Pitaj pravnika

Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
 
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
 
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
  • da li je nekretnina slobodna
  • kako odrediti cenu nekretnine
  • zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
  • pitanja u vezi sa radnim pravom

ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2.953 Odgovor

  1. Moj otac je kupio 12 ari placa, i prepisao je na moje ime. Ali pošto sam ja bio maloletan i nisam mogao da nasledim to dok ne napunim 18god on je bio vlasnik. Pitanje glasi gde je preuzimam to nasleđe?

    1. Poštovani Mihailo,
      niste bili jasni u postavci pitanja. Ukoliko je nekretnina već prepisana na vaše ime, onda sa istom već raspolažete i ne nasleđujete iza bilo koga. Ukoliko postoji zabeležba u Katastru da ste maloletnik (a niste, jer ste u međuvremenu napunili 18. godina) onda podnesite zahtev za brisanje takve zabeležbe.

  2. Dobar dan. Da li imovina koja je prepisana na brata može da se vrati? Mama i nas 3 ćerke smo se odrekli i sve dali bratu. Sada brat i žena neće da je gledaju, izbacili je iz kuće. Pozdrav i hvala

    1. Poštovana Smiljo,
      raskid ugovora o poklonu možete jedino putem suda da zatražite ukoliko imate za to osnova. Posavetujte se sa advokatom, jer kod ovih slučajeva mora se dokazati gruba nezahvalnost poklonoprimca u odnosu prema poklonodavcu. Imate mogućnosti, a koliko su realne, proverite pre podnošenja tužbe sa vašim izabranim advokatom.

  3. Ako se kupi stan od investitora,da li overa kod notara podrazumeva i uknjižbu u katastsr.

    1. Poštovana Milka,
      javni beležnici, koji dostavljaju javnobeležničke isprave koje sastavljaju, potvrđuju ili overavaju, a koje predstavljaju podoban pravni osnov za upis u katastar nepokretnosti, iste čine putem e-šaltera u Katastru nepokretnosti u roku od 24 časa od trenutka sastavljanja, potvrđivanja, odnosno overavanja javno beležničke isprave, o čemu izdaje potvrdu strankama.

  4. Poštovani…
    Koja je cena za konverziju zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko? (može orijentaciono)
    na teritoriji Čukarice (V.Mostanica)

    R.Radovanovic

  5. Poštovani, kupovinom neuknjiženog stana, na petom spratu, *nadogradjen od strane graditelja isto je i na svim ravnim krovovima u Ljeskoj 59/24 opština Čukarica*. Kupoprodajnim ugovorom podnosim zahtev za uknjižbu zavedenim pod brojem 952-02-20-3180/2013 dobijam podatak da je potrebno *dostaviti stručni nalaz i mišljenje sudskog veštaka za oblast gradjevinarstva 23.06.2018* što i činim pa mi predmet prebacuju na *drugi stepen zavedenim na broj 952-02-23-7722/2018*. Napominjem da sam se nakon toga pa do današnjeg dana obraćam svima pismenim i e-putem nakon čega do današnjeg dana mi se niko ne obraća. Šta da radim, već 10 godina intenzivno pokušavam da obavim uknjižbu stana, svu zahtevnu dokumentaciju sam dostavila. Hvala

    1. Poštovana Vera,
      ne možemo Vam dati konkretan odgovor bez uvida u raspoloživu dokumentaciju.

    2. Htela sam da vas pitam, ako mi damo otkaz a pre toga smo da li kiriju da li nam se vracaju pare, posto nismo vise zeleli da zivimo tu, a gazdarica ne zeli da vrati kiriju, usli smo u neočišćenom stanu, ne okrečenom stanu, ja i suprug smo sve ocistili okrecili na kontu depozita, kako sada da racunamo depozit i sta nam najbolje predlažete?

    3. Poštovana, davanje otkaza kod poslodavca nema nikakve veze sa plaćanjem zakupnine za nekretninu u kojoj se nalazite povodom zakupa. Ukoliko ste imali određena ulaganja u nekretninu, a ona su bila neophodna, imate pravo na povrat uloženih sredstava. Ne možemo se jasnije izjasniti na pitanje, jer ne znamo kakav ste ugovor zaključili sa zakupodavcem/vlasnikom nekretnine. Pravna materija zakupa je regulisana u Zakonu o obligacionim odnosima od člana 567-599.

    4. Dobar dan,pre tri godine smo dobili gradjevinsku dozvolu,sa tom gradjevinskom dozvolom je uradjen temelj kuce. Medjutim arhitekta koji je radio projekat je pomerio objekat na nacrtu za gradjevinsku dozvolu,taj temelj nije prosao zbog odstuanja. Zbog odstupanja smo menjali gradjevinsku dozvolu. Na izmeni gradjevinske dozvole dodali smo garazu. Prilikom izgradnje garaze doslo je do ostupanja od projekta ona je sira nekih 80-90 cm,posto je arhitekta ucrtao garazu 3m sirine.Garaza se nalazi u suterenu,ne prelazi gradjevinsku liniju. Moje pitanje je da li to ostupanje od projekta za gradjevinsku moze da se prikaze na projektu izvedenog objekta?

    5. Poštovana, pitanje je vrlo kompleksno i ne možemo Vam dati precizan odgovor bez uvida u dokumentaciju kojom raspolažete. Zakon propisuje da u slučaju, da u toku građenja objekta, nije odstupljeno od projekta za izvođenje, investitor, lice koje vrši stručni nadzor i izvođač radova potvrđuju i overavaju na projektu za izvođenje da je izvedeno stanje jednako projektovanom stanju. Pretpostavka je, da u vašem slučaju, nije moguće prikazati odstupanje u izvedenom stanju.

    6. Poštovani da li vlasnik stana može da proda tavanski prostor iznad stana u zgradi bez saglasnosti stanara? Vlasnik stana je bio izvođač radova pre 15god. Tavanski prostor nije uređen od strane stanara.

    7. Poštovana Tatjana,
      nad zajedničkim delovima zgrade vlasnici posebnih delova zgrade imaju pravo zajedničke nedeljive svojine u skladu sa zakonom kojim se uređuju svojinsko-pravni odnosi. Raspolaganje zajedničkim delovima zgrade je prenos prava svojine nad zajedničkim delovima zgrade u cilju dogradnje, nadziđivanja, pripajanja ili pretvaranja. O raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova.

  6. Poštovani, da li je izvodljiva kupovina nekretnine iz inostranstva, recimo angažovanje agencije za sređivanje dokumentacije da nije obaveza da se dolazi za svaki dokument posebno?
    Lp

    1. Poštovana Aleksandra,
      po osnovu ispravno overenog punomoćja u inostranstvu, možete angažovati/opunomoćiti bilo koje fizičko lice (naravno, da je poslovno sposobno) da u Vaše ime i za vaš račun preduzme sve pravne radnje oko kupovine nekretnine. Predlog je da overeno punomoćje izdate advokatu, koji će sigurno na najbolji način zaštiti vaše pravne interese kao kupca.

    2. Postovani,

      Interesuje me da li mi (stanari zgrade) kojima investitor nije obezbedio parking mesto (iako je po zakonu bio duzan da za svaki stan obezbedi parking mesto), mozemo na bilo koji nacin od nadleznih organa ili investitora zahtevati da nam obezbedi nedostajuce parking mesto?Napominjem da je zgrada useljena pre dve godine, da ima pravnosnaznu gradj. dozvolu (od 2019.g.) ali da je u proceduri dobijanja upotrebne dozvole..

      Iako je po gradj.dozvoli predvidjeno 18.parking mesta, devet (9) parking mesta nedostaje..
      Navodno je doslo do urusavanja zemljista, te fizicki nije bilo moguce napraviti vise parking mesta..radi se o parking mestima na tzv.”klackalicu”..

      Unapred zahvalna na odgovoru,

      S postovanjem,

  7. Da li svekar, može da izbaci iz kuće njegovog sina i mene, mi smo u braku 14 god i ulagali smo u kuću i sredili prvi sprat kuce?

    1. Poštovana Ivana,
      ukoliko je svekar vlasnik kuće, ima pravo da vas `izbaci` iz iste, s tim da vi i vaš suprug imate pravo na naknadu štete u vidu povrata uloženih sredstava u adaptaciju sprata kuće. Angažujte građevinskog veštaka da se utvrditi tačno koliko ste imali zajedničkih ulaganja, zatim putem advokata i tužbe sudu zaštitite svoja prava i naplatite štetu. Prema vlasniku kuće imate obligaciono a ne stvarno pravno potraživanje.

  8. Poštovanje, surug i ja smo u fazi sporazumnog razvoda braka. Da li ja nakon razvoda imam prava na deo dozidane kuće, odnosno produžetak postojeće kuće koju je suprug nasledio od svo oca pri čemu smo zajedno ulagali sredstva? Unapred hvala.

    1. Poštovana Ljiljana,
      obzirom da ste u fazi sporazumnog razvoda braka, istim morate utvrditi i deobu celokupne imovine. Samim tim, morate utvrditi vaš doprinos u delu koji ste uložili u dogradnju kuće (pretpostavka je da je pola uloženih sredstava vašim radom stečeno, a druga polovina radom supružnika). Ne možete okončati sporazumni razvod braka ako niste rešili pitanje deobe imovine.

    1. Poštovana Milka,
      predlog je da se obratite advokatu radi provere ispravnosti svih dokumenata oko određene nekrektnine ili to možete da uradite i sami po osnovu Lista nepokretnosti koji se može izvaditi kod javnih beležnika ili u Katastru.

  9. Želim sa svojom verenicom da kupim plac. Mi nismo venčani da li taj plac može da se vodi na nas oboje ili ne?

    1. Poštovani Nemanja,
      obzirom da niste u braku, vaša verenica i vi možete biti suvaslnici prilikom kupovine placa, a u kom suvlasničkom srazmeru želite da kupite plac (pola-pola ili drugačije), zavisi samo od Vas.

  10. Stan ima pripadajući zidani podrum sa vodom i strujom, oko 18m2. U polusuterenu je, zajedno sa još mnogim podrumima zgrade. U njega sam već uložio nova vrata, cevi, i prozor, sve je bilo u raspadu.
    Da li je moguće nekako uknjižiti podrum na ime vlasnika stana?
    Hvala.

    1. Poštovana Jovana,
      ukoliko podrumi nisu uknjiženi u Katastru kao posebne etažne jedinice, sigurno je da nećete moći vršiti uknjižbu ukoliko se isto ne etažira, odnosno ukoliko se svi podrumi ne zavedu kao posebne jedinice. Mora se proveriti dokumentacija kojom raspolažete u momentu sticanja nekretnine tj. podruma, da li je on kupljen i na koji način, ili je samo dat na korišćenje od strane vašeg prodavca ili.. Predlog je da se sa raspoloživom dokumentacijom obratite advokatu.

  11. Bivši suprug i ja posedujemo stan od 75m2 u Novom Beogradu, ali stan je još uvek uknjižen na bivšeg vlasnika a bivši suprug i ja nismo izvršili podelu imovine (svakome pripada po 1/2 stana, iako je kupoprodajni ugovor na njegovo ime).Pošto je bivši vlasnik na koga je uknjižen stan umro mi moramo nakon ostavinske rasprave da se uknjižimo. Mene brine to da on sa originalnim kupoprodajnim ugovorom može da se uknjiži i da proda stan bez moje saglasnosti. Da li postoji način da zaštitim svoj deo stana od eventualne prodaje pre nego sto izvršimo podelu imovine (on izbegava da se podela izvrši)?

    1. Poštovana Andiana,
      u slučaju da bivši suprug želi da proda nepokretnost, javni beležnik će morati da utvrdi da li je nekretnina u momentu sticanja bila stečena u trenutku trajanja vaše bračne zajednice. Ukoliko jeste, tada se overa ne bi trebala izvršiti bez vaše saglasnosti. Međutim, ukoliko se to ipak učini (uz konstataciju javnog beležnika da vi niste dali saglasnost – koji rizik u tom momentu preuzima kupac), kada saznate da je nekretnina prodata trećem licu, možete podneti tužbu radi naknade štete i potraživanja vašeg uloženog dela u predmetni stan.

    2. Zgrada ( nadogradnja )ima gradjevinska dozvola nema upotrebna
      -Mogu li da se uknjizim
      imam
      Kupoprodajni ugovor
      Potvrdu da je stan u celosti isplaćen
      Nalaz i mišljenje vestaka gradjevinske struke
      Placam porez na stan
      Placen prenos na apsolutna prava
      1) Ako bude drzavina dali notor overava kupoprodajni ugovor
      2) moze li da se overi kupoprodajni ugovor pre dobijanja rešenja iz katastar u kom je zabeležba predat stan na uknjizbu na osnovu kupoprodajnog ugovora i vestačenja

  12. Kako mogu da povratim deo placa koi je suvlasnik nelegalnom dogradnjom objekta zauzeo, kasnije mu objekat legalizovali a objekat je delom na mom placu?

    1. Poštovana Miro,
      lice koje može izgraditi zgradu ili drugu građevinu (građevinski objekat) na zemljištu na koje drugi ima pravo svojine (graditelj), stiče pravo svojine i na zemljište na kome je izgrađen građevinski objekat, kao i na zemljište koje je neophodno za redovnu upotrebu tog građevinskog objekta, ako nije znalo niti moglo znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio. U tom slučaju, vlasnik zemljišta ima pravo da za vreme od tri godine od dana saznanja za završenu izgradnju, ali najkasnije u vreme od deset godina od završene izgradnje, traži da mu graditelj naknadi vrednost zemljišta u visini njegove prometne cene u vreme donošenja sudske odluke.
      Ako je graditelj znao da gradi na tuđem zemljištu ili ako to nije znao a vlasnik se tome odmah usprotivio, vlasnik zemljišta može tražiti da mu pripadne pravo svojine na građevinski objekat ili da graditelj poruši građevinski objekat i vrati mu zemljište u prvobitno stanje ili da mu graditelj isplati prometnu cenu zemljišta.
      Ako je graditelj savestan a vlasnik zemljišta nije znao za izgradnju, u slučaju kad građevinski objekat vredi znatno više od zemljišta, građevinski objekat zajedno sa zemljištem pripada graditelju, a on za zemljište duguje vlasniku naknadu po prometnoj ceni zemljišta.
      Predlog je da se obratite advokatu oko gore utvrđenih zakonskih uslova sa raspoloživom dokumentacijom, te proverite stanje vašeg slučaja.

  13. Poštovani, kupila sam plac na kojem je komšija napravio štalu. Šta ja mogu u ovom slučaju da radim (već je bila tu napravljena jer prilikom deobe placa ona na tuđem posedu)? Pozdrav

    1. Poštovana Snežana,
      lice koje može izgraditi zgradu ili drugu građevinu (građevinski objekat) na zemljištu na koje drugi ima pravo svojine (graditelj), stiče pravo svojine i na zemljište na kome je izgrađen građevinski objekat, kao i na zemljište koje je neophodno za redovnu upotrebu tog građevinskog objekta, ako nije znalo niti moglo znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio. U tom slučaju, vlasnik zemljišta ima pravo da za vreme od tri godine od dana saznanja za završenu izgradnju, ali najkasnije u vreme od deset godina od završene izgradnje, traži da mu graditelj naknadi vrednost zemljišta u visini njegove prometne cene u vreme donošenja sudske odluke.
      Ako je graditelj znao da gradi na tuđem zemljištu ili ako to nije znao a vlasnik se tome odmah usprotivio, vlasnik zemljišta može tražiti da mu pripadne pravo svojine na građevinski objekat ili da graditelj poruši građevinski objekat i vrati mu zemljište u prvobitno stanje ili da mu graditelj isplati prometnu cenu zemljišta.
      Ako je graditelj savestan a vlasnik zemljišta nije znao za izgradnju, u slučaju kad građevinski objekat vredi znatno više od zemljišta, građevinski objekat zajedno sa zemljištem pripada graditelju, a on za zemljište duguje vlasniku naknadu po prometnoj ceni zemljišta.
      Ako je vrednost zemljišta znatno veća, sud će na zahtev vlasnika zemljišta građevinski objekat dosuditi njemu i obavezati ga da graditelju naknadi građevinsku vrednost objekta u visini prosečne građevinske cene objekta u mestu u kome se nalazi. Ovaj zahtev vlasnik može podneti u roku od tri godine od dana završetka izgradnje građevinskog objekta.
      Ako je graditelj savestan a vlasnik zemljišta nije znao za izgradnju, u slučaju kada su vrednost građevinskog objekta i vrednost zemljišta približno jednake, sud će građevinski objekat, odnosno građevinski objekat i zemljište, dosuditi vlasniku zemljišta ili graditelju, vodeći računa o njihovim potrebama, a naročito o njihovim stambenim prilikama.
      Obratite se advokatu oko gore utvrđenih zakonskih uslova sa raspoloživom dokumentacijom, te proverite stanje vašeg slučaja.

  14. Poštovanje, moje pitanje je: kako se poslovni prostor (stan u zgradi), može preimenovati u stambeni prostor?

    1. Poštovana Zorice,
      kako biste otpočeli proces promene namene prostora, najpre je potrebno izraditi Idejno rešenje. Izradu Idejnog rešenja vrši projektant kojeg angažujete vi kao investitor i vlasnik prostora koji je predmet promene namene. Lokacijski uslovi su dokument koji na vaš zahtev izdaje organ lokalne samouprave nadležan za urbanizam i građevinske poslove na čijoj teritoriji se nalazi prostor koji je predmet ovog postupka. Lokacijski uslovi su nužan dokument, jer su u njemu sadržani urbanistički uslovi, tehnički uslovi, drugi uslovi i podaci potrebni za izradu Idejnog projekta, Projekta za građevinsku dozvolu ili Projekta za izvođenje. U postupku promena namene prostora, neophodno je pribaviti Rešenje o odobrenju za izvođenje radova. Skrećemo pažnju da je ishodovanje ovog rešenja nužno. Poslednji korak u ovom postupku čini registracija promene namene vašeg prostora u Katastru nepokretnosti. Katastar će na osnovu vašeg zahteva i priloženog Rešenja o promeni namene sprovesti promenu namene prostora iz poslovnog u stambeni. O promeni namene odlučuje se na zahtev vlasnika posebnog dela u postupku propisanim zakonom o stanovanju i održavanju zgrada i propisima kojima se uređuju planiranje i izgradnja.

  15. Poštovani, vlasnici stanova ugovorom overenim kod suda su mi pre dvadeset i nesto godina ustupili zajedničku prostoriju, koju sam adaptirala u stan gde živim i danas. Ujedno sam izašla van zgrade 1,5 metra gde sam napravila prostoriju velicine 6 kvadrata.
    Predala sam za legalizaciju kao dva predmeta, međutim u Kraljice Marije su mi to spojili u jedan. Kad je stiglo u opštinu oni su mi ponovo tražili da to ponovo radim (ugovor,saglasnost) kao celinu.
    Sve je odrađeno, međutim odbijaju mi legalizaciju kao treba mi saglasnost svih vlasnika stanova. Napominjem da imam saglasnost više od polovine vlasnika.
    Stan je upisan u katastar po Veljinom zakonu.
    Šta sad da radim?
    Hvala unapred.

    1. Poštovana,
      nismo u mogućnosti da Vam damo konkretan odgovor bez uvida u dokumentaciju kojom raspolažete. Mađutim, treba da znate da Skupština stambene zajednice donosi odluke običnom većinom glasova prisutnih članova koji imaju pravo glasa po određenom pitanju, ali o raspolaganju zajedničkim delovima zgrade (što je kod Vas slučaj), poveravanju upravljanja profesionalnom upravniku i kreditnom zaduživanju stambene zajednice, skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova (a ne polovinom glasova).

  16. Poštovani,
    Moj otac je kupio građevinski plac 1993. Rok za gradnju je istekao još odavno. Zanima me kakva je sad procedura, jer hteli bi smo na tom placu graditi kucu.
    Veliki pozdrav

    1. Poštovana Stanislava,
      Odredbama važećeg Zakona o planiranju i izgradnji (“Sl. glasnik RS”, br. 72/2009, 81/2009 – ispr., 64/2010 – odluka US, 24/2011, 121/2012, 42/2013 – odluka US, 50/2013 – odluka US, 98/2013 – odluka US, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 – dr. zakon, 9/2020 i 52/2021) propisano je da građevinska dozvola prestaje da važi ako se ne izvrši prijava radova u roku od tri godine od dana pravnosnažnosti rešenja kojim je izdata građevinska dozvola. Takođe, građevinska dozvola prestaje da važi ako se u roku od pet godina od dana pravnosnažnosti rešenja kojim je izdata građevinska dozvola, ne izda upotrebna dozvola, osim za objekte komunalne infrastrukture koji se izvode fazno i porodične stambene zgrade koje investitor gradi radi rešavanja svojih stambenih potreba. Naznačene odredbe odnose se i na rešenja o građevinskoj dozvoli, odnosno rešenja o odobrenju za izgradnju koja su izdata u skladu sa ranije važećim zakonima kojima je uređivana izgradnja objekata, pre 11. septembra 2009. godine. Obratite se projektantu i advokatu radi otpočinjanja celokupne procedure za građenje.

  17. Dobar dan. Zainteresovan sam za kupovinu stana u novogradnji useljenoj 2022. Rečeno mi je od sadašnjeg vlasnika (fizičko lice) da je stan u procesu uknjiženja ali da to može potrajati (čak i nekoliko godina). Da li imam razloga za brigu? Drugim rečima, da li je proces uknjižavanja uobičajeno tako dug, i kako mogu da proverim da li postoji neki problem s tim u vezi? Hvala

    1. Poštovani Petre,
      u nadležnoj službi za građevinarstvo možete pogledati stanje predmeta uknjižbe zgrade. Naime, može se proveriti da li je za zgradu sproveden tehnički prijem, ali nije još izdata upotrebna dozvola (nakon čega se zgrada i etažira u Katastru). U slučaju da nije sproveden tehnički prijem, verovatno nešto nije u redu sa: strujom, vodom, liftom itd. ali ni to ne mora da znači, jer posao tehničkog prijema rade Komisije oformljene za tu vrstu posla, ali je u ovom momentu ekspanzija novogradnje pa se inače na sve duže čeka.

  18. Izvršena je kupoprodaja stana, završen prepis apsolutnih prava na novog vlasnika, sada kupac optužuje prodavca da ga je ovaj obmanuo jer je kupac utvrdio premerom stana da u korisnu površinu koja je navedena i u katastru i u ugovoru, nije uračunata i terasa, a prodavac ga je uveravao da je to kvadratura stana bez terase. Prodavac je zaista verovao da je to tako, dakle nije imao nameru da obmane kupca. Sada kupac traži povrat iznosa para koji se odnosi na površinu terase. Da li kupac ima pravo na to, ako dođe do sudskog spora i koja je sad pozicija prodavca? Hvala.

    1. Poštovani Renata,
      jedno od osnovnih načela Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova je i načelo pouzdanja, koje podrazumeva da su podaci upisani u katastru istiniti i potpuni i da savesno lice ne može snositi štetne posledice zbog tog pouzdanja. Takođe, načelo javnosti podrazumeva da su podaci katastra javni i da svako može tražiti da izvrši uvid u te podatke kao i da se niko ne može pozivati na to da mu podaci upisani u katastru nisu bili ili nisu mogli biti poznati, te da se to ne može dokazivati.

  19. Zdravo, želim prvo da vas pozdravim!
    Imam jedno pitanje. Istekla mi lična karta a otac želi da mi pokloni kuću. Da li je moguće da se to uradi i sa pasošem jer su matični brojevi idetični?

    Prijateljski pozdrav

    1. Poštovani Dušane,
      moguće je i sa pasošem overiti ugovor o poklonu kod javnog beležnika.

    2. Dobar dan. Pored nase porodicne kuce je izgradjena stambena zgrada. Tokom izgradnje imali smo problem da sva prasina i gradjevinski materijal padaju u nase dvoriste kao i nase na automobile. Trenutno su u toku radovi na fasadi zbog cega ponovo imamo isti problem, da sav malter pada na automobile, plocice u dvoristu i na terasi sto je jako tesko nakon toga ukloniti. Par puta smo se obratili izvodjacu da postavi mrezu ili neku drugu vrstu zastite, ali on nije reagovao. Da li pravnim putem mozemo to resiti ili se obratiti komunalnoj inspekciji? Hvala unapred.

    3. Poštovana Anđela,
      svakako je da možete pozvati nadležnu građevinsku inspekciju radi provere svih uslova gradnje, mera bezbednosti za vas i vašu imovinu. Naravno, u slučaju utvrđivanja štete, investitor je dužan da vam istu i nadoknadi. Morate angažovati veštaka radi utvrđivanja obima i visine štete, a takođe je predlog da sva komunikacija sa investitorom ide isključivo pismenim putem.

  20. Postovani,
    Da li ja kao stanodavac,mogu tuziti stanara za neplacene racune, a pri tom sam istom dao stan „na rec“ bez ugovora sklopljenog…

    1. Poštovani Milane,
      možete tražiti od zakupca da plati sve unazad dospele mesečne troškove režije, a ukoliko to ne učini možete ga tužiti, jedino je tada teže dokazati kada je zakupac bio u vašem stanu, koliko je i šta plaćao, da li je on skrivio dugove i obaveze na ime režije i drugo. U ovom slučaju, moraćete da imate svedoke koji mogu da potvrde da su određeno lice viđali u zgradi, stanu, da je tu živeo itd. Preporuka je da uvek imate zaključen ugovor o zakupu, kojim regulišete sva prava i obaveze po osnovu zakupnog odnosa (na taj način, izbegavate ovakve probleme…). Obratite se advokatu.

  21. Poštovani,
    moja sestra i ja smo vlasnice jedne kuće u blizini Beograda, sad ja želim da joj poklonim svoj deo. S obzirom da živim u Nemačkoj, htela bih da dam mojoj tetki punomoć da me zastupa u svim pitanjima vezanim za prenos nekretnine.

    Moje pitanje je, da li se u Srbiji uvažava punomoć (za prenos nekretnine) overena kod nemačkog notara i apostil overen kod nemačkog suda?
    Hvala na odgovoru.

    Srdačan pozdrav.
    Sanja

    1. Poštovana Sanja,
      punomoćje za poklon nepokretnosti mora biti overeno ili u sprskoj Ambasadi/konzulatu – kada ne treba da se stavlja apostil (jer se smatra kao da je overeno kod javnog beležnika u Srbiji) ili da isto overi notar u Nemačkoj, punomoćje prevedeno na nemački jezik i da se za isto obezbedi apostil.

  22. Dobar dan, planiramo da uradimo jedan pomoćni objekat uz glavni objekat koji ima građevinsku dozvolu. Glavni objekat je spratnosti Su+P+Pk. Koja je maksimalna dozvoljena visina, s tim što bi se pomoćni objekat zidao u suterenu, uz granicu međe sa susednom parcelom?

    1. Poštovana Mirjana,
      obratite se nadležnoj službi – Službi za građevinarstvo, koja će Vam na osnovu zahteva izdati Informaciju o lokaciji. Informacija o lokaciji sadrži podatke o mogućnostima i ograničenjima gradnje na katastarskoj parceli, odnosno na više katastarskih parcela, na osnovu planskog dokumenta. Informaciju o lokaciji izdaje nadležan organ u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva, uz naknadu stvarnih troškova izdavanja te informacije.

  23. Poštovani,
     
    pre više od 10 godina, kupio sam parče komšijskog placa koji se nalazi u produžetku mog placa, ali tada nisam napravio kupoprodajni ugovor sa prodavcem. Međutim ja sam tada tražio i platio cepanje parcele i da parcela dobije ulaz što se i desilo. Taj zahtev je i zaveden pod mojim imenom u Zavodu za urbanizam (ja mislim). 
    Međutim u međuvremenu taj prodavac prodaje kuću zajedno sa tim mojim placem jednoj osobi, a potom ta osoba posle nekog vremena prodaje kuću jednoj osobi, a ovaj plac drugoj osobi koju niko ne poznaje i nikada se nije ni pojavila na tom placu. Da li ja tu imam neka prava posle ovoliko vremena? Prav preče kupovine nije ispoštovano ni u jednom momentu. Pored svoje bivše supruge, geodeta koji je uradio cepanje (samo ga treba naći), imam još 2-3 svedoka (komšije) koji mogu da potvrde da sam ja platio taj plac, ukoliko to nešto znači. Hvala najlepše!
     

    1. Poštovani Dejane,
      utvrđivanje prava svojine ne zastareva, te u tom smislu pred sudom i dalje imate mogućnost da pokrenete postupak. Međutim, deluje da je sve to teško dokazivo jer nemate nikakav pisani trag. U vašem slučaju, pravo preče kupovine nije ni postojalo jer formalno pravno (katastarski) niste bili suvlasnik nijednog dela te parcele. Međutim, zaštita prava po kršenju odredbe za pravo preče kupovine (i da ga je bilo) je zastarelo. Predlog je da angažujete advokata, saslušate potencijalne svedoke i pokušate na taj način da utvrdite pravo svojine (da se dokaže da ste isplatiti taj deo zemlje vašem prodavcu, da ste taj deo parcele vi nesmetano koristili i drugo).

  24. Poštovani!
    VARIJANTA 1
    Vlasnica 1/2 nekretnine, želi da proda celokupnu nekretninu/,ne čekajući da se završi ostavinska procedura. Može li se na osnovu njene pismene saglasnosti sačiniti valjan kupoprodajni ugovor kod javnog beleznika?
    VARIJANTA 2
    Može li vlasnica prodati 1/2 nepokretnosti, a druga polovina, valjanim predugovorom izvršiti predbilježba i po završetku ostavinske rasprave prepisati na kupca? pozzzz

    1. Poštovani Čedomire,
      mora se sprovesti ostavinska rasprava iza pokojnih lica i u tom postupku se mora utvrditi ko su naslednici. Bez takvog pravnosnažnog rešenja o nasleđivanju, tj. bez jasnog određenja ko su naslednici, nećete moći formalno-pravno da prenesete na treće lice taj deo nepokretnosti (da li poklonom, kupoprodajom ili drugim pravnim poslom). Dakle, vlasnica nekretnine može samo raspolagati svojom polovinom, a sa drugom ništa ne može da radi dok se ne utvrde vlasnici u pravnosnažnom ostavinskom postupku.