Pitaj pravnika

Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
 
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
 
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
  • da li je nekretnina slobodna
  • kako odrediti cenu nekretnine
  • zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
  • pitanja u vezi sa radnim pravom

ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2.953 Odgovor

  1. Posedujemo nekretninu- kuću u izgradnji, koju je davno počeo da gradi sa građevinskom dozvolom otac moje supruge. Do danas kuća nije završena, supruga je nasledila plac i kuću u izgradnji. Na današnji dan plac je u katastru nepokretnosti upisan na suprugu sa udelom 1/1 a građevinska dozvola je preko CEOP-a preneta na suprugu. Jasno je da kuću u izgradnji nije moguće upisati u karastar pre završetka i dobijanja upotrebne dozvole.
    Pitanje: Da li supruga u navedenim okolnostima može da proda plac i kuću u izgradnji i da se ugovor o kupoprodaji overi kod notara?

    1. Poštovani Borislave,
      Moguće je prodati nepokretnost tj. parcelu/zemljište (obzirom da je samo ono upisano u Katastru, bez objekta) a u kupoprodajnom ugovoru je potrebno dodatno upisati da se na predmetnoj nepokretnosti/parceli nalazi i nedovršen objekat (u izgradnji). Parcela je predmet prodaje i ona se upisuje u Katastru na ime kupca, dok se postupak završetka objekta kasnije prenosi na kupca (sa svom relevantnom dokumentacijom).

  2. Poštovani, da li promet može biti stan kome nije upisano pravo svojine tj. da li isti može da se proda kešom i da li može da se napravi kupoprodajni ugovor sa vlasnikom? Zgrada je legalizovana, ali se na upis prava svojine čeka već 3 godine.

    1. Poštovana Julijana,
      Da bi neka nekretnina bila prometovana (u ovom slučaju stan) mora biti upisano pravo svojine prodavca u nadležnom Katastru nepokretnosti, ili ukoliko to nije učinjeno i na to se čeka, sa dokazanim pravnim kontinuitetom prava svojine (original kupoprodajni ugovor kako je stečena nekretnina od strane vašeg prodavca) moguće je izvršiti prenos prava svojine. Za više detalja, morala bi se pogledati dokumentacija kojom raspolažete. Ujedno, svaka transakcija preko 10.000,00 EUR bi trebala da ide preko računa banke.

    1. Poštovana Violeta,
      Pre namere za kupovinom takvog stana, morate proveriti osnov sticanja nepokretnosti od vašeg prodavca – u kojoj meri je stan otkupljen/isplaćen, da li je od njegovog prodavca dozvoljen bezuslovan upis prava svojine i drugo. Ukoliko nije u celosti isplaćena otkupna cena stana, svakako se u postupak vaše kupoprodaje mora uključiti i prethodni prodavac (prodavac vašeg prodavca), a kako vi ne biste imali bilo kakvih problema. Možete i deo kupoprodajne cene, koju vi isplaćujete vašem prodavcu, preusmeriti na isplatu otkupne cene stana, ali svakako Vam u ovom smislu predlažem da angažujete advokata radi sprovođenja celokupnog postupka.

  3. Poštovani,
    više je pitanje za poreznika, ali možda nešto znate o ovoj situaciji:

    Hoćemo povraćaj PDV-a za mene i suprugu, što je ukupno 40+15 kvadrata. U zakonu piše da je u trenutku zaključenja kupoprodajnog ugovora obavezno da se nas dvoje vodimo na istoj adresi. Mi smo u ugovoru naveli različite, koje su iz lične adrese, i zbog toga će odbiti suprugu od povraćaja PDVa.
    Mi jos nismo predali zahtev u poresku, pa tražimo odgovor sad kako mozemo da sredimo te adrese. Mi gledamo neke od opcija kao što su da jedan od supružnika promeni mesto prebivališta na adresu drugog supružnika. Pa da radimo nakon toga aneks ugovora i da onda predajemo zahtev.

    E sad, niko ne zna da li uopšte ovo može da prođe u poreskoj.
    Ili ima neki drugi način koji bi dokazao da smo mi bili na istoj adresi, tipa svedoci neki…itd?

    Svaka pomoć dobrodošla,
    Srdačan pozdrav, Milan.

    1. Poštovani Milane,
      Zakonom o porezu na dodatu vrednosti, članom 56a, stav 5, propisano je da se porodičnim domaćinstvom kupca prvog stana, smatra između ostalog, zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda kupca prvog stana, njegovog supružnika itd. sa istim prebivalištem kao kupac prvog stana. Dakle, zakon je vrlo jasan i ne postoji drugi način da se nakon overe ugovora to menja.

  4. Poštovani, interesuje me da li prilikom prodaje stana (čiji sam vlasnik postala pre godinu dana na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju – nismo bii u srodstvu) moram da platim kapitalnu dobit (kako se ona računa) i da li može biti umanjena ako deo novca uložim u renoviranje mog stana?

    1. Poštovana Vesna,
      Ako je pravo svojine obveznik stekao ugovorom o doživotnom izdržavanju, nabavnom cenom smatra se tržišna cena prava koja je uzeta ili mogla biti uzeta kao osnovica poreza na prenos apsolutnih prava u momentu njihovog sticanja od strane obveznika. U vezi oslobađanja, obveznik koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u RS, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene – npr. ulaganje u rekonstruktivne radove i drugo – gde morate da ime nota/fiskalne račune o izvedenim radovima itd), izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak. Ukoliko obveznik plaćanja poreza uloži samo deo sredstava ostvarenih prodajom nepokretnosti, poreska obaveza mu se srazmerno umanjuje.

  5. Poštovani,
    Želim da kupim stan sinu koji ima 21 godinu. Ukoliko u ugovoru stoji kao teret pravo mog doživotnog uživanja, da li i u tom slučaju važi pravilo povraćaja PDV (on na svom imenu nema ništa od nekretnina, dok sam ja vlasnik porodične kuće)?

    1. Poštovana Jadranka,
      Ukoliko je vaš sin kupac predmetne nepokretnosti, tada on može da iskoristi pravo na povrat PDV pod uslovima koji su propisani Zakonom („kupac prvog stana“). Postojanje vašeg doživotnog plodouživanja ne predstavlja prepreku da vaš sin kao kupac, ostvari pravo povrata PDV-a.

  6. Da li agent neke agencije može da vas vodi u neki objekat koji nije papirološki uredan,a pri tom vas tera da potpišete da ste bili u tom objektu, i ubeđuje da je sve ispravno? I na sve to potencira da možemo da potpisujemo predugovor…itd itd

    1. Poštovani,
      Posrednik se obavezuje da će, između ostalog, izvršiti uvid u isprave kojima se dokazuje pravo svojine ili drugo stvarno pravo na nepokretnosti i upozoriti nalogodavca naročito na moguće rizike u vezi sa upisom predmetne nepokretnosti u registre nepokretnosti, upisana prava, odnosno terete na predmetnoj nepokretnosti, te obavestiti nalogodavca o svim okolnostima od značaja za predmetni posao koje su mu poznate ili mu moraju biti poznate. Naravno da vas niko ne može naterati da potpišete bilo kakav predugovor dok vam nisu jasni sve aspekti pravnog posla, te je svakako savet da angažujete advokata koji će zaštititi u celosti Vaš interes. Postoji mogućnost pokazivanja bilo kakvih nepokretnosti, ali morate biti upućeni u pravno i faktičko stanje predmetne nepokretnosti.

  7. Dobar dan, zanima me u slucaju podstanarstva ko snosi troškove i rešava probleme tipa bunar, struja, sanitarije? Hvala

    1. Poštovana Gordana,
      Zakupodavac je dužan održavati stvar u ispravnom stanju za vreme trajanja zakupa i radi toga vršiti potrebne opravke na njoj. On je dužan naknaditi zakupcu troškove koje je ovaj učinio za održavanje stvari, a koje bi on sam bio dužan učiniti. Troškovi sitnih opravki izazvanih redovnom upotrebom stvari, kao i troškovi same upotrebe, padaju na teret zakupca. Međutim, zakupac odgovara za štetu koja nastane upotrebom zakupljene stvari protivno ugovoru ili njenoj nameni, bez obzira na to da li je stvar on upotrebljavao ili neko treće lice kome je on to dozvolio.

    1. Poštovana Tanja,
      Članom 82a Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa propisano je da strana fizička i pravna lica koja obavljaju delatnost u našoj zemlji mogu pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na nepokretnostima koje su im neophodne za obavljanje te delatnosti, a strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Republici Srbiji može pod uslovima uzajamnosti sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i drugi državljani Republike Srbije. Dakle, postavlja se pitanje koje državljanstvo ima lice koje namerava da kupi nekretninu i kakav je bilateralni odnos te zemlje sa Republikom Srbijom. Više o sticanju nekretnina od strane stranih državljana, odgovarali smo u ranije postavljenim pitanjima posetioca sajta 4zida.

  8. Poštovani,

    Suprug i ja smo zainteresovani za kupovinu stana u Albaniji na moru, ili u Draču ili u Sarandi. Ove godine smo bili na odmoru i čuli smo da su cene povoljne. Da li vi radite prodaju stanova u inostranstvu i možete li nam dati više detalja da li je potrebno nešto dodatno sa naše strane ako kupujemo stan tamo?

    Kupili bismo stan sa jednom spavaćom sobom, negde blizu mora, za odmor i možda izdavanje, negde do 60-70.000 evra.

    Hvala puno na informaciji.

    Pozdrav,

    Jovana

    1. Poštovana Jovana,
      Predlažemo da se za sva pitanja u vezi nekretnina koje se nalaze u inostranstvu, obratite advokatima i agencijama za posredovanje u prometu nekretnina u toj zemlji.

  9. Poštovani,interesuje me kako se vrši podela nekretnine posle smrti roditelja ako se naslednici ne mogu dogovoriti? Da li postoji neko lice, tipa procenitelj, za podelu imovine koje bi se moglo privatno angažovati da se nekretnina podeli i kako se dalje papirološki to rešava da svako bude vlasnik 1/1 za svoj deo? Radi se o kući od oko 250m2. Koje sve opcije postoje kad nema dogovora a opet da se sud izbegne?

    1. Poštovana Sonja,
      Predlog fizičke deobe nepokretnosti se podnosi sudu i ukoliko se u tom postupku, uz učešće sudskog veštaka iz oblasti građevinske struke, utvrdi da ne postoji mogućnost fizičke deobe (ili ista nije isplativa sagledavajući sve okolnosti slučaja), tada se po osnovu takvog sudskog rešenja, pokreće izvršni postupak radi javne prodaje nepokretnosti, a kada se iznos dobijen prodajom nepokretnosti deli spram suvlasničkih udela. Mora se imati u vidu da javna prodaja nepokretnosti znatno umanjuje tržišnu/prodajnu vrednost nepokretnosti.

  10. Dobar dan, imam stan koji se nalazi na Senjaku u Beogradu. Želim da ga prodam ali nisam uknjižen kao vlasnik, stan je i dalje uknjižen na Republiku Srbiju. Zanima me da li se takvi stanovi prodaju i da li je onda cena manja i koliko? Hvala

    1. Poštovani Filipe,
      Ukoliko je stan uknjižen na RS, isti ne može biti predmet kupoprodaje osim ako nemate pravno valjani akt – npr. ugovor kojim je stan otkupljen od RS, dokaz o isplaćenoj celokupnoj ceni stana, kao i bezuslovnu saglasnost da se vi kao kupac možete knjižiti kao vlasnik. Dakle, bez utvrđivanja osnova sticanja predmetne nekretnine, ne može se precizinije odgovoriti na pitanje. Obratite se advokatu radi detaljnijeg sagledavanja problema.

  11. Poštovani! Imala biH dva pitanja za vas. Prvo je: kako legalizovati stan, koji se vodi kao,,zajedničke prostorije“ a prodat od investitora kao stan? Drugo je: u slučaju razvoda da li se stan deli ako je stečen u braku? Opet se radi o nelegalizovanom stanu! Hvala,unapred!

    1. Poštovana Milice,
      Bez uvida u dokumentaciju ne može se dati konkretniji odgovor, iz razloga što se mora utvrditi šta je investitor imao od dozvola za početak prenamene zajedničkih prostorija u stan, da li ima potrebne saglasnosti Skupštine stanara, građevinsku dozvolu, da li su plaćene komunalne takse i drugo. Bez obzira što je određena imovina nelegalna, ona može biti predmet brakorazvodne parnice u imovinsko-pravnom delu.

  12. Postovani, kako se određuje i po kojim parametrima tržišna vrednost nekretnine u postupku ekspolprijacije? Hvala

    1. Poštovani Darko,
      Visina naknade u novcu za eksproprisane nepokretnosti određuje se po tržišnoj ceni, prema okolnostima u momentu zaključenja sporazuma o visini naknade, a ako sporazum nije postignut, prema okolnostima u momentu donošenja prvostepene odluke o naknadi. Naknada za eksproprisano poljoprivredno zemljište i građevinsko zemljište određuje se u novcu prema tržišnoj ceni takvog zemljišta. Procenu tržišne cene vrši organ nadležan za utvrđivanje poreza na prenos apsolutnih prava na nepokretnostima. Svakako je predlog da se u postupku zatraži veštačenje na okolnosti utvrđivanja tržišne vrednosti nepokretnosti.

  13. Postovani,interesuje me koliko je tesko prodati stan koji je jos u otkupu? Poznato mi je da postoji nacin ali me zanima koliko to moze biti otezavajuca okolnost i produziti vreme potrebno za prodaju?
    Hvala
    Aleksandra

    1. Poštovana Aleksandra,
      Pre namere za prodaju takvog stana, morate proveriti u kojoj meri je stan otkupljen/isplaćen, da li je od prodavca dozvoljen bezuslovan upis prava svojine i drugo. Ukoliko nije u celosti isplaćena otkupna cena stana, svakako se u postupak kupoprodaje mora uključiti i kupac gde se deo kupoprodajne cene, koju vi primate od kupca, može preusmeriti na isplatu otkupne cene stana. Svakako Vam u ovom smislu predlažem da angažujete advokata radi sprovođenja celokupnog postupka.

  14. Postovanje,
    Gledala sam stan koji je 1/1 uknjizen na vlasnika ali sa kvadraturom 0, vlasnik kaze da je kv 41 i da je podneo u katastru da preimenuje. Da li je to problem za kupovinu jer ne bi cekala duze jer se bojim da ce vremenom cena biti veca.
    Unapred hvala , Milena.

    1. Poštovana Milena,
      Bez uvida u dokumentaciju šta je predato radi ispravke tj. upisa kvadrature stana, ne može se dati precizan odgovor. Načelno, to ne bi smela biti prepreka za promet nekretnine, a postavlja se pitanje iz kog razloga nije upisana kvadratura (nelegalan/dograđen deo, nepotpun etažni elaborat ili…)

  15. Dobar dan,
    Posedujem u vlasnistvu stan u stambenoj zgradi, takodje u zgradi imamo i podrum/ostavu. Da li mozemo prodati stan bez ostave?

    1. Poštovani Petre,
      Stan se može prodati bez ostave, pogotovo ako ostava čini posebnu etažnu jedinicu upisanu u Katastru, jer tada i sa ostavom, kao i sa npr. garažom, posebno raspolažete. Međutim, mora se prvo utvrditi kako ste stekli predmetnu ostavu i kako je stan ali i ostava upisana u Katastru. Ako je predmetna ostava opisana uz stan (kao način korišćenja i sastvni deo stana) onda bi ostava trebala da pripadne stanu, ali je i to onda stvar dogovora sa kupcem.

  16. Postovani,
    Juna meseca 2019. sam kupila stan od investitora Boska Kalabe u Novom Sadu, stan u izgradnji sa rokom zavrsetka i sklapanja konacnog ugovora 1.9.2019
    Stan je isplacen u celosti.
    I dan danas zgrada nije zavrsena u potpunosti, radi se o 12 stanova, nema struje, grejanja.
    Advokati kojima sam se obracala za pomoc tvrde da bih ja kao i drugi dobila spor u svoju korist ali doticni nema nista na svoje ime pa mu se nema odakle naplatiti, nema registrovanu delatnost, u predugovoru se samo pojavljuje kao investitor.
    Koja je sudbina ove nelegalizovane i nezavrsene zgrade?

    1. Poštovana Nevena, obzirom na delikatnu situaciju, a bez uvida u dokumentaciju, nismo u mogućnosti da Vam damo konkretan odgovor.

  17. Ukoliko je moj prijatelj kupio stan pre godinu dana i taj stan proda meni po istoj ceni za koju je kupio placa li porez na kapitalnu dobit?

    1. Poštovana Svetlana,
      za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, prodajnom cenom se smatra ugovorena cena, odnosno tržišna cena koju utvrđuje nadležni poreski organ ako oceni da je ugovorena cena niža od tržišne. Kao ugovorena, odnosno tržišna cena – uzima se cena bez poreza na prenos apsolutnih prava. Dakle, po osnovu rešenja za porez na prenos apsolutnih prava, može se jasnije utvrditi i porez na kapitalnu dobit.

  18. U zgradi u kojoj se nalazi stan urađena je izolacija i fasada samo sa dvorišnog dela jer je ista otpala zbog nesavesnog stanara na petom spratu, koji je pokrio tarasu pa je voda curila po zidu i uništila fasadu.Inače i nakon izrade izolacije i nove fasade stanar i dalje nije otklonio grešku tako da voda i dalje curi po fasadi.
    Moj stan se nalazi sa ulične strane i ta strana nije oštećena tj.fasada na istoj nije rađena(niti krečenje niti izolacija).Međutim svi troškovi su podeljeni na sve stanare uz obrazloženje da se radi o fasadi koja je zajednička imovina.
    Molim vas da mi odgovorite da li sam dužan da platim radove na delu fasade zgrade na strani gde se ne nalazi moj stan?

    1. Poštovani Radosave,
      Zajednički delovi zgrada su, između ostalih i zajednički građevinski elementi (temelji, izolacija, fasade, krov itd.) osim ako ne predstavljaju sastavni deo samostalnog dela zgrade. Vlasnik samostalnog dela zgrade odgovara za štetu koja potiče od njegovog samostalnog dela, ako ne održava svoje delove zgrade na način kojim eliminiše opasnost od nastupanja štete. Za štetu koja proistekne od zajedničkih delova zgrade odgovara stambena zajednica. Ako se ne može odrediti da li šteta potiče od posebnog dela ili zajedničkih delova zgrade, za štetu odgovaraju solidarno stambena zajednica i vlasnici posebnih delova.

  19. Poštovani, htela bih nešto da vas pitam. Firma mog supruga je u velikim finansijskim problemima. Ima velika potraživanje i kamata. Već je stiglo do izvrsitelja. Ja imam stan nasledjen od mojih roditelja. Jedno me zanima da li sam ja ugrožena? Da li mogu da uđu u moje račune i da me blokiraju ili eventualno da mi stan oduzmu. Hvala

    1. Poštovana Vera,
      Nepokretnosti koje su stečene poklonom ili nasledstvom, čine posebnu imovinu lica koje je te nepokretnosti steklo (pa čak i u bračnoj zajednici), te s toga poverioci ne bi mogli da se za dug dužnika – firme vašeg supruga, naplaćuju iz vaše posebno stečene imovine.

  20. Poštovani
    Imam kuću sa dozvolom za gradnju iz 1986. Nisam uspeo da ga završim do mere da bih tražio upotrebnu dozvolu jer je došao rat 90e. Kuća je građena na mestu dela stare kuće koja je rušena zbog nove. Deo stare kuće koji nije srušen je ostao pogodan za život. Uselili smo se parcijalno u novi deo kako je koji dovršen do 1990. Ne znam da li mi treba upotrebna dozvola jer nije sve kompletno završeno, tj. da li ga mogu dobiti za nedovršenu kuću?

    1. Poštovani,
      podobnost objekta za upotrebu utvrđuje se tehničkim pregledom. Tehnički pregled objekta vrši se po završetku izgradnje objekta, odnosno dela objekta koji predstavlja tehničko-tehnološku celinu i može se kao takav samostalno koristiti. Tehnički pregled objekata vrši komisija, koju formira investitor, s toga morate proveriti sa stručnim licem (npr. projektantom) a ne sa advokatom, da li Vaš objedinjeni objekat ima sve preduslove za izdavanje upotrebne dozvole.

  21. Postovanje,
    Kupujem kuću koja je u procesu legalizacije.
    Opstina je pregledala i odobrila predmet, takse su plaćene ali je kao poslednji korak ostalo da se sve završno upise u katastar. Da ne bi čekali još par meseci agent je predložio da odradimo ugovor i da nam prodavac da punomoć a zatim kad sve bude gotovo kuća predje na mene kao kupca. Koliko je sigurno da isplatim kuću u celosti a ne budem zvaničan vlasnik narednih par meseci?

    1. Poštovana Dajana,
      Rešenje o legalizaciji/ozakonjenju kuće koju želite da kupite, mora biti pravnosnažno, jer samo tada možete biti sigurni da se isto neće menjati i da će se sprovesti u Katastru. Bitno je da je isto predato u Katastru, da o tome postoji delovodni broj predmeta i naravno da ne postoje bilo kakve druge pravne prepreke koje mogu uticati na sprovođenje tog rešenja. Takođe, morate imati u vidu i kako opisujete nekretninu u punomoćju, jer će se nakon sprovođenja rešenja o legalizaciji predmet kupoprodaje menjati od onog kako je to sada upisano (i po osnovu kog pišete punomoćje).

  22. Poštovani,

    Molim Vas za savet u vezi prodeje neuknjiženog stana iz otkupa.
    Moj pokojni otac je kupio stan 1993. godine od osobe koja je otkupila stan od vojske.
    Postoji pravni sled ugovora, osim potvrde da je otkup stana prvog vlasnika isplaćen u celosti. Kome da se obratim za tu potvrdu? Stan je iz otkupa voske Srbije.
    Predat je stan za uknjižbu i čeka se rešenje već 18 meseci. Uvidom u katastar, na stan je stavljena plomba. Šta to znači?
    Hvala unapred na odgovoru.

    1. Poštovana Ljubice,
      Trebali biste kontaktirati Ministarstvo odbrane RS sa zahtevom/dopisom uz priloženu dokumentaciju (ugovor o otkupu stana, rešenje o nasleđivanju ako ste nasledili oca i drugo) da se izda saglasnost za uknjižbu vlasništva na kupca (tj. Vas ako ste zakonski naslednik) u vidu Aneksa ili posebne potvrde, kao i da se izda potvrda o isplaćenoj kupoprodajnoj ceni u celosti. U slučaju da navedeno nije moguće, predlažem da se putem nadležnog suda i tužbe radi utvrđenja prava svojine, uknjižite kao vlasnik.

  23. Zgrada zbog prekoračenja kvadrata nadogradnje i zbog odbeglog investitora nema tehnički prijem i upotrebnu dozvolu ,da li mogu ja sama da uknjizim stan ,posto komsije to ne interesuje ,samo sam uspela da upisem stan u katastar kao drzaoc stana a ne kao svojinu ,i da li je tačno da kao drzaoc stana za 10 god moze stan da se upise kao svojina , ako ne moze da se uknjizi dali takav stan moze da se proda a da bude sve ok ,hvala unapred na odgovoru Pozz

    1. Poštovana Milena,
      S obzirom na kompleksnost vaše problematike, morao bi se izvršiti uvidu u dokumentaciju koju posedujete. Postoji mogućnost da se putem održaja a shodno članu 28. Zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa, u sudskom postupku utvrdi postojanje vašeg prava, a nakon sprovođenja svih dokaznih radnji (da posedujete ispravnu dokumentaciju – overeni ugovor, potvrdu da ste isplatiti stan i drugo). Morate imati u vidu da će se u tom postupku, verovatno, morati sprovesti i građevinsko veštačenje, a što Vam svakako predstavlja značajnije troškove.