Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
2.894 Odgovor
Ako je plac 16. 000 koliko treba za ucesce +prepis i sve sto treba vezano za kupovinu. Hvala
Poštovana Danijela,
Overa (solemnizacija) ugovora o kupoprodaji nepokretnosti kod javnog beležnika na kupoprodajnu cenu u iznosu od 16.000,00 EUR-a iznosi 11.520,00 dinara (ako se radi o jednom prodavcu i jednom kupcu). Ukoliko je reč o kreditu koji Vam banka daje za kupovinu placa, tada učešće iznosi minimum 20% od kupoprodajne cene, a poslovna banka uspostavlja svoje založno pravo na nepokretnosti – hipoteku. Tada, na prethotno spomenuti iznos dodaju se i troškovi overe založne izjave (oko 7.920,00 dinara). Potrebni su lični dokumenti kupca i prodavca (važeće lične karte ili pasoši), procena ovlašćenog procenitelja banke ali za više detalja, predlog je da obratite advokatu.
Pozdrav,
Da li lice koje u svom vlasništvu ima pomoćni objkat može da ostvari pravo na povrat PDV-a, kao kupac prve nekretnine?
Poštovani Nebojša,
Odgovor na vaše pitanje zavisi od toga kakav pomoćni objekat imate u svom vlasništvu. Ukoliko je to npr. garaža, ostava ili šupa (i tome slično) i ne koristi se za stambene potrebe – imate pravo na povrat PDV. Međutim, ukoliko je to npr. pomoćni objekat površine 50m2 i koristi se za stambene potrebe, tada nadležni inspektor ima pravo izaći na teren i utvrditi o kakvom objektu se radi, a kada ne biste imali pravo na povrat PDV-a.
Poštovani,
suprug i ja smo u braku i imamo dvoje punoletne dece (studenti).
Suprug je nasledio porodičnu kuću na selu. Da li bi imali pravo na povraćaj PDVa prilikom
kupovine stana ukoliko bi kupac bila ja ili neko od dece? Hvala unapred.
Poštovana Ivana,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a pod sledećim uslovima:
1) da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike;
2) da je ugovorena cena stana sa PDV u potpunosti isplaćena prodavcu uplatom na tekući račun prodavca, odnosno na odgovarajuće račune u skladu sa zakonom u slučaju prodaje stana kao hipotekovane nepokretnosti, odnosno u izvršnom postupku kada se uplata cene stana sa PDV vrši uplatom na odgovarajuće račune u skladu sa zakonom.
Dakle, ako je kupac neko od Vaše dece ili Vi sami, imali biste pravo na refundaciju PDV-a u skladu sa članom 56a Zakona o porezu na dodatu vrednost.
Jedno pitanje, šta znači delimično uknjižen stan i kako(da li) je to moguće i u toj situaciji je nemoguće dobiti kredit?
Poštovani Miloše,
Prvo je neophodno da se uradi uknjiženje nekretnine i dok se to ne uradi (na ime prodavca) nećete moći ni da započnete postupak dobijanja stambenog kredita za kupovinu. Poslovna banka mora imati potpuno legalnu i uknjiženu nekretninu kako bi se ista mogla opteretiti založnim pravom – hipotekom, a radi obezbeđenja banke. Delimično uknjiženje u pravnom smislu ne postoji (moguće je da je samo predat zahtev za uknjižbu, a da o tome nadležna služba Katastra nije donela odluku). Postoji eventualno delimično legalna nekretnina (a to onda znači da ista nije podobna za stambeni kredit, dok se ne legalizuje u celosti).
Postovani Krunic , pitanje br 1 : Zvanicna cijena kuce je 43000 Eura koliko kupac prve kuce u srbiji treba da plati papirologiju da bi ista glasila na njegovo ime 1/1? I drugo pitanje KOliko kostaju pausalije struje i vode i kanalizacije za godinu dana da se nista ne potrosi ? Unaprjed hvala mozda buduci kupac od jedne nekretnine.
Poštovani Zorane,
Overa kupopodajnog ugovora kod javnog beležnika za nekretninu koja vredi 43.000 EUR je 22.320,00 dinara, pored toga plaćate taksu za upis vlasništva u Katastru od 5.400,00 dinara. Porez na prenos apsolutnih prava iznosi 2,5% od procenjene/tržišne vrednosti nekretnine (shodno proceni nadležne Poreske uprave) a ako Vam je to prva nekretnina koju kupujete, onda se na isto primenjuju odredbe člana 31a i 31b Zakona o porezima na imovinu (radi oslobođenja), o čemu je već bilo reči u prethodnim odgovorima posetiocima sajta 4zida.rs
Poštovani,
vlasnik sam stana sa teretom .Stan je poklon od roditelja s tim da poklonodavac ima pravo da u njemu živi.
Otac im 95 godina i saglasan je da se stan proda radi kupovine novog.
Molim vas da mi odgovorite , koji bi bio način da se skine ovaj teret i stan da na prodaju.
Unapred se zahvaljujem na odgovoru.
Snežana
Beograd
Poštovana Snežana,
Ukoliko vaši roditelji imaju upisano pravo plodouživanja na stanu, možete odmah ugovoriti konačnim kupoprodajnim ugovorom (kojim prodajete stan) da se unese jedna odredba da su, roditelji kao potpisnici tog ugovora, saglasni da se bez njihovog daljeg pitanja ili odobrenja briše teret – pravo plodouživanja. Naravno, to možete uraditi i pre overe ugovora na osnovu izjave koju roditelji potpisuju i overavaju kod javnog beležnika. Kako god da overite, po službenoj dužnosti od strane javnog beležnika se predaje u Katastar radi brisanja tog tereta, nakon toga dobijate rešenje Katastra o brisanju tereta i plaćate određenu taksu.
Poštovani Brane,
1. Da li je uobičajena praksa da se čeka i više od godine dana na upotrebnu dozvolu kod novogradnje?
2. Da li se tehnički prijem kod novogradnje može obavljati u delovima, tj. posebno za stambeni deo, a posebno za podrume/garaže itd.?
3. Da li kod novogradnje tehnička prenamena prostora (podrum u stambeni prostor) sme da se izvrši pre sticanja upotrebne dozvole?
Hvala!!
Poštovani Vlajko,
U praksi, moguće je da se čeka godinu dana na dobijanje upotrebne dozvole kod novogradnje, a kasnije i da se etažira stambena zgrada.
Tehnički prijem je moguće uraditi u delovima, odnosno ukoliko se za svaku fazu, odnosno deo objekta koji prema mišljenju Komisije za tehnički prijem ili u skladu sa tehničkom dokumentacijom, predstavlja tehničko-tehnološku celinu i može se kao takav samostalno koristiti – izdaje se posebna upotrebna dozvola, a Komisija izdaje konačni Izveštaj po završetku tehničkog pregleda za svaku fazu, odnosno deo objekta.
Treće pitanje, u vezi sa tehničkom prenamenom prostora, zahteva obimniji odgovor i nije moguće na njega odgovoriti na ovoj stranici.
Postovani,
Kuca se vodi 12/72na jednog strica , 12/72 na drugog strica i 48/72 na mene. Oba strica su pokojni. Kako najlakse da prevedem na sebe njihov deo jer je kuca po dogovoru pripala meni a njihovo vlasnistvo je samo formalno u katastru. Njihovi naslednici se ne bune naravno a ovo nije bilo predmet njihove ostavine.
Hvala unapred
Poštovani Željko,
Mora se sprovesti ostavinska rasprava iza pokojnih lica i u tom postupku se mora utvrditi ko su naslednici. Bez takvog pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju, tj. bez jasnog određenja ko su naslednici, nećete moći formalno pravno da prenesete na sebe taj deo nepokretnosti (da li poklonom, kupoprodajom ili drugim pravnim poslom).
Poštovani da li kuće sa legalizacijom u toku mogu d se postave na prodaju?
Poštovana Ružice,
Kuća kojoj je legalizacija u toku se može oglašavati za prodaju. Korisno je da u opisu navedete da je postupak u toku. Kao fizičko lice imate pravo da postavite jedan oglas potpuno besplatno na 4zida.rs. Oglas možete postaviti na ovoj stranici https://moja.4zida.rs/postavka-oglasa/kreiraj
Postovani,
Da li se moze dobiti stambeni kredit ako je stan u procesu uknjizenja? Hvala
Poštovani Ivane,
Prvo je neophodno da se uradi uknjiženje nekretnine koju želite da kupite i dok se to ne uradi (na ime prodavca) nećete moći ni da započnete postupak dobijanja stambenog kredita za kupovinu. Poslovna banka mora imati uknjiženu nekretninu u celosti kako bi se mogla opteretiti založnim pravom – hipotekom.
Imam stan koji izdJem u centru Beograda blizuVukovog spomenika ne bih da ga stajam pod hipoteku a ne nisam zaposlena ,kako banka moze da mi odobri ktedit da kulim kucu I da limoze?
Poštovana Tanja,
Poslovna banka može da Vam odobri stambeni kredit za kupovinu kuće s tim da se zaloga – hipoteka odmah stavi na tu kuću koju kupujete, a ne na stan koji već imate u svom vlasništvu (naravno, sve pod uslovom da ste kreditno sposobni – u stalnom radnom odnosu i da zadovoljavate druge uslove za dobijanje stambenog kredita). Najčešće se i dešava da poslovna banka, ukoliko je nekretnina koja je predmet kupoprodaje vrednosno prihvatljiva za banku (nakon urađene procene ovlašćenog procenitelja banke), upravo na tu nekretninu i stavi zalogu kao vid obezbeđenja. Ukoliko se hipoteka stavlja na nekretninu koja se kupuje, većina banaka obezbeđuje do 80% potrebnog iznosa, a ostalih 20% (u retkim slučajevima 10%) obezbeđuje kupac kao tzv. „učešće“
Poštovani,
Da li u kupoprodajnom ugovoru treba da stoji da je u cenu uračunat PDV i da li postoji obaveza plaćanja istog ukoliko se kupuje kuća stare gradnje? Da li se plaća samo porez na prenos apsolutnih prava.
Hvala unapred
Poštovana Sonja,
Kupoprodajna cena za promet nekretnine se formira saglasnošću volja dve ugovorne strane i sve dok je u normama Zakona koji reguliše predmetnu materiju, možete ugovarati i sa i bez PDV-a samo je bitno da se zna ko će koje obaveze da snosi (šta prodavac, a šta kupac). U slučaju kupoprodaje nekretnine starije gradnje (od fizičkog lica) ne postoji obaveza plaćanja PDV-a već samo poreza na prenos apsolutnih prava (2,5%).
Dobro vece htela bih kuputi kucu u Kraljevo ali sam francuski državljanin kako bi išla procedura. Dali je to moguce
Poštovana Simonida,
Strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Republici Srbiji može, pod uslovima uzajamnosti, sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i državljanin Republike Srbije. Dakle, strana fizička lica koja u Srbiji ne obavljaju profesionalnu delatnost, imaju mogućnost za kupovinu stana u Srbiji ili kupovinu kuće u Srbiji bez ograničenja – ali nemaju pravo da kupuju zemljište (osim onog koje pripada tom stanu ili kući odnosno zemljište koje služi za redovnu upotrebu stana ili stambene zgrade). O uslovima uzajamnosti možete više pogledati na internet stranici Ministarstva pravde Republike Srbije – https://mpravde.gov.rs/ – sa kojim sve zemljama postoji uslov uzajamnosti i u kojim pravnim poslovima.
Postovani, imamo stan na Altini koji je u procesu uknjizavanja. Da li je moguce prodati stan i ako jeste koji papiri su neophodni kako bi se ugovor overio kod notara ? Lep pozdrav
Poštovana Elizabeta,
Moguće je uraditi ugovor o kupoprodaji nepokretnosti (ako pod procesom uknjižavanja smatrate da je pravni osnov sticanja tog stana – npr. kupoprodajni ugovor predat u Katastar i čeka se rešenje imenovane službe). Kod javnog beležnika je potrebno da zakažete termin i odnesete svu relevantnu dokumentaciju (lične karte za kupca i prodavca kao i osnov sticanja nepokretnosti).
Kao fizičko lice, na sajtu 4zida.rs je moguće postaviti jedan oglas potpuno besplatno, dok se postavka drugog, trećeg i četvrtog oglasa plaća. Oglas možete postaviti klikom na OVAJ LINK
Postovani,
Zanima me sledece,ja sam postao suvlasnik stambenog objekta(kuce) na osnovu nasledjivanja ove godine,a moja majka je suvlasnik stana od 2003. godine,da li ja ili majka imamo pravo na povracaj PDV-a prilikom kupovine prve nekretnine,novogradnje od investitora,ili pravo na oslobodjenje od 2,5% za starogradnju.
S postovanjem.
Poštovani Marko,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana ima fizičko lice pod uslovom (između ostalih) da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, ni vi ni majka ne ispunjavate uslove za povrat PDV-a niti oslobađanje od plaćanja dela poreza na prenos apsolutnih prava, jer imate pravo (su)svojine na stanu/kući.
Poštovani ,
vlasnik sam po kvadraturi najmanjeg stana (od 38,3m2) u novogradnji u zgradi sa još 15 stambenih jedinica od kojih je 6 stanova kvadrature oko 90m2 a ostalih 9 stanova su kvadratura 163m2, 195m2, 215m2,222m2,231m2 , U suterenu zgrade postoji i velnes centar sa bazenom , teretanom , saunom , koji je zajedničko vlasništvo nas vlasnika tj. stanara zgrade .
Obzirom da je odnos kvadratura najmanjeg/najvećeg stana oko ±200 m2 . vlasnici velikih stanova insistiraju da se raspodela troškova tekućeg/investicionog održavanja vrši ravnomerno tj . po stambenoj jedinici dok se ja , kao vlasnik malog stana i zbog velike razlike u kvadraturama , zalažem da se raspodela vrši po m2 stambene jedinice .
Ukoliko većinski bude izglasan princip ravnomernog plaćanja po stambenoj jednici koje korake mogu preduzeti da se ipak usvoji princip plaćanja troškova po m2 zbog ogromnih razlika u kvadraturama i usled činjenice da ukoliko se princip ravnomernog plaćanja po stambenoj jedinici usvoji onda vlasnici velikih stanova plaćaju troškove na umanjenu/uprosečenu veličinu stana od oko 135m2 a ne na realnu površinu koju poseduju i time sopstvene finansijske obaveze prevaljuju na vlasnike malih stanova .
Dodatno vlasnici velikih stanova nameću i trošak 24h obezbedjenja i principom većinskog nadglašavanja će najverovatnije usvojiti . Kako Zakon o stanovanju tretira plaćanje ovog dodatnog troška po m2 ili po stambenoj jedinici ?
Koje korake treba preduzeti u mom slučaju ukoliko skupština stanara većinski usvoji pricip plaćanja po stambenoj jedinici za ove velike troškove ?
Srdačan pozdrav
Poštovani, shodno Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada, propisano je da se aktivnosti na održavanju zgrade vrše kroz: 1) hitne intervencije 2) tekuće održavanje i 3) investiciono održavanje.
Tekuće i investiciono održavanje izvodi se u skladu sa programom održavanja, a program održavanja donosi Skupština.
Obzirom da su članovi skupštine stambene zajednice su svi vlasnici posebnih delova (vlasnici stanova), odatle proističe obaveza da se o tome mora doneti odluka stanara. Takođe, Skupština donosi i odluku o visini naknade za investiciono održavanje zajedničkih delova zgrade i zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade.
Vlasnik posebnog dela zgrade dužan je da učestvuje u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta za redovnu upotrebu zgrade i upravljanja zgradom. U troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i upravljanja zgradom vlasnici posebnih delova zgrade učestvuju prema sledećim kriterijumima: 1) srazmerno broju svojih posebnih delova u odnosu na ukupan broj svih posebnih delova, za troškove radova tekućeg održavanja i upravljanja; 2) srazmerno učešću površine svojih posebnih delova u odnosu na zbir površina svih posebnih delova, za troškove radova investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrade. Skupština stambene zajednice donosi odluke običnom većinom glasova prisutnih članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju. O raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, poveravanju upravljanja profesionalnom upravniku i kreditnom zaduživanju stambene zajednice skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova.
Poštovani,
Zanima me kako uknjižiti stan koji je delimično otkupljen ,društveni, a vlasnik je preminuo i ostavinskim rešenjem je preneto pravo svojine na njegove naslednike. Oni bi da ga uknjiže i prometuju , kome da se najpre obrate za informaciju o tome da li je u celosti izmiren iznos za otkup i da li sa ostavinskim rešenjem mogu da podnesu zahtev za uknjižbu.
Poštovana Jesmina,
Da biste došli do tačnog podatka o tome kome i koliko treba da se isplati celokupna cena za otkup stana, morate početi od pravnog lica – prodavca, ukoliko ono kao takvo ne postoji (u praksi se često dešava da su to firme koje ne postoje godinama unazad) onda morate da utvrdite njegovog pravnog sledbenika (putem APR-a). Sve dok Vam prodavac ne izda uknjižbenu dozvolu, tzv. Clausula intabulandi, neće se moći uknjižiti stan na kupca (u ovom slučaju na naslendike) a niti će se moći dalje prometovati. Dakle, mora biti isplaćena celokupna kupoprodajna cena kao i da je izdata bezuslovna uknjižbena dozvola.
Postovani,
Da li je moguce i na koji način da majka prepise stan sinu koji je u postupku legalizacije 3 godine a stan se nalazi na Mirijevu?
Poštovana Marijana,
Nelegalni objekti mogu biti predmet prenosa (u smislu svojine) po osnovu ugovora o poklonu, samo je pitanje šta posedujete od dokumentacije, dakle pravo valjani osnov tj. ugovor/ili drugi pravni akt kojim je majka stekla predmetnu nekretninu. Prvo se mora utvrditi da li je stan uopšte upisan/uknjižen, ali nema građevinsku dozvolu (zgrada), ili istu poseduje, a nema upotrebnu dozvolu ili.. Za detalje, moraćete se obratiti advokatu kako bi se tačno utvrilo činjenično stanje.
Postovani, ukoliko stan nije uknjizen a pise da je predato na uknjizbu, zanima me kako se obavlja onda prodaja, upis u katastar takvog stana i mogu li ga kupiti kupci na kredit?
Hvala unapred,
Poštovana Dragana,
Prvo je neophodno da se uradi uknjiženje nekretnine koju želite da kupite i dok se to ne uradi (na ime prodavca) nećete moći ni da započnete postupak dobijanja stambenog kredita za kupovinu. Banka mora imati legalnu nekretninu u celosti kako bi se mogla opteretiti založnim pravom – hipotekom. Prodaja takvog stana je, generalno, moguća, ali se javnom beležniku mora dostaviti na uvid original ugovora koji je predat u Katastar, kako bi isti mogao da utvrdi da ne postoje bilo kakve mane (da izostaje npr. clausula intabulandi tj. uknjižbena dozvola i slično).
zdravo, imam stan koji je uknjizen na moje ime, na osnovu ugovora o poklonu, sa paravom podluzivanja za roditelje. sad bi oni hteli da izbrisu, da stan bude bez tereta. na koji nacin se brise sad taj teret? hvala
Poštovani Danijele,
Vaši roditelji, ukoliko žele da skinu teret sa stana, moraju kod javnog beležnika lično da potpišu i overe brisovnu dozvolu radi brisanja prava doživotnog plodouživanja, a onda se ta brisovna dozvola dostavlja nadležnom Katastru. Nakon što Katastar donese rešenje o brisanju prava doživotnog plodouživanja, plaća se određena taksa. Brisovne dozvole ne sačinjavaju javni beležnici (jer ih oni samo overavaju) pa se radi toga, obratite advokatu.
Poštovani, da li se nekretnina za prodaju sme oglasiti preko više agencija ili samo preko jedne? I koji su uslovi ukoliko sme, i proda se preko jedne a ne druge? Jel se placa neka provizija? Hvala
Poštovana Anđela,
Prema Zakonu o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, posrednik (agencija) stiče pravo na posredničku naknadu ukoliko sa Vama zaključi ugovor o posredovanju u prometu, a koji se zaključuje u pisanom, odnosno elektronskom obliku u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronska trgovina.
Ovim ugovorom se jasno preciziraju visina, način i rok plaćanja posredničke naknade. Inače, posrednik stiče pravo na posredničku naknadu u momentu zaključenja ugovora za koji je posredovao, osim ako nije dogovoreno da se pravo na posredničku naknadu stiče u momentu zaključenja predugovora za koji je posrednik posredovao.
1) Ako je vlasnik stana dužan, da snosi troškove, tekućeg i investicionog održavanja, zbog čega se onda donosi odluka, tj traži se saglasnost stanara?
2) Da li je vlasnik stana obavezan-dužan da plaća i investiciono i tekuće održavanje, budite ljubazni, pa mi pojasnite!
Poštovana Biljana,
Shodno Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada, propisano je da se aktivnosti na održavanju zgrade vrše kroz: 1) hitne intervencije 2) tekuće održavanje i 3) investiciono održavanje.
Tekuće i investiciono održavanje izvodi se u skladu sa programom održavanja, a program održavanja donosi Skupština.
Obzirom da su članovi skupštine stambene zajednice svi vlasnici posebnih delova (vlasnici stanova), odatle proističe obaveza da se o tome mora doneti odluka stanara. Takođe, Skupština donosi i odluku o visini naknade za investiciono održavanje zajedničkih delova zgrade i zemljišta koje služi za redovnu upotrebu zgrade.
Vlasnik posebnog dela zgrade dužan je da učestvuje u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i zemljišta za redovnu upotrebu zgrade i upravljanja zgradom. U troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade i upravljanja zgradom vlasnici posebnih delova zgrade učestvuju prema sledećim kriterijumima: 1) srazmerno broju svojih posebnih delova u odnosu na ukupan broj svih posebnih delova, za troškove radova tekućeg održavanja i upravljanja; 2) srazmerno učešću površine svojih posebnih delova u odnosu na zbir površina svih posebnih delova, za troškove radova investicionog održavanja i unapređenja svojstava zgrade.
Vlasnici posebnih delova zgrade mogu odlučiti da i za tekuće održavanje primene kriterijume za investiciono održavanje, kao i da za investiciono održavanje primene kriterijume za tekuće održavanje, ukoliko se sa tim saglase 2/3 od ukupnog broja vlasnika posebnih delova.
Postovani,
Razmisljam da kupim nekretninu u Srbiji.
Bila bi mi prva nekretnine.
Zanima me imam li pravo na povrat pdv-a od 10%, s obzirom da sam drzavljanin Srbije od 2013. godine, a u nekim “papirima” sam vidio da se spominje da osoba koja zeli da ostvari povrat pdv-a, mora da prilozi potvrde o svom mjestu boravka u Srbiji od 2006. godine, sto ja nemam, jer imam mjesto boravka u Srbiji od 2013. godine, od kada imam i drzavljanstvo?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Poštovani Saša,
Pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a pod sledećim uslovima:
1) da od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike (dakle ne da je imao državljanstvo, već stan ili drugu nekretninu od 01.07.2006. godine);
2) da je ugovorena cena stana sa PDV u potpunosti isplaćena prodavcu uplatom na tekući račun prodavca, odnosno na odgovarajuće račune u skladu sa zakonom u slučaju prodaje stana kao hipotekovane nepokretnosti, odnosno u izvršnom postupku kada se uplata cene stana sa PDV vrši uplatom na odgovarajuće račune u skladu sa zakonom.
Zdravo. U potrazi sam za stanom kupovina iz kredita. Nailazim na stanove koji nisu uknjizeni. Kako moze da se resi taj deo ako mi se stan svidi. Hvala na odg.
Poštovana Ivana,
Prvo je neophodno da se uradi ozakonjenje/legalizacija/uknjiženje nekretnine koju želite da kupite i dok se to ne uradi (na ime prodavca) nećete moći ni da započnete postupak dobijanja stambenog kredita za kupovinu. Ne možete prvo kupiti nekretninu, pa onda legalizovati/uknjižiti (jer banka mora imati legalnu i uknjiženu nekretninu u celosti kako bi se mogla opteretiti založnim pravom – hipotekom). Eventualno da hipoteku stavite na neku drugu, uknjiženu nekretninu, a ovu kupite nelegalnu/neuknjiženu i kasnije je vi legalizujete/uknjižite (morate sve ove detalje proveriti i sa izabranom poslovnom bankom ali i advokatom, jer neuknjižen stan može da ima različite pravne posledice po Vas – zbog čega nije uknjižen, koji je pravni nedostatak takvom činjeničnom stanju i drugo).
Ukoliko kuća ima građevinsku dozvolu a nema upotrebnu da li je ona uknjižena ili nije.. šta je potrebno da bi se kuca uknjižila.. hvala
Poštovana Natalija,
Nekretnina koja ima samo građevinsku, a nema i upotrebnu dozvolu, mora proći tehnički prijem ili se kroz postupak ozakonjenja u celosti mora legalizovati, kada će se sa tim rešenjem (o tehničkom prijemu ili ozakonjenju) objekat po službenoj dužnosti upisati/uknjižiti u nadležan Katastar kao potpuno legalan. U zavisnosti kakav projekat imate i građevinsku dozvolu, zavisi i koji postupak se mora uraditi. Takođe, sam objekat može biti uknjižen u Katastru, a da nema upotrebnu dozvolu. Dakle, pitanje je šta tačno posedujete od dokumentacije, pa je savet da se obratite advokatu.