenog potraživanja (stare hipoteke);
2) upisani hipotekarni poverilac više ne postoji ili se ne može pronaći, ni njegovi naslednici (univerzalni sukcesori), ni lica koja su docnije upisana kao prijemnici (cesionari) potraživanja obezbeđenog hipotekom;
3) za proteklo vreme upisani hipotekarni poverilac nije zahtevao, niti primio isplatu ni glavnog potraživanja ni kamate niti je to zahtevalo bilo koje ovlašćeno lice upisano u registar nepokretnosti.
Poštovani,
Planiram kupiti stan u novogadnji, međutim pre nekoliko godina, roditelji su bratu i meni, ugovorom o poklonu prepisali kuću, sa teretom doživotonog plodouživanja na nekretnini u njihovu korist.
Prilikom kupovine novog stana, iz tog razloga, ja nemam pravo na povrat pdv-a, ali da li bi to pravo imala moja majka, ako bi ona bila kupac, sa tim da ona ima pravo plodouživanja na kući koju su nam tada prepisali ?
(na žalost, otac je preminuo pre nekoliko godina)
Hvala unapred na odgovoru.
Poštovani,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Postojanje doživotnog plodouživanja ne čini prepreku za ostvarivanje ovog prava, međutim ako je pre nekoliko godina vaša majka imala nekretninu na svom imenu (dakle, posle 2006. godine) onda ni ona nema pravo za povrat PDV-a.
Poštovanje. Strana sam državljanka koja poseduje neuknjižen stan u N. Sadu. Moje pitanje glasi: da li se stan može naslediti (3 sina) testamentom o poklonu? Mnogo Vam se zahvaljujem na pravnom savetu.
Poštovana Zoro,
Shodno vašem pitanju, deluje mi da se ovde može predmetna nekretnina ostaviti deci putem testamenta a ne putem poklona. Postoji nekoliko vrsta testamenta, obratite se advokatu za sačinjavanje jednog od njih (osim ukoliko znate da napišete svojeručno zaveštanje). Za ugovor o poklonu nepokretnosti deci, jedan od preuslova za prenos svojine je da je stan uknjižen, pa je testament verovatno i jedina opcija za vas u ovom momentu (dok se stan ne uknjiži/legalizuje ili..). Sa raspoloživom dokumentacijom se obratite advokatu.
Da li kupoprodajni ugovor mora sastaviti advokat i ako ne mora ,koje elemente treba navesti za prodaju kuce?
Poštovana Verice,
Kupoprodajni ugovor ne mora sastaviti advokat, ali je svakako najbolje da to on učini kao stručno lice, da ne biste kasnije imali štetnih posledica. Kupoprodajni ugovor treba da sadrži predmet kupoprodaje, kupoprodajnu cenu, dozvolu za upis vlasništva (u zavisnosti kada se i na koji način isplaćuje kupoprodajna cena), rok predaje poseda nekretnine, zaštitu od pravnih nedostataka – tzv. evikcija, kao i ko snosi troškove prometa – overe ugovora, uknjižbe, poreza…
U slučaju kupovine stana da li vlasnik stana može biti maloletno dete koje ima svoje ucešće,a kreditni dužnik roditelj koji bi uzeo stambeni krediti sa osiguranjem, te da tako vlasnik bude dete,a roditelj kreditni duznik?
Poštovana Janja,
Maloletno lice može biti vlasnik nepokretnosti, ali u tom slučaju potrebno je učešće i saglasnost Centra za socijalni rad, jer maloletno lice ne može da preduzima samostalno takvu vrstu pravnih poslova i mora se voditi računa o tome da se takav pravni posao odvija u najboljem interesu maloletnog lica. Takođe, bitno je sa poslovnom bankom potvrditi da je njima to prihvatljivo, iako je njima bitno sredstvo obezbeđenja kredita i kreditna sposobnost lica koje podiže kredit.
Pre mesec dana prodao sam nekretninu (kuću) koju sam kupio 1990.
Imam nameru da kupim stan u novogradnji od investitora pa me ineresuje da li imam pravo povrata PDV-a nakon kupovine stana? Na prodatu nekretninu redovno sam plaćao porez sve do momenta prodaje iste i overe Ugovora kod notara.
S poštovanjem,
Slobodan Đurić,Beograd
Poštovani Slobodane,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, shodno Vašem pitanju, nemate pravo na povrat PDV-a jer ste imali nekretninu u svom vlasništvu posle 2006. godine.
Poštovani, želeo bih da kupim stan za keš, pošto je to uslov za kupovinu stana. Međutim, stan koji je predmet prodaje nije uknjizen, a sagrađen je 2012. godine.
Da li je rizično kupovati takvu nekrentinu, tj da li je moguće proveriti vlasništvo nad istom i kako?
I koliko traje procedura za ozakonjenje nekretnine i koliko to košta?
Hvala
Poštovani Marjane,
Značenje da stan nije uknjižen, može biti različito shvaćeno. Postoji mogućnost da prodavac koji namerava da Vam proda nekrentinu nije predao ugovor u Katastar radi upisa prava svojine (ima stariji ugovor overen na sudu), zatim da je određeni stan nelegalan odnosno da za zgradu gde se isti nalazi, nije izdata građevinska/upotrebna dozvola ili da stan nije etažiran u stambenoj zgradi ili nešto drugo. Prodavac Vam može samo prodati onoliko prava koliko ih on poseduje (dakle, bitno je pogledati njegov osnov sticanja – kada je i kako on stekao predmetnu nekretninu). Predlažem da se obratite advokatu za više detalja.
Poštovani, šta znači * nije uknjižen* za mene kao kupca stana, koja je moja sigurnost? HVALA!
Poštovana Nado,
Značenje „nije uknjižen“ može biti različito objašnjeno. Naime, postoji mogućnost da prodavac koji namerava da Vam proda nekrentinu nije predao ugovor u Katastar radi upisa prava svojine (ima stariji ugovor overen na sudu), zatim da je određeni stan nelegalan odnosno da za zgradu gde se isti nalazi, nije izdata upotrebna dozvola ilida stan nije etažiran u stambenoj zgradi ili.. Obzirom da se bez uvida u dokumentaciju stana koji nameravate da kupite, ne može dati jasniji odgovor, predlažem da se obratite advokatu za više detalja.
Dobar dan, interesuje me da li je moguce prodati stan koji je i dalje uknjizen na Republiku SFRJ i ne moze da se uknjiži na trenutnog vlasnika jer ne postoji pravni sled, i koliko je manja cena takve nekretnine?
Hvala
Poštovani Filipe,
Ukoliko ne postoji pravni sled dokumentacije, onda se kod javnog beležnika ne može dalje prometovati nepokretnost, pa Vam jedino preostaje da se putem tužbe nadležnom sudu, utvrdi postojanje prava svojine (po osnovu tužbe radi utvrđenja prava svojine ili putem održaja). Svaki postupak ima određene preduslove, pa je svakako predlog da se obratite advokatu kako bi isti pokrenuo parnični postupak.
Postovani,
Kakve su regulacije i na kakve prepreke se može naići ako se kupi nekretnina koja je uknjižena u katastru, ali bez upisane kvadrature?
Hvala unapred.
Poštovana Jelena,
Podaci o posebnim delovima objekta upisuju se na osnovu upotrebne dozvole i elaborata geodetskih radova. Takođe, površina stana se može uraditi i po osnovu uverenja nadležnog organa izdatog u skladu sa tehničkom dokumentacijom na osnovu koje je izdata građevinska/upotrebna dozvola, a ako organ nije u mogućnosti da izda uverenje, na osnovu nalaza i mišljenja stalnog sudskog veštaka građevinske struke izdatog u skladu sa navedenom tehničkom dokumentacijom. Predmetna nepokretnost može biti predmet kupoprodaje ali sa nedostatkom koji će zahtevati, zbog drugih stvari, verovatan upis u nekom momentu (zbog plaćanja poreza, naknade za tekuće i investiciono održavanje i drugo).
Postovani Gospodine Krunicu,
Moj brat i ja smo ravnopravni vlasnici stana na Novom Beogradu. Ako bi ja želela da isplatim brata za njegov deo, da li bi se plaćao porez? Ako da, čija je dužnost da to plati i koliko bi iznosio taj porez?
Hvala unapred.
Poštovana Mirjana,
Porez na prenos apsolutnih prava je regulisan Zakonom o porezima na imovinu koji utvrđuje da se taj porez plaća od strane prodavca, odnosno prenosioca prava svojine. Međutim, ova obaveza se najčešće u praksi prenosi ugovorom na kupca, ali ako ugovorom nije tako saglasno dogovoreno među strankama (da ga plaća kupac), onda je to svakako prodavčeva obaveza. Iznos ovog poreza iznosi 2,5% a osnovica poreza je ugovorena cena u trenutku nastanka poreske obaveze, ukoliko nije niža od tržišne vrednosti.