Pitaj pravnika

Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
 
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
 
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
  • da li je nekretnina slobodna
  • kako odrediti cenu nekretnine
  • zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
  • pitanja u vezi sa radnim pravom

ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2.953 Odgovor

  1. Poštovani,
    Imamo problem sa komšijom oko zida koji razdvaja dve kuće. Zid je po nemamo pojma kom zakonu njegov, na njegovom posedu. Kada smo kupili kuću rešeno je da je pola na našem placu i pola na njegovom( usmeno). Ograda je 10cm betonska, metalni stubovi i bodljikava žica 150cm stara 50 godina.
    Mi smo razvukli zeleno platno na tu ogradu visine 2m i lepo je izgledalo.
    Kada je bila velika oluja iščupala je ogradu iz temelja i polomila betonski osnovni zidić nosač ograde. Komšija je to tako samo podigao sa njegove strane stavio na par mesta podupirače, šut i ostatke zida ostavio tako nesigurno do sledeće oluje ili zime.
    Predložili smo mu porukom da se zid- ograda sanira- pravi nova i da mi učestvujemo finansijski u tome. Ne odaziva se!! Vrlo je uobražen i drzak tako da sa njim ne vredi lično kontaktirati.
    Stalno preti nešto od kad smo se uselili. Mi nismo nikada dirali na njegov posed ništa, Muž i ja smo radili na odgovornim mestima i nismo imali vremena za tračarenje i bavljenje zlobom i uživali da nekome nanosimo štetu. Stalno spominje njegov posed i zabranio je ulazak na njegov posed čak i u slučaju neke intervencije oko naše kuće.
    Mi sada želimo da trajno se odvajamo- ogradimo i obezbedimo ulaz u naš posed.
    Koji je način da ostvarimo to i kome da se obratimo i na osnovu kog zakona ako postoji?

    Jako smo zabrinuti, i prepuštneni smo ovom bahatom čoveku na nemilost bez mogućnosti da rešimo problem mirnim putem. Ali kojim putem je to moguće?

    Unaped Vam puno hvala

    Pozdrav

    prof. dr Delia Baloš

    1. Poštovana Delia,
      pitanje je isuviše kompleksno, te Vam ne možemo dati precizan odgovor. Međutim, predlog je da prvo angažujete geometra da se jasno utvrditi gde je međna linija između vaših objekata, te da nakon toga pokrenete određene (sudske) postupke.

  2. Poštovanje G. Krunić.

    Prvenstveno hvala na vremenu i trudu da odgovorite na sva pitanja. Hteo bih da kupim plac koji je u privatnoj svojini, sa izgrađenom kućom koja nije ni ucrtana u katastar, ali za nju postoje plan i građevinska dozvola (na ime trenutnog vlasnika zemljišta). Kada bih kupio taj plac, i podneo zahtev za upotrebnu dozvolu i kasnije uknjiženje, da li bi kuća bila na moje ime? Brine me da bi se kuća zbog tih papira upisala na starog vlasnika. Da li kupovinom zemljišta postajem vlasnik i te nelegalne kuće?
    Hvala

    1. Poštovani Mihajlo,
      nelegalna nekretnina može biti predmet kupoprodaje. Ukoliko objekat nije ni ucrtan u Katastru, tada se ugovorom može kao predmet kupoprodaje opisati samo parcela/zemljište, uz napomenu da se na istom nalazi nelegalizovan objekat. Pre zaključenja ugovora, predlog je da proverite da li se kuća-objekat ili i pomoćni objekti (ukoliko ih ima) mogu legalizovati u Službi za građevinarstvo, te ukoliko je to moguće, možete ući u postupak kupoprodaje. Nakon toga, na svoje ime kao novog vlasnika, radite legalizaciju/ozakonjenje. Angažujte projektanta i advokata da Vam provere sve informacije pre bilo kakve overe ugovora.

  3. Poštovani, majka mi je preminula pre 2 meseca ali imovinu svoje majke nije prenela na sebe da bi automatski brat i ja bili naslednici. Koja je procedura i kako ide ostavinska u toj situaciji?

    1. Poštovani Gorane,
      proverite u Osnovnom sudu kod kog javnog beležnika se nalazi ostavinski predmet. Pretpostavka je da će se prvo, formalno pravno, morati pokrenuti ostavinska rasprava (pred sudom ili javnim beležnikom) iza vaše bake, a kasnije i iza majke, kako biste Vi i brat postali vlasnici imovine. Ograni za vođenje ostavinskih predmeta su, pored Osnovnih sudova i javni beležnici.

  4. Da li kada agencija izdaje stan 50% od cene ide agenciji + depozit vlasniku (ukoliko to vlasnik traži)? Na primer: stan od 300e. 150e za agenciju, 300 za depozit i 300 kao prva kirija?

    1. Poštovana Jecka,
      u praksi se najčešće pojavljuje situacija da agencija uzima, na ime posredovanja u zakupu, iznos jedne mesečne neto zakupnine i to tako što naplaćuje polovinu od zakupodavca a polovinu od zakupca. Depozit i prva zakupnina nemaju povezanost sa iznosom prema agenciji. Zakupodavac uzima zakupninu i depozit a agencija samo iznos u visini jedne zakupnine (ali ne i zakupninu).

  5. Poštovani, da li ja mogu da prodam moju nekretninu koja nije upisana u katastar? Ako mogu – da li kasnije mogu imati nekih problema?

    1. Poštovana Duška,
      bez uvida u dokumentaciju ne možemo Vam dati konkretan odgovor. Moralo bi se prvo utvrditi kakvim osnovom sticanja raspolažete, šta ste tačno i kada Vi kupili, pa tek onda utvrditi iz kog razloga nekretnina nije upisana u Katastru. Dakle, u ovom momentu možete prodati/preneti pravo na treće lice samo onako kako je trenutno upisano u Katastru (makar bila to samo zemlja/parcela).

  6. Poštovanje!

    Da li ja kao fizičko lice mogu da iznajmim poslovni prostor i koristim kao kancelariju bez registorvanja ikakve delatnosti?

    1. Poštovani Miloše,
      kao fizičko lice možete uzeti u zakup poslovni prostor, ali obavljanje privredne delatnosti bez da je ista registrovana je svakako protivzakonito.

    2. Dobar dan. Moj brat je dobio pismo za porodičnu ostavštinu, ali meni nije javio termin. On je sam otišao na terminu i rekao da nema braću i sestre, prema tome je dobio celokupnu kuću. Znači on je dao lažnu izjavu jer sam i ja tu a ja nisam znala kada je termin pošto je samo on dobio poziv na njegovu adresu,a ja živim u drugom gradu. Pitanje je moje sta i kako i kod koga bi trebala da se obratim i koja su moja prava? Hvala unapred

    3. Poštovana, angažujte advokata i podnesite tužbu nadležnom sudu. Međutim, ostavina nije mogla biti uredno pravnosnažno okončana ako niste na zakonit način o tome bili obavešteni i ako niste lično primili poziv za ostavinsku raspravu. Čak i da ste dobili poziv, a niste pristupili ročištu, smatra se da ste se prihvatili nasledstva.

  7. Imam stanarku u stanu koja je sama rekla da će biti do 1 oktobra. Rekla sam joj da treba krečiti stan jer izlazi a ona neće. Recite mi šta da radim – da li mogu da joj tražim pare za krečenje i sve što je polomljeno odnosno utičnice su polomljene, roletne ne rade…

    1. Poštovana Dragana,
      zakupac je dužan upotrebljavati stvar kao dobar domaćin. On je može upotrebljavati samo onako kako je određeno ugovorom ili namenom stvari. Zakupac odgovara za štetu koja nastane upotrebom zakupljene stvari protivno ugovoru ili njenoj nameni, bez obzira na to da li je stvar upotrebljavao on, ili neko lice koje radi po njegovom nalogu, podzakupac ili koje drugo lice kome je on omogućio da upotrebljava stvar. Zakupac ne odgovara za istrošenost stvari koja nastaje njenom redovnom upotrebom, kao ni za oštećenja koja potiču od njene dotrajalosti. Međutim, ako je za vreme zakupa izvršio kakve promene na stvari, dužan je vratiti je u stanje u kome je bila kad mu je predata u zakup.

  8. Dala sam u arendu 2ha njive u Vrdniku fizičkom licu uz usmeni dogovor da mi isplati simboličnih 200eur nakon godinu dana.
    U avgustu 2023. skinuo je rod pšenice koju je posejao i deteline koju je zatekao. Sada neće da mi plati ni arendu. Napravio je usput i štetu. Šta da preduzmem?

    1. Poštovana,
      obratite se advokatu radi pokretanja sudskog postupka ali morate imati u vidu da je teret dokazivanja vašeg usmenog dogovora, kao i ko je tačno načinio štetu, na Vama. Da li imate svedoke, neku prepisku ili slično, svakako je bitno.

  9. Koliko košta usluga advokata da pošalje već pripremĺjenu dokumentaciju za uknjižbu? SLALA JE moja majka 2020,pa ja sa ostavinskim rešenjem. Sve su arhivirali, a nisam dobijala rešenja. Sad moram preko advokata.
    Hvala unapred

    1. Poštovana Slavice,
      TARIFA O NAGRADAMA I NAKNADAMA TROŠKOVA ZA RAD ADVOKATA („Sl. glasnik RS“, br. 43/2023) propisuje iznose naknada za advokatske usluge.

  10. Poštovani,
    Ako roditelj pokloni sinu novac za kupovinu prvog stana, može li da se reguliše u ugovoru i katastru da taj isti roditelj ima pravo plodouživanja u tom stanu do kraja života?
    Obzirom da roditelj poseduje već jednu nepokretnost na svoje ime, da li će to biti smetnja sinu da ostvari povrat PDV.a jer mu je to prvi stan?

    Unspred hvala na odgovoru.

    1. Poštovana Mirjana,
      ukoliko roditelj želi da uknjiži plodouživanje u svoju korist, onda je najbolje da i on kao treće lice – učesnik bude potpisnik ugovora o kupoprodaji u kom ugovoru je sin kupac. Naime, za upis plodouživanja potrebna je saglasnost vlasnika nekretnine ali isto tako i samog plodouživaoca (samim tim je najbolja varijanta da se jednim ugovorom sve uradi). Ukoliko sin kupuje prvu nekretninu, on ima pravo na povrat PDV-a do 40m2 a roditelj kao plodouživalac ili vlasnik drugih nepokretnosti, nema nikakve veze sa naznačenim.

  11. Poštovani. Posle smrti majke nasledila sam plac i kuću, ali majka je bila nosilac državine pa posle ostavinske rasprave sam i ja. U katastru opštine gde se nepokretnost nalazi, upućuju me na advokata da bih prebacila u svojinu. Da li to mora advokat da radi ili postoji način da sama državinu prebacim u vlasništvo? hvala unapred

    1. Poštovana Ljiljana,
      podnesci, dokazi i akta se u postupku upisa u katastar nepokretnosti dostavljaju u formi elektronskog dokumenta, kroz e-šalter a za šta su, između ostalih, advokati osposobljeni. Vi, kao fizičko lice, ne možete podnositi sami zahteve.

  12. Poštovani,

    Naučna ustanova izvodi arheološka istraživanja na privatnoj parceli na osnovu dozvole Ministarstva kulture. Da li vlasnik parcele ima pravo na naknadu materijalne štete i ako ima kome se obratiti?

    1. Poštovani Dušane,
      nepokretnosti se mogu eksproprisati ili se svojina na njima može ograničiti samo u javnom interesu utvrđenom na osnovu zakona, uz naknadu koja ne može biti niža od tržišne. Javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti utvrđuje se zakonom ili odlukom Vlade. Ukoliko postoji odluka o eksproprijaciji, imate pravo na naknadu štete a morate se obratiti Ministarstvu kulture.

  13. Dobio sam stan u nasledstvo od roditeja. Invalid sam i supruga namerava da moj stan izda bez moje dozvole. Da li je to moguće?

    1. Poštovani Dejane,
      niko sem vlasnika nema pravo da izdaje nekretninu koje je vlasnik. Supruga nema ni ovlašćenje da u vaše ime izda nekretninu, preuzima zakupninu i drugo. Dakle, nema pravo da vrši takve prave radnje.

  14. Poštovani, kako napisati odobrenje da se preko moje parcele mogu sprovesti kablovi za električnu struju komsiji na susednoj parceli?
    Unapred zahvalni

    1. Poštovana Milka,
      odobrenje se piše u slobodnoj formi. Nismo u mogućnosti da Vam dajemo primere akata, moraćete da angažujete advokata ukoliko sami ne umete isto da sastavite.

    1. Poštovana Milice,
      u praksi, banke ne dozvoljavaju i ne odobravaju kupovinu poslovnih prostora sa stambenim kreditima (bez obzira što se to u stvarnosti koristi kao stan). Pretpostavka je da će se tražiti prenamena prostora u Katastru (u stambeni objekat) a kako bi se odobrio stambeni kredit. Međutim, pokušajte i da kupite poslovni prostor putem stambenog kredita, a da hipoteku banke uknjižite na neku drugu vašu nekretninu (ili nekog trećeg lica) koja bude u potpunosti podobna banci.

  15. Poštovani,
    nedavno sam oglasila stan za izdavanje pa me interesuje kako mogu pravno da se zaštitim u slučaju da zakupac ne izmiruje svoje obaveze po pitanju plaćanja zakupnine i dodatnih režijskih troškova u stanu.
    Pozdrav!

    1. Poštovana Marija,
      savet je da uvek imate pismeno zaključen ugovor o zakupu a kako ne biste došli u problem oko dogovorenih elemenata zakupa – cene zakupnine, roka trajanja zakupa, odnosno generalno u vezi sa dogovrenim pravima i obavezama iz ugovornog odnosa. Sa pismenim zaključenim i potpisanim ugovorom, mnogo je lakše zaštiti i dokazati prava i obaveze pred sudom, naravno ukoliko dođe do nesporazuma. Depozit se najčešće traži kao garancija da ukoliko ostane određenih dugova, da se iz istog oni mogu namiriti, ali i to je predlog da imate napisano u ugovoru (koliko iznosi depozit i u koje svrhe će se isti koristiti, kada će Vam se vratiti i drugo). Praksa je da zakupac plaća sve troškove mesečnih režija (pored neto zakupnine), pa u slučaju da isti kasni u isplati, možete imati osnov za raskid ugovora.

  16. Poštovani,

    Ovih dana sam prodala stan koji se vodio na moje ime, tako da bi trebalo da platim porez na kapitalnu dobit. S obzirom da planiram kupovinu novog stana od tog novca, pročitala sam da bih bila oslobođena plaćanja ovog poreza. Da li bih bila oslobođena i onda kada bih taj novac dala suprugu za kupovinu novog stana, da se stan vodi na njegovo ime? Ovo pitanje postavljam jer planiramo stan u novogradnji, a s obzirom da nikada nije imao nekretninu u svom vlasništvu, sledi mu povraćaj PDV-a, što nije slučaj i kada bih ja bila vlasnik novog stana. Hvala unapred na odgovoru!

    1. Poštovana Jelena,
      obveznik, koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u Republici, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Dakle, ako obveznik rešava stambeno pitanje člana svoje porodice ili domaćinstva, nadležnom poreskom organu podnosi i dokaze iz kojih se nesporno može utvrditi da sredstvima koja je on ostvario prodajom nepokretnosti rešava stambeno pitanje člana porodice, odnosno domaćinstva (ugovor o kupoprodaji, poklonu, overena pismena izjava i sl.), kao i dokaz da član porodice, odnosno domaćinstva po tom osnovu stiče pravo svojine ili drugo stvarno pravo na nepokretnosti na svoje ime.

  17. Poštovani,
    pitanje vezano za kuću čija je legalizacija u toku.
    Vlasnici placa su 3 osobe.
    Osoba I -polovina placa
    Osoba II- četvrtina placa
    Osoba III- četvrtina placa.
    Da li dug po osnovu kredita Osobe I može da stopira prodaju nepokretnosti nakon uknjiženja.
    Rešenje banke nije konačno. Da li može i legalizacija da bude stopirana u međuvremenu ako Rešenje banke postane pravosnažno?

    1. Poštovani Vladimire,
      obzirom da banka ima upisano založno pravo na nepokretnosti, svakako ona ima pravo da se namiri iz predmetne nepokretnosti bez obzira da li je ona u procesu legalizacije ili nije. Nakon uknjiženja, prvo će se upisati (sa objektom) i hipoteka banke, koja će biti upisana i na parceli i na samom objektu. Radi okončanja postupka legalizacije, tražiće se i saglasnost poverioca – banke.

  18. Poštovani, izdao sam objekat I imam problem jer zakupac neredovno izmiruje kiriju, a neplacanjem računa za struju dug je zavrsio kod izvrsitelja.
    Imam vazeci ugovor u kome su definisani uslovi zakupnine.
    Da li imam prava da ga fizički izbacim I zadrzim sredstva do izmirenja dug.U pitanju je pravno lice I pitanje je sta se može naplatiti redovnim sudskim putem?

    Hvala

    1. Poštovani Vladimire,
      navedeno je jedan od osnova da se raskine ugovor o zakupu od strane Vas kao zakupodavca, te s toga to i učinite, ali ispoštujte otkazni rok (shodno napisanom u ugovoru o zakupu). Nakon toga, platite sve dugove i tužite pravno lice (zakupca) da vam regresno plati sve troškove režije ali i dospele zakupnine. Posavetujte se sa advokatom oko pokretanja parničnog postupka.

  19. Od 2006. godine plaćam stambeni kredit. Negde sam na polovini otplate. Stan je uknjižen na moje ime. Suprug je preminuo nedavno. Imamo dvoje dece, a suprug ima dete iz prvog braka, koji je razveden pre 20 godina. Tada je svu svoju tadašnju imovinu prepisao na to dete. Dete i on nisu ostali u bliskim odnosima, odnosno naša deca i to dete se i ne poznaju. Sad kažu da je ovaj još neotplaćen stan bračna tekovina i da 1/2 stana dele naša deca, ja i to dete. Kako da dokažem da je moja zarada bila uvek duplo, a zadnjih godina i 3x veca od njegove penzije i da nije 1/2 stana realna podela.? Suprug je bio godinama bolestan i na njegovu ishranu i lekove je odlazio priličan iznos primanja. Na stranu to da on ne bi želeo da se stan deli i na to dete, jer ono je odavno dobilo sve. Mislili smo da ako je stan na moje ime i ja plaćam kredit imovina pripada meni. Nekako mi se čini da su naša deca oštećena.

    1. Poštovana Jovana,
      obratite se advokatu radi pokretanja sudskog postupka utvrđivanja prava svojine. Ukoliko niste u ostavinskoj raspravi prigovorili na zakonski deo nasleđivanja, sada eventualno probajte sa tužbom radi utvrđivanja prava vlasništva (u većem obimu nego što Vam je dosuđeno).

  20. Pozdrav.
    Molim Vas za odgovor da li bih imala pravo na povrat poreza za prvi stan koji je na moje ime od 2009.godine. Kupljen je od investitora.
    Pre toga, majka je kupila stan oko 2002.godine koji je bio u njenom vlasnistvu jer smo sestra i ja bile maloletna lica, ali smo navedeni kao suvlasnici. Ja sam pri kupnji novog stana 2009. stekla punoletstvo i prebacila adresu na taj drugi stan. Zanima me da li bih ostvarila pravo na povracaj novca zbog tog prvobitnog suvlasnistva kao maloletnik?
    Unapred hvala

    1. Poštovana Tanja,
      kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Pravo na refundaciju PDV-a za kupovinu prvog stana, ima punoletni državljanin Republike Srbije, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Dakle, nemate pravo na povrat bilo kakvog poreza.

  21. Poštovani,

    Želim da kupim plac od 10-ak ari na kome bi za potrebne porodične radnje napravio magacin, pa me interesuje kako da proverim koje su to lokacije na mojoj opštini gde se može praviti takav objekat. Buni me to što na nekim oglasima piše da je samo dozvoljenja gradnja stambenog objekta a negde piše komercijalnog pa to verovatno ima veze sa širom lokacijom? Postoji li takva „mapa“ da znam koji deo opštine da gledam, koja naselja, inače opština Čukarica je u pitanju.

    Hvala unapred

    1. Poštovani Boško,
      obratite se nadležnoj službi – Službi za građevinarstvo, koja će Vam na osnovu zahteva izdati Informaciju o lokaciji. Informacija o lokaciji sadrži podatke o mogućnostima i ograničenjima gradnje na katastarskoj parceli, odnosno na više katastarskih parcela, na osnovu planskog dokumenta. Informaciju o lokaciji izdaje nadležan organ u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva, uz naknadu stvarnih troškova izdavanja te informacije.

  22. Kako naziv pomocnog objekta pretvoriti u stambeni? U katastru je zaveden kao pomoćni objekat ali mi u njemu stanujemo – kuhinja, trpezarija, kupatilo – objekat ima 60m2.
    Kome da se obratim za promenu naziva? Građevinska dozvola odradjen još 2006. Pozdrav

    1. Poštovana Biljana, moguće je izvršiti prenamenu objekta iz pomoćnog u stambeni. Kako biste otpočeli proces promene, najpre je potrebno izraditi Idejno rešenje. Izradu Idejnog rešenja vrši projektant kojeg angažujete vi kao investitor i vlasnik prostora koji je predmet promene namene. Lokacijski uslovi su dokument koji na vaš zahtev izdaje organ lokalne samouprave nadležan za urbanizam i građevinske poslove na čijoj teritoriji se nalazi prostor koji je predmet ovog postupka. Lokacijski uslovi su nužan dokument, jer su u njemu sadržani urbanistički uslovi, tehnički uslovi, drugi uslovi i podaci potrebni za izradu Idejnog projekta, Projekta za građevinsku dozvolu ili Projekta za izvođenje. U postupku promena namene prostora, neophodno je pribaviti Rešenje o odobrenju za izvođenje radova. Skrećemo pažnju da je ishodovanje ovog rešenja nužno. Poslednji korak u ovom postupku čini registracija promene namene vašeg prostora u Katastru nepokretnosti.

  23. Poštovani, ovo je moj problem, molim za savet. Posle dedine smrti, moj otac i moja tetka su nasledili njegovu imovinu 1993. godine. Svako je dobio po 1/2 imovine. Međutim, u ostavinskom rešenju, navedena je stara prizemna kuća, koja je davno porušena, a ne spratna kuća kako je trebalo (sagrađena 1970.g), a koja nije uknjižena. Sada moj otac želi da mi svoj deo zaostavštine pokloni (1/2 kuće), međutim, kuća nije uknjižena (ne vidi se u katastru). Želim ovaj problem da rešim u očevo ime, tj da ozakonim ili legalizujem objekat, ali moja tetka to ne želi. Na koji način da primoram tetku da ozakonimo/uknjižimo objekat koji je zajednički? Napominjem da su se moj otac i tetka usmeno dogovorili da prizemlje pripadne tetki a sprat mom ocu i da su tako i ulagali nakon dedine smrti- otac je sredio sprat, a tetka prizemlje kuće. Nadam se da sam bio jasan. Mnogo Vam hvala na odgovoru. Dragan.

    1. Poštovani Dragane,
      članom 10. Zakona o ozakonjenju objekta propisano je da, kada je predmet ozakonjenja objekat izgrađen na građevinskom zemljištu na kome postoji pravo susvojine, kao dokaz o odgovarajućem pravu dostavlja se i pismena saglasnost svih suvlasnika. Zakon o ozakonjenju objekata iz 2015. godine članom 10 je predviđao mogućnost da ako je suvlasnik znao ili morao znati za izgradnju objekta, odnosno izvođenje radova koji su predmet ozakonjenja, ali se u vreme izgradnje tome nije protivio, smatraće se da postoji saglasnost za ozakonjenje, te se u tom slučaju ne dostavlja saglasnost suvlasnika. Ova odredba je značajno olakšala postupak ozakonjenja i sprečila zloupotrebu nesavesnih suvlasnika da onemoguće postupak ozakonjenja. Međutim, Odlukom Ustavnog suda iz marta 2020. godine ovakva mogućnost je ukinuta. To znači da, kada se desi pomenuta situacija, postupak ozakonjenja ne može da se sprovede.

  24. Dobar dan. Komšija mi je angažovao geometra da bi odredio među između mog i njegovog dela parcele ali o tome nas niko nije obavestio i on je to svojevoljno odradio a da niko nije bio kod kuće,sta mogu da uradim po tom pitanju,da li mogu da pokrenem sudski postupak protiv njega i da li bi ja trebalo da dobijem neki izveštaj ili neku potvrdu od geometra kad je to primereno?

    1. Poštovani Igore,
      vlasnik svoje parcele može istu da premeri u svakom momentu bez da o tome obavesti komšiju/međaša. Ukoliko smatrate da je međna linija vaše i njegove parcele pogrešno povučena i da ste oštećeni, možete i vi angažovati geometra da premeri vašu parcelu a kasnije putem suda, dokazivati i jasno utvrditi gde se nalazi tačna međa. Članom 155. Zakona o vanparničnom postupku propisano je da, u ovom postupku sud utvrđuje granicu između susednih nepokretnosti kad su međni znaci uništeni, oštećeni ili pomereni, a susedi ne mogu sporazumno da utvrde granicu. Dalje, članom 156. propisano je da predlog za uređenje međa između susednih zemljišnih parcela može podneti svaki od sopstvenika, odnosno korisnika tih parcela, a kad je to zakonom određeno i ovlašćeni organ. Predlog mora da sadrži podatke o sopstvenicima, odnosno korisnicima susednih parcela i o zemljišnim parcelama između kojih se međa uređuje, sa oznakama tih parcela iz zemljišnih i drugih javnih knjiga, kao i razloge zbog kojih se postupak pokreće.