Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
3.018 Odgovor
Poštovani,
Za potrebe izgradnje stambenog objekta dali smo plac, u zamenu za stanove. Ugovorom su definisane stambene jedinice koje nam pripadaju nakon izgradnje. Prilikom izgradnje došlo je do proboja vode u jedan od stanova, pojavila se vlaga u zidovima i buđ. Napominjem da objekat i dalje nije završen i da su radovi u toku. Da li možemo zahtevati (i koji je pravni osnov) promenu ugovora i tražiti drugu stambenu jedinicu umesto ove koje je pretrpela oštećenja?
Poštovani, takav zahtev je moguć samo ako postoji obostrani interes za tim (i kupca i prodavca). Međutim, ako to investitor ne želi, tada on mora da sanira štetu u potpunosti kao i da garantuje da se po primopredaji poseda stana, buđ, vlaga itd neće nadalje pojavljivati. Ukoliko to investitor ne želi da učini, onda morate svoja prava zaštiti putem tužbe nadležnom sudu. Investitor je u celosti odgovoran za štetu.
Poštovani,
Rešenje ostavinske rasprave posle smrti oca 16.03.1993 god. smo dobili ja, brat i mama. Taksu sam platila u roku ali rešenje nisam znala da treba da se overi u sudu.
Sa orginal potvrdom i rešenjem je probala da prenese imovinu u Blacu pošto smo ja i brat bili saglasni njenog doživotnog uživanja.Nije mogla da završi. Mi rešenje imamo i kopiju priznanice.
Mama je umrla 2011. godine pa bi trebali da pokrenemo ostavinsku.
Kako i šta raditi?
Ostavinska rasprava se pokreće predlogom koji se dostavlja nadležnom Osnovnom sudu, a onda će se ista okončati na sudu ili će se predmet dostaviti jednom od javnih beležnika. Rešenje o nasleđivanju iza oca (iz 1993 godine), dostavite uz predlog za pokretanje ostavinske rasprave iza majke, jer nije bila uknjižena po rešenju ica oca, samim tim ima vanknjižno pravo svojine na nekom delu nepokretnosti. Iza majke, deca su naslednici.
Poštovani, živimo u zgradi gde imamo u vlasništvu više od 50% zgrade. Da li imamo pravo i na korišćenje dvorišta srazmerno površini vlasništva zgrade (50%)? Radi se o tome da nam komšije osporavaju parkiranje u dvorištu koje ima površinu od 200m2.
Poštovana Jelena, ne možemo se konkretno izjasniti na Vaše pitanje, jer je od presudnog značaja kakvo je pravo upisano na parceli/zemljištu, odnosno da li je upisana zajednička svojina, ili posebna svojina srazmerno delu objekta ili pravo korišćenja ili… Vlasnišvo nad objektom (u zgradama) ne čini automatski i vlasništvo na celoj parceli u istom srazmeru.
Pozdrav. Živim u stanu mojih umrlih roditelja još od 1998 godine. Moj brat i sestre žive u inostranstvu. Grejanje, struja, voda i komunalije su na moje ime. Da li imam neko zakonsko pravo na taj stan? Stan se i dalje vodi na mog pokojnog oc,a a komunalije na moje ime. Hvala unapred
Poštovani, življenje u stanu ma koje vreme, kao i plaćanje komunalija, ne čini po automatizmu mogućnost da se stekne vlasništvo. Iza vašeg pok. oca mora se pokrenuti ostavinska rasprava (pred sudom/javnim beležnikom), jer se samo rešenjem o nasleđivanju u konkretnom slučaju, može steći pravo vlasništva. Svi zakonski naslednici se moraju pozvati na nasleđivanje (deca ostavioca i bračni drug).
Zdravo,
Nasao sam stan koji se nalazi u potkrovlju zgrade. Stan je uredno uknjizen, ali uz njega dolazi velika terasa koja nije uknjizena i kojoj je potrebno renoviranje. Zemljiste na kojoj se nalazi zgrada je zavedeno kao kulturno dobro. Da li to moze predstavljati problem kod renoviranja terase, i da li ce biti problem legalizovanja terase?
Poštovani Marko, ne samo da može biti problem jer je kulturno dobro (ne sme se menjati oblik i izgled fasade, podova i celokupnog izgleda bez saglasnosti Zavoda), već ukoliko nije uknjižena terasa, morate prvo biti sigurni da imate pravo na renoviranje, odnosno da se ne vodi kao zajednička svojina svih stanara, a onda vam je potrebna dvotrećinska saglasnost svih stanara, jer se radi o raspolaganju zajedničkog dela.
Dobar dan moje poštovanje interesuje me par informacija u vezi prodaje kuće.
Moj otac je vlasnik kuće u Progaru opština Surčin,u ulici Žrtava fašizma Broj 10,vlasnik 1/1 zbog porodičnih razloga smo se odselili u Hrvatsku.
Imam problem ja BiH kuću prodala ali moj sestrić je na silu ušao u kuću sa kojim se sudim,ja ne želim da on više boravi u toj kući i želim kuću da prodam,pa tražim savet od vas,kako da prodam kuću i okućnicu?
Poštovana Andrea, ukoliko se u kući nalazi lice koje za to nema nikakav pravni osnov (nije vlasnik, nema ugovor o zakupu, nije plodouživalac i drugo) tada možete pokrenuti sudski postupak radi smetanja poseda i iseljenja iz nepokretnosti uz asistenciju izvršitelja i policije. Niko ne može vlasniku nepokretnosti ograničavati pravo da raspolaže svojom nepokretnošću. Obratite se advokatu radi pokretanja sudskog postupka.
Poštovani, htela sam da pitam da li moj suprug može da vrati zemlju, posle pedeset godina, koju je prisvojio komšija? Hvala unapred.
Poštovana Slađana, ne možemo Vam dati konkretan odgovor bez uvida u svu relevantnu dokumentaciju, a kojom bi se eventualno dokazalo da vaš surpug ima pravo na predmetno zemljište. Opreza radi, ovde se mora voditi računa i o sticanju prava svojine po osnovu održaja, pa je predlog da se sa dostupnom dokumentacijom obratite advokatu. Pravo svojine ne zastareva, te ako ima pravnog osnova, zemlja se može vratiti vašem suprugu.
Da li mogu prodati rešenje o nasleđivanju, ako mi ko može pomoći u tome volela bih kontakt. Rešenje se odnosi na opštine Duće i Krilo Jesenice kod Omiša.
Svako dobro i hvala
Poštovana Marija, nije jasno pitanje, jer ne postoji mogućnost prodaje rešenja o nasleđivanju. Postoji mogućnost prodaje nepokretnosti stečenih po osnovu tog rešenja, ali nismo nadležni za naznačenu teritoriju u vezi pravnih okvira.
Da li će dat depozit unapred u slučaju ne iznajmljivanja stana biti vraćen?
Poštovana Tamara, depozitom se garantuje zakupodavcu da će se u slučaju eventualnih dugova koje zakupac stvori (neplaćanje režije, određena šteta u stanu itd), iz deponovanog iznosa isto biti plaćeno. Međutim, ako se stan nije ni izdao, dugova nema, ima osnova da se vrati depozit osim ako je zakupodavac pretrpeo određenu štetu zbog propuštanja izdavanja drugom licu (izgubljena dobit).
Dobar dan. Da li deda može da pokloni maloletnom unuku (9 godina) kuću, a da ugovoru se navede da roditelji deteta imaju pravo da žive u kući do kraja svog života? Hvala
Poštovana Bojana, to je moguće. Ugovorom o poklonu se maloletnom licu prepisuje pravo svojine na nekretnini uz pristanak svih učesnika pa i roditelja deteta (u samom ugovoru) da se u Katastru uknjiži pravo doživotnog plodouživanja. U slučaju namere, da se pre detetovog punoletstva želi raspolagati tom nepokretnošću, moraće se zatražiti saglasnost Centra za socijalni rad.
Poštovani
Interesuje me ukoliko osoba ostavi testament i imenuje kome ostavlja nekretnine, da li postoji zakon koji obavezuje da naslednik ne sme prodavati nekretnine ili ne?
Poštovana Amanda, odredbe u vezi testamenta su propisane Zakonom o nasleđivanju, članovi 78-178. Ukoliko u testamentu ne postoji posebno ograničenje za raspolaganje nepokretnostima (npr isporuka/legat) tada se nepokretnosti posle pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju, smeju prodati trećem licu.
Postovanje,interesuje me kupovina stare kuce zbog placa,osoba koja je vlasnik 1/1 je preminula pre par godina u domu za stare,a taj plac je zalozila domu iako se jos uvek u katastru vodi na nju
Da bi se mogla kupiti takva nekretnina, potrebno je da se iza pokojnog lica sprovede ostavinski postupak i da se odredi (zakonski/testamentalni) naslednik. Nakon toga, sa naslednikom možete dogovarati sve uslove kupoprodaje.U slučaju ako na nepokretnosti ima zaloga u korist doma kao poverioca, tada se potraživanja prema domu moraju u celosti isplatiti – od strane naslednika, a kako bi se skinuo teret (verovatno dugovi na ime neplaćanja domu mesečnih obaveza za smeštaj pokojnog lica).
Poštovani,
Ukoliko se prihvatim nasledstva, tj. 1/6 bakinog stana da li kasnije imam pravo na povrat PDV za kupovinu prvog stana ili to pravo gubim bez obzira što je to samo 1/6 stana od 50 kvadrata? Unapred hvala na odgovoru.
Poštovana Vanja, sticanjem i makar jednog m2 stambene površine (kuće, stana..), smatra se da imate nepokretnost i nećete moći pri daljoj kupovini da imate bilo kakvo pravo na oslobađanje (u ovom slučaju povrat PDV-a). Dakle, ukoliko se prihvatite nasledstva u obimu od 1/6 dela, nemate pravo na povrat PDV-a za kupovinu prvog stana u budućnosti.
Poštovani, nasledio sam stan od oca i hteo bih da ga poklonim sinu, ali zgrada u kojoj se stan nalazi nije legalizovana, iako je sva dokumentacija za celu zgradu predata pre više od 10 god. Da li postoji način da ga poklonim? Unapred hvala
Poštovana,nelegalnim nekretninama se može raspolagati (mogu se poklanjati,prodavati i slično) samo je pitanje šta vi posedujete od dokumentacije kojom dokazujete pravo svojine.Ukoliko je to vanknjižno pravo svojine koje ste vi nasledili iza oca,morate sa javnim beležnikom utvrditi da li je nekretnina podobna za dalji promet tj.poklon (kako je upisano zemljište,na koga se vodi,kako je označen stan kao posebna etažna jedinica ili…). Načelno može,ali detaljnije se ne možemo izjasniti.
Vlasnik sam stana u kući koja je podeljena fizički i imam svoje dvorište i svoj ulaz. Moj sprat se nalzi na prvom spratu, a sada mi vlasnik prizemlja i drugog sprata trazi 1/3 za rekonstrukciju krova. Da li sam u obavezi da platim 1/3troskova rekonstrukcije krova i da li mogu tražiti na korišćenje 1/3 tavanskog prostora u koji se može ući samo iz njegovog dela kuće?
Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (otuđenje cele stvari, promena namene stvari, izdavanje u zakup, zasnivanje hipoteke i službenosti, veće popravke i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika. Troškove korišćenja, upravljanja i održavanja stvari i ostale terete koji se odnose na celu stvar snose suvlasnici srazmerno veličini svojih delova. Dakle, imate obavezu učestvovanja u troškovima ali isto tako i korišćenje svih delova koji su zajednički.
Poštovani, imam jedno pitanje ja sam vlasnica kuće,imam vlasnički list svi papiri se vode na meni kako kuće tako i svega. Moj otac je sagradio tu kuću 2003. a bivši muž i ja smo se venčali 2004. pošto smo se razveli on stalno govori kako ima pravo na pola kuće, u tužbi je slagao da smo živeli nevenčano i da je dao pola para za plac, što nije istina. On je stekao stanarskog pravo jer smo u braku bili 19 godina, pa me zanima da li moze da dobije pola kuće ili samo da ga isplatim.
Poštovana Milice, iz napisanog deluje da nema pravo na pola kuće, jer je kuća bila sagrađena pre zaključenja braka iz sredstava vašeg oca, ali sigurno da ima na povrat određenih ulaganja ako ih je vršio u zajednici života (renovirao, kupovao nameštaj itd). Ukoliko se o naznačenom ne dogovorite, odrediće sud ali deluje da nema svojinsko pravo već samo obligaciono pravno potraživanje prema vama (u novcu).
Zdravo.U jednom dvoristu se nalaze dve kuce,jedna kuce je od moje sestre a druga porodicna.Posle smrti mog oca koji je bio loseg zdrvstvenog stanja,pritom ja sam bila uz njega.Nedelju dana posle njegove smrti saznajem od ljudi koji su kupili obe kuce ,da sve pripada mojoj sestri a nije bila ostavinska rasprava .
Poštovana, pravo svojine i uopšteno ostavinski postupak se ne okončava po osnovu nagađanja određenih lica, već isključivo po osnovu pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju. Možda se samo špekuliše da postoji određeni testament/ugovor o dvorbi ili slično, ali dok se ne pokrene ostavinska rasprava pred nadležnim sudom/javnim beležnikom i dok se svi zakonski naslednici ne pojave i ne izjasne, nepokretnostima se u pravnom smislu ne može raspolagati i ne zna se ko je naslednik.
Postovani, da li pored redovne plate i mesecna alimentacija od strane bivseg supruga moze da ulazi u obzir kod banke prilikom odobravanja stambenog kredita? Dete ima tek 4 godine, a kredit bih uzimala sa periodom otplate od 30 godina. Ukoliko takva mogucnost postoji, molim Vas navedite mi kod kojih banaka je to moguce. Unapred hvala na odgovoru!
Poštovana, vaše pitanje zavisi samo od poslovne politike banaka, nismo nadležni za ovakvu vrstu odgovora.
Poštovani, nasledio sam prava iz kupoprodajnog ugovora overenog u sudu sa plaćenim porezom na promet , na jednu parcelu od 7.6 ari dok u ugovoru stoji 8 ari. koju je moja majka kupila1985god a nije uknjižila.Ogradila i zasadila voćnjak koji je održavala do2022kada je umrla. Prodavac umire a njegov sin nasleđuje i ovu parcelu,rasprodaje preostali deo nasleđa i vraća se u Sloveniju gde je živeo i tamo umre1990 i neke godine. Ovih 7.6 ari sada se vode na njega.Kako da rešim uknjižbu?
Poštovani, verovatno je najlakši put da podnesete tužbu nadležnom sudu a radi utvrđenja prava svojine (koje ne zastareva, pa niste u prekludiranom roku). Sudska presuda će vam služiti kao osnov za upis prava svojine. Obratite se advokatu sa svom raspoloživom dokumentacijom.
Poštovani,
Šta se dešava sa imovinom kad nakon smrti vlasnika niko nije nasledio?
Naime, u zgradi u kojoj živimo ima stan koji tako reći napušten jer nema vlasnika. Vlasnici su preminuli i nemaju naslednika. Kako se rešava to pitanje da neko nasledi ili otkupi stan da ne bi bio prazan?
Na osnovu zakona,ostavioca nasleđuju: njegovi potomci,usvojenici i njihovi potomci,njegov bračni drug,roditelji,njegovi usvojioci, njegova braća i sestre i njihovi potomci, njegovi dedovi i babe i njihovi potomci i njegovi ostali preci. Nasleđuje se po naslednim redovima. Naslednici bližeg naslednog reda isključuju iz nasleđa naslednike daljeg naslednog reda. Republika Srbija je poslednji zakonski naslednik, te s toga proverite sve sa Državnim pravobranilaštvom u vezi predmetnog stana.
Postovani,
Imam problem sa komsijom oko koriscenja zajednickog bunara. Deo placa sa kucom sam kupio od komsije a posto na mom placu nije bilo bunara napravljen je usmeni dogovor sa komsijom da vodu koristim sa njegovog bunara koji se nalazi na njegovom placu. Sada komsija preti da ce da mi zabrani upotrebu vode sa njegovog bunara. Ako dodje do takvog problema na cijoj strani je pravo I da li ja mogu da ostanem bez prava na upotrebu bunara?
Poštovani Marko, stvarne službenosti su prava na tuđim stvarima. Odlukom suda će se ustanoviti stvarna službenost, ukoliko vlasnik povlasnog dobra u celini ili delimično ne može koristiti to dobro bez korišćenja poslužnog dobra. Sud može na zahtev vlasnika poslužnog dobra ustanoviti i naknadu koju će vlasnik povlasnog dobra biti dužan da plati. Dakle, predmetno možete rešiti podnošenjem tužbe nadležnom sudu, te se iz tog razloga obratite advokatu.
Vlasnik sam stana od 52 kvadrata.
Da li mogu da prodam stan iako imam sina i ćerku.
Ćerka živi samnom u stanu.
Poštovana Dragojla, vlasnik nepokretnosti ima pravo da bezuslovno koristi i upotrebljava stvar koje je vlasnik, da sa njom neograničeno raspolaže, u skladu sa zakonom. Dakle, bez obzira ko živi u nepokretnosti, imate pravo da prodate nekretninu ako ste vlasnik i ako lice koje živi u stanu (ili neko treće lice) nema posebno ustanovljeno pravo na nekretnini (npr. plodouživanje, pravo stanovanja, zaloga/hipoteka itd).
Vlasnik sam stana u porodičnoj zgradi sa još dve komšije. U okviru imovinskog lista posedujem 1/1 stan i pomocni prostor, ostavu i vesernicu od 30m2 u suterenu. Predao sam zahtev za lokacijske uslove. Želim da taj prostor pretvorim u stambeni. Treba li mi saglasnost komšija?
Poštovani, o raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova. Dakle, bez saglasnosti dvotrećinskog dela skupštine, nećete moći preduzimati bilo kakve radnje.
Dobar dan, da li mogu da promenim posao odmah nakon odobravanja i dobijanja stambenog kredita? Aplicirao sam za stambeni kredit i ocekujm da mi isti odobre, a u medjuvremenu sam dobio bolju ponudu za posao i sada bih samo sacekao da kredit puste i promenim firmu, da li je to u redu? Potpisem ugovor sa bankom, sastavim ugovor kod notara i dam ucesce i onda promenim posao, to bi bio redosled.
Poštovani Ivane, niko Vam ne može zabraniti da promenite posao, samo je bitno da uredno plaćate mesečne anuitete banci. Vaša bolja plata je i banci bolja garancija da ćete uredno plaćati svoje obaveze na ime kredita.
Poštovani! Geomerat je izmeril zemlji i obilježio kolićima. Komšija ne priznanje te mere i ne da postaviti ogradu. Šta mogu napraviti? Hvala
Poštovani, postoji sudski postupak u kome sud utvrđuje granicu između susednih nepokretnosti kad su međni znaci uništeni, oštećeni ili pomereni, a susedi ne mogu sporazumno da utvrde granicu. Obratite se advokatu radi pokretanja postupka.