Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
2.953 Odgovor
Postovani kupili smo cerki lokal na njeno ime 2014.god od 21 kvadrat.Da li ona ima pravo na povracaj pdv prilikom kupovine prvog stana?
Poštovana Mirjana,
obzirom da je vaša ćerka iskoristila svoje pravo za povrat PDV-a, ona nema pravo pravo na isto prilikom kupovine stana.
Poštovani, kupila sam stan 2012 i pored mene za povraćaj PDV-a sam i upisala sina koji je tad imao 15 godina.
Sad on kupuje novi stan u izgradnji.
Da li će imati pravo na povraćaj PDV-a?
Poštovana Branka,
obzirom da je i vaš sin kao član porodičnog domaćinstva iskoristio svoje pravo za povrat PDV-a (na 15m2), sada on pri kupovini nema pravo na isto.
Kupila sam lokal od 21kvadrat 2014.god.Da li imam pravo.na povracaj pdv za prvi stan iz novogradnje ili prenos apsolutnih prava pri kupovini prvog stana?
Poštovana Mirjana,
članom 31a Zakona o porezima na imovinu propisan je postupak poreskog oslobođenja od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava. Porez na prenos apsolutnih prava ne plaća se na prenos prava svojine na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi, odnosno svojinskom udelu na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi fizičkom licu koje kupuje prvi stan, za površinu koja za kupca prvog stana iznosi do 40 m2. Ukoliko imate samo poslovni prostor, pomoćni objekat ili garažu (koji nisu namenjeni za življenje) tada možete i dalje da ostvarite ovo pravo.
Dobar dan. Zanima me ako sam zakupac stan pod kirijom, koja su moja prava pre nego sto uđem u stan? Da li se potpisuje neki ugovor koji mene štiti kao stanara? Pošto se svuda traži depozit u visini jedne kirije.
Poštovana Katarina,
savet je da uvek imate pismeno zaključen ugovor o zakupu a kako ne biste došli u problem oko dogovorenih elemenata zakupa – cene zakupnine, roka trajanja zakupa, odnosno generalno u vezi sa dogovrenim pravima i obavezama iz ugovornog odnosa. Sa pismenim zaključenim i potpisanim ugovorom, mnogo je lakše zaštiti i dokazati prava i obaveze pred sudom, naravno ukoliko dođe do nesporazuma. Depozit se najčešće traži kao garancija da ukoliko ostane određenih dugova, da se iz istog oni mogu namiriti, ali i to je predlog da imate napisano u ugovoru (koliko iznosi depozit i u koje svrhe će se isti koristiti, kada će Vam se vratiti i drugo).
Majka je u braku sa ocem i žive zajedno u kući koja se vodi samo na oca. Kupila je stan 2015 god. koji se vodi na njeno ime, i koji hoće da proda po većoj ceni i da odmah kupi veći stan po još većoj ceni. Na majku se ne vodi ni jedna druga nepokretnost Da li plaća porez na kapitalnu dobit.
Poštovani Nikola,
za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, prodajnom cenom se smatra ugovorena cena, odnosno tržišna cena koju utvrđuje nadležni poreski organ ako oceni da je ugovorena cena niža od tržišne.
Kao ugovorena, odnosno tržišna cena uzima se cena bez poreza na prenos apsolutnih prava. Obveznik, koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u Republici, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene – npr. ulaganje u rekonstruktivne radove i drugo – gde morate da imate nota/fiskalne račune o izvedenim radovima itd), izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak. Kapitalna dobit se ne plaća i ako je vaša majka vlasnica stana duže od 10 godina, pa ga posle tog perioda proda. Dakle, shodno napisanom, majka nema pravo na oslobađanje osim ako ima ispunjen jedan od gore navedenih uslova.
Šta se dešava ako katastru podneseš svu dokumentaciju od suda, za pismene rastumačena kako treba, a oni pogreše, pa posalješ žalbu a oni isprave pa naprave drugu grešku, pa opet žalba oni opet isprave tu grešku pa naprave drugu pa opet žalba… i svaka žalba košta jer su oni oslobođeni svake odgovornosti. Kome se uopšte obratiti za njihove propuste i nestručnost. Postoji li neki zakon?
Poštovana Sonja,
U postupku održavanja katastra nepokretnosti Služba po službenoj dužnosti ili po zahtevu stranke, ispravlja sve utvrđene greške, nedostatke i propuste u podacima o nepokretnostima i upisanim stvarnim pravima na nepokretnostima. Ispravka greške se vrši i na osnovu ispravke isprave na osnovu koje je upis izvršen, a koja je dostavljena katastru radi ispravke upisa. O ispravci, Služba donosi rešenje protiv koga se može izjaviti žalba u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja. Greške, nedostaci i propusti o upisanim stvarnim pravima na nepokretnostima ne mogu se ispraviti ako nema saglasnosti lica koje je posle pogrešnog upisa, upisalo svoje pravo smatrajući podatke katastra nepokretnosti istinitim i potpunim, u skladu sa načelom pouzdanja.
Može se dozvoliti i ispravka očiglednih greški u podacima o imaocima prava na nepokretnosti i površini objekta, odnosno posebnog dela objekta, nastalih prilikom upisa u zemljišnu knjigu, pod uslovom da cenjeni dokazi potvrđuju tu grešku i da se na taj način ne vrši upis na štetu drugih lica. Ako utvrdi da je greška nastala prilikom upisa u zemljišnu knjigu, Služba će odbiti zahtev za ispravku greške i podnosioca uputiti na pokretanje odgovarajućeg parničnog, odnosno vanparničnog postupka u cilju pribavljanja akta koji je osnov za ispravku te greške i poučiti ga o pravu da zatraži zabeležbu tog postupka.
Poštovani,na našu parcelu koja se 1/1 vodi na mog oca pored reke jedan čovek sagradio je improvizovanu kućicu od drveta,metala i najlona – ne želi da je ukloni čak je bio vrlo neprijatan pri usmenoj molbi da je plac nas da se pomere jer nam smeta i pravi djubre i krš,šta raditi dalje ? Hvala
Poštovana Ana, ukoliko je plac u vašem vlasništvu, pozovite policiju, obezbedite nesmetano uklanjanje improvizovane kućice ili čak podnesite tužbu nadležnom sudu za ometanje poseda.
Želim da jedan depo kuće, koji je potpuno deljiv u odnosu na drugi u smislu da mogu da čine dve odvojene stambene jedinice sa čak odvojenim i ulazi a u iste, preuredi tako da izvršim prenamene jedne prostorije u kupatilo i čajnu kuhinju. U drugom delu kuće već postoje kupatilo i kuhinja, te bi se tim preuredjenjem praktično od jedne dobile dve potpuno funkcionalne stambene jedinice.
Sestra i ja smo naslednici. Da li će se prilikom nasledi anja uvažavati činjenica da sam ja investira la u kuću na gore opisan način?
S poštovanjem,
Tanja Nestorović.
Poštovana Tanja,
nije baš najjasnije pitanje – prilikom čijeg nasleđivanja se uvažava činjenica investiranja u vaš deo? Naime, ukoliko ste već nasledile predmetnu nekretninu, onda ste suvlasnica sa sestrom i nigde neće biti evidentirano šta ste i kako delile, menjale i adaptirale. U slučaju deobe ili prenamene bilo kog prostora (pa i Vašeg), potrebna je građevinska dozvola, plaćanje komunalnih taksi i drugo, te kao završna faza – etažni elaborat po osnovu kog će se upisati dve zasebne jedinice u Katastar (od nekada postojeće jedne). Konačan rezultat je da vi dobijate dve etažne jedinice, upisane i uknjižene u Katastar nepokretnosti, sa kojima kasnije samostalno raspolažete.
Poštovani,
Da li mogu da se odreknem pravno nasleđenje imovine u korist mog maloletnog sina (8),po želji nedavno preminulog oca, a da nosilac prava do njegovog 18 godina bude moja majka koja je naslednik prvog reda. Hvala na odgovoru
Poštovani Dragane,
članom 213. stav 1. Zakona o nasleđivanju, propisano je da se naslednik može odreći nasleđa izjavom pred sudom do okončanja prvostepenog postupka za raspravljanje zaostavštine. Naslednik se može odreći svog nasledstva samo u svoje ime, a nasledna izjava je neopoziva. Međutim, postoji i institut legata – isporuke, odnosno pismena ili usmena ostaviočeva izjava kojom on ostavlja jednu ili više stvari i prava određenom licu. Isporuka se najčešće nalazi u sastavu testamenta i ostavilac često svojim naslednicima koje je postavio u testamentu nalaže da pojedine stvari i prava predaju osobi koju on na ovaj način odredi. Obzirom na gore navedeno, predlog je da se obratite advokatu.
Poštovani, ako postoji zabeležba zabrane otuđenja nelegalno izgrađenog objekta, a u procesu je legalizacija, da li nekretnina može da se proda?
Poštovana Miro,
Zakonom o izvršenju i obezbeđenju, propisano je da se radi obezbeđenja novčanog potraživanja može odrediti svaka mera kojom se postiže svrha obezbeđenja, a naročito – zabrana izvršnom dužniku da otuđi, odnosno optereti nepokretnosti čiji je vlasnik ili druga stvarna prava koja su upisana u njegovu korist na nepokretnostima u katastar nepokretnosti, uz upis zabeležbe zabrane u katastar nepokretnosti. Sve dok postoji naznačena mera, bez obzira da li je nekretnina legalna ili nije, ista se ne može prometovati.
Obzirom da sam jedan od tri suvlasnika na stanu u kome zivim više od 30 godina, kao i da ne želim da se stan proda, zanima me da li je u skladu sa zakonom odluka jednog od suvlasnika da svojevoljno ode u agenciju za nekretnine, dogovori sa agencijom cenu i kako kaže potpiše punomoć sa agencijom, čiji primerak nemamo. O kakvoj punomoći se radi?
Poštovana Snežana,
pretpostavljam da se radi o ugovoru o posredovanju u prodaji nepokretnosti, a ne o punomoćju. Posredovanje se vrši na osnovu ugovora o posredovanju u prometu, odnosno zakupu nepokretnosti, koji zaključuju nalogodavac i posrednik. Ugovor o posredovanju zaključuje se u pisanom, odnosno elektronskom obliku. Predmetni ugovor pored prava i obaveza posrednika i nalogodavca, naročito sadrži podatke o posredniku, vrsti i bitnim elementima pravnog posla u cilju čijeg zaključenja posrednik posreduje, o visini, načinu i roku plaćanja posredničke naknade, roku važenja ugovora i drugo. Međutim, ukoliko vi kao suvlasnica ne želite da prodate svoj udeo na nepokretnosti, ne morate, jer vas niko na to ne može naterati osim ako je pokrenut sudski postupak deobe nepokretnosti i javne prodaje (u slučaju da deoba nije moguća). O deobi nepokretnosti smo pisali već nekoliko puta na sajtu 4zida.rs.
Poštovani,
Živim u zgradi u kojoj je 7 od 8 vlasnika stanova kupilo parking mesto i svima nama u ugovoru stoji da uz stan imamo i kupljeno parking mesto. Vlasnica osmog stana je odbila kupovinu parking mesta i sada koristi ulaz za parkiranje. Svi, od policije do pravnika i komunalne inspekcije naglašavaju da ulaz mora da bude slobodan, ali niko i ne piše nikakvu opomenu ili kaznu. Neki od vlasnika su dali potpis da sme da koristi ulaz kao parking, ali to nigde nije zavedeno niti pečatirano. Moje pitanje je kako ostali vlasnici stanova mogu da daju na korišćenje nekome nešto što je i moje i da li i taj ulaz moze da se isparceliše i da onda svako svoj deo koristi kako želi ( ja bih npr. postavila rampu ili stubice)? Takođe, da li je za postavljanje kamere koja gleda na taj isti ulaz potrebna dozvola ostalih stanara i ako jeste da li moraju svi da dozvole ili samo nekolicina?
Pozdrav
Poštovana Ana,
stambenu zajednicu čine svi vlasnici posebnih delova stambene, odnosno stambeno-poslovne zgrade. U situaciji kada su formirane zasebne stambene zajednice po ulazima, za radove na nadziđivanju zgrade kao celine, kao i za odlučivanje o načinu korišćenja i održavanja zemljišta za redovnu upotrebu zgrade potrebna je saglasnost većine od ukupnog broja stambenih zajednica po ulazima. Dakle, za postavljanje stubića ili rampe, ukoliko niste posebno upisani kao vlasnik na parking mestu (kao posebnom etažnom delu) treba Vam saglasnost većine skupštine stanara. Samo o raspolaganju zajedničkim delovima zgrade, poveravanju upravljanja profesionalnom upravniku i kreditnom zaduživanju stambene zajednice, skupština stambene zajednice odlučuje većinom koju čine 2/3 ukupnog broja glasova.
Dva vlasnika porodične zgrade. Ako jedan hoće da renovira a drugi ne! Da li je potrebna saglasnost?
Poštovani Dragane,
Suvlasnici imaju pravo da zajednički upravljaju stvarju. Za preduzimanje poslova redovnog upravljanja stvarju potrebna je saglasnost suvlasnika čiji delovi zajedno čine više od polovine vrednosti stvari. Ako se u ovim slučajevima ne postigne saglasnost, a preduzimanje posla je neophodno za redovno održavanje stvari, o tome odlučuje sud. Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (otuđenje cele stvari, promena namene stvari, izdavanje cele stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na celoj stvari, zasnivanje stvarnih službenosti, veće popravke i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika. Troškove korišćenja, upravljanja i održavanja stvari i ostale terete koji se odnose na celu stvar snose suvlasnici srazmerno veličini svojih delova.
Poštovani, kupljen je stan u izgradnji 2021 god, stan je završen i useljen, upotrebnu dozvolu prodavac( investitor) nije obezbedio.
U ugovoru stoji da upotrebnu dozvolu treba da obezbedi prodavac ali ne i datum do kada.
Moje pitanje:
– da li može sudskim putem da se prodavac natera da obezbedi upotrebnu dozvolu?
– da li stanari zgrade mogu sami da obezbede upitrebnu dozvolu, a da potom kroz sudski postupak traze nadohnadu stete?
Poštovana Suzana,
tehnički pregled objekta vrši se po završetku izgradnje objekta, odnosno dela objekta koji predstavlja tehničko-tehnološku celinu i može se kao takav samostalno koristiti. Upotrebna dozvola se izdaje na zahtev investitora na koga glasi građevinska dozvola, odnosno na zahtev finansijera ili lica na koje je u katastru nepokretnosti izvršena predbeležba sticanja objekta u izgradnji, odnosno lica na koja je izvršena predbeležba sticanja posebnog dela objekta u izgradnji. Da bi se upotrebna dozvola dobila, objekat mora da bude izgrađen u skladu sa urbanističkim uslovima i građevinskom dozvolom, da ga pregledaju protivpožarna komisija, EPS itd, pa tek kada se oni usaglase, dobija se upotrebna dozvola. Važno je znati da u slučaju odstupanja od projekta za građevinsku dozvolu, upotrebna dozvola ne može biti izdata, već se mora raditi izmena građevinske dozvole i ceo proces iznova. Nadležni organ neće izdati upotrebnu dozvolu za objekat za koji u skladu sa zakonom nisu podnete izjave o završetku temelja i završetku objekta u konstruktivnom smislu, do pribavljanja uredne dokumetacije. Dakle, postavlja se pitanje da li postoje svi uslovi za dobijanje upotrebne dozvole (i iz kog razloga nije izdata). Predlažem da kao skupština stanara angažujete advokata radi preduzimanja daljih koraka i pokretanje sudskog postupka.
Dobar dan. Molim Vas za savet. Moja ćerka i zet (nisu vencani) kupuju stan od 37 kvadrata, cena 61.000 sa pdv-om. Prvi stan u novoj gradnji. Da li stan može da se vodi 2/3 na ćerku i 1/3 na zeta, pošto ćerka daje 40.000 evra u kešu,a zet podiže kredit za ostatak? Što se tiče povraćaja pdv-a,da li je jednostavnije da se stan vodi samo na moju ćerku, zato što bi ona podnela zahtev za povraćaj pdv-a,i da li je moguće da se stan vodi samo na nju, zato što zet podiže stambeni kredit? Hvala i pozdrav
Poštovana Biljana,
moguće je da nosilac stambenog kredita bude jedno lice a da kupac bude drugo. Naime, poslovna banka će sagledati kreditnu sposobnost nosioca kredita, da li su ta dva lica (kupac i nosilac kredita) u srodstvu i drugo. Vrlo je verovatno da će kupac, koji nije nosilac kredita, biti i jemac – kao dodatno obezbeđenje banke. U bankama se razlikuju naznačene procedure i obezbeđenja, ali je svakako moguće sprovesti takvu kupoprodaju. Isto se odnosi i na kupovinu u različitim suvlasničkim udelima, banka o naznačenom ne sme praviti problem. U vezi PDV-a, kupci se oslobađaju na ukupno 40m2. Ukoliko kupci kupuju kao suvlasnici, PDV se refundira svakom srazmerno svom suvlasničkom udelu (u vašem slučaju se kupuje stan od 37m2, te ko god da je kupac, u celosti će mu se vratiti PDV – da li pola pola, 1/3-2/3 itd).
Poštovani, živim u kući sa ocem i majkom već 30 godina. Otac i majka 50 godina, da li postoji mogućnost da deda naredi naše iseljavanje jer se sve vodi na njega? Hvala
Poštovani Petre,
vlasnik ima pravo da svoju stvar drži, da je koristi i da njome raspolaže, u granicama određenim zakonom. Vaš deda kao vlasnik ima pravo da sva lica iz nepokretnosti „izbaci“ te da on sam koristi predmetnu nepokretnost ili da je dalje nekom drugom izdaje. Pitanje je da li vi posedujete neki akt kojim se vaša prava štite – ugovor o zakupu, možda i o kupoprodaji/otkupu ili slično. U slučaju da nemate nikakav pravno valjani ugovor sa vlasnikom (vašim dedom), on ima pravo da naredi vaše iseljenje iz predmetne nepokretnosti, shodno Zakonu.
Pre dvadesetak godina kupila sam zajedničku prostoriju – vešernicu od Kućnog saveta zgrade. Kupila sam je kao investiciju koju treba pretvoriti u stan, uz ono klasično potpise stanara. Nisam to uspela zbog nedostatka para i drugih okolnosti. Više nisam ni u mogućnosti da se bavim time. Da li postoji i teoretska mogućnost da je vratim kućnom savetu i da nisam više vlasnik?
Poštovana Ružo,
nismo u mogućnosti da Vam damo konkretan odgovor na pitanje. Predlog je da se sa svom raspoloživom dokumentacijom obratite advokatu.
Poštovanje.
Uzeo bih lokal u zakup i platio pet godina unapred jer je vlasnici potreban novac radi isplate nekih obaveza. Obzirom da je vlasnica u poznim godinama šta se dešava sa mojim zakupom ako ona premine npr. treće godine ?
Unapred hvala
Poštovani Roberte,
shodno članu 599. Zakona o obligacionim odnosima, u slučaju smrti zakupca ili zakupodavca, zakup se nastavlja sa njegovim naslednicima ako nije drukčije ugovoreno. Dakle, ako ne postoji posebna odredba u ugovoru povodom naznačenog, ugovor o zakupu zadržava pravnu snagu prema naslednicima.
Moja sestra mi je darovala stan i sad ona i muž i sa djecom ne žele izaći van.
Ja sam vlasnik 1/1.
Što da radim?
Hvala
Poštovani Safer,
možete zaštititi svoja prava podnošenjem tužbe sudu sa zahtevom za predaju poseda. Ovom tužbom štiti se pravo svojine, koje podrazumeva pravo vlasnika da stvar drži, koristi je i njome raspolaže. Bitno je navesti da uspeh u parnici ne zavisi samo od činjenjice o vlasništvu nad objektom iz kog se traži iseljenje, već je bitno i da se to drugo lice (ili druga lica), u odnosu na koje se postavlja zahtev, u objektu nalazi bez pravnog osnova. Pravo vlasništva dokazuje se izvodom iz lista nepokretnosti, ali u nekim slučajevima, o pravu vlasništva sud može odlučiti na osnovu prezentovanih dokaza kao o prethodnom pravnu pitanju u parnici koja je pokrenuta sa zahtevom za iseljenje. U slučaju pozitivnog ishoda postupka, presudom suda će biti naloženo tuženom, koji stvar drži bez pravnog osnova, da se iz objekta iseli sa svim licima i stvarima. Takva odluka je izvršna isprava koju je moguće prinudno izvršiti. Predlog je da se obratite advokatu.
Poštovani,
Notar hoće da overi Predugovor o kupoprodaji stana jer se radi o legalizaciji pa ne može Ugovor. Kažite mi da li se nakon overe Predugovora to evidentira u Libra registar?
Hvala Vam i svako dobro!
Poštovani Zdravko,
postoji predbeležba koja se vrši na osnovu isprave za upis (koja ne ispunjava uslove za konačan upis stvarnih prava). Predbeležba se opravdava otklanjanjem smetnji za upis stvarnih prava koje su postojale u trenutku upisa predbeležbe, odnosno naknadnim dostavljanjem dokaza o ispunjenosti uslova ili nastupanjem roka za sticanje, odnosno upis stvarnih prava. Opravdanjem predbeležba postaje upis stvarnih prava, o čemu se donosi rešenje, sa dejstvom od trenutka upisa predbeležbe. Budući da javni beležnici neposredno nakon zaključenja ugovora o prodaji nepokretnosti isti dostavljaju nadležnoj službi za katatstar nepokretnosti, a da se npr. ugovorena cena isplaćuje nakon toga, često ćete videti u katastru nepokretnosti da je upisana predbeležba promene vlasnika. Ta predbeležba se upisuje na određeni rok, dok ne bude isplaćena celokupna ugovorena cena ili ne bude ispunjen neki drugi uslov iz predugovora, kada će prodavac kod javnog beležnika overiti izjavu kojom će to potvrditi i dati kupcu saglasnost da se upiše kao novi vlasnik (clausula intabulandi).
Poštovani,
posedujem građevinski plac na Tari. Da bih pribavio dokumentaciju za gradnju potreban mi je prilaz placu tj. put. Jedina osoba koja bi mi to omogućila ne želi ni na koji način dozvoliti preko njenog placa, nudim nadoknadu u novcu, nadoknadu ustupanje duplo vece površine nego što mi je potrebno za ulaz u plac. Zahvaljujem na savetu.
Poštovani,
predlog je da putem tužbe nadležnom sudu zaštitite svoja prava. Naime, odlukom suda će se, onda kada se vlasnik poslužnog dobra tome protivi, ustanoviti stvarna službenost, ukoliko vlasnik povlasnog dobra u celini ili delimično ne može koristiti to dobro bez korišćenja poslužnog dobra (odnosno vi ne možete da koristite svoju parcelu bez prolaza preko tuđe parcele). Sud može na zahtev vlasnika poslužnog dobra ustanoviti i naknadu koju će vlasnik povlasnog dobra biti dužan da plati. Za ovu vrstu zahteva nadležan je sud na čijem se području nalaze nepokretnosti povodom kojih treba ustanoviti pravo službenosti. Ova službenost nastaje danom pravnosnažnosti presude. Službenost koje se ustanovljava sudskom odlukom je službenost nužnog prolaz. Ona se ustavnovljava u slučaju postojanja zemljišta koje nema izlaz na javni put osim preko poslužnog dobra kao i u slučaju kada se do javnog puta može doći samo preteranim zaobilaženjem. Prolaz može biti ustanovljen kao pravo prolaza peške, kolima, motornim vozilom ili poljoprivrednom mašinom, u npr. širini od 4m..
Investitor me ubeđuje da po Zakonu o planiranju i izgradnji nema više zaključenja ugovora o zajedničkoj gradnji gde vlasnici nepokretnoti daju parcelu za gradnju, a Investitor finansira gradnju ?
Da li je to tačno.
Hvala.
Pozdrav.
Poštovani Milane,
ukoliko urbanistički uslovi dozvoljavaju izgradnju, u praksi se dešava da vlasnik zemljišta nema dovoljno finansijskih sredstava i angažuje lice koje ima sredstva za investiranje gradnje. U tom slučaju, može se govoriti o ugovoru o sufinansiranju. Tada jedna strana – investitor, daje svoja finansijska sredstva za izgradnju objekta, dok druga strana – vlasnik zemljišta, daje samo zemljište na kojem on ima pravo svojine da se na njemu objekat gradi. Investitor pribavlja investiciono-tehničku dokumentaciju, izvodi radove (ili to čine određeni podizvođači) dok vlasnik zemljišta u zamenu za dato zemljište, stiče svojinu na odgovarajućem delu na novom objektu (npr. stan određene površine) ili dobija u vlasništvo nekretninu koja može da se nalazi na drugoj odgovarajućoj lokaciji.
Pozdrav. Ukoliko se pojavi mogućnost zamene stana za kuću, da li je obavezno da se doplati neka suma novca ili je to stvar dogovora zainteresovanih? Hvala na odgovoru.
Poštovana Adela,
kod zamene nekretnina se sa pravnog i poreskog aspekta, tretira kao da su učinjene dve kupoprodaje. Dakle, za overu ugovora kod javnog beležnika, plaća se taksa prema zbiru vrednosti obe nekretnine, plaćaju se dve takse za upis prava svojine u Katastru nepokretnosti (svako lice plaća za nekretninu koju stiče ugovorom o zameni). Sagledavajući zamenu nekretnina sa poreskog aspekta, porezi se od strane nadležne Poreske uprave razrezuju po stopi od 2,5%, a u praksi se obično ugovorom utvrđuje da svako lice plaća porez na prenos apsolutnih prava za nekretninu koju stiče ugovorom. Naravno, ne znači da su nekretnine koje se menjaju iste vrednosti, pa se iz tog razloga precizno mora utvrditi ko ima kakve obaveze – isplata cene/razlike u vrednostima nekretnine, predaja poseda nepokretnosti, da li postoje i kakvi tereti na nekretninama i drugo. Savet je da ovu vrstu ugovora sačini advokat te da i isprati postupak zamene nepokretnosti u celosti.
Pozdrav!
Za jedno potraživanje po stambenom kreditu za stan u izgradnji uspostavljene su dve hipoteke na kući u Beloj Crkvi i stanu u Pančevu, dva vlasnika i plaćena je jedna taksa za hipoteku za oba. Nakon otplate celog kredita banka je izdala brisovnu dozvolu da se skinu hipoteke na ova dva objekta. Prvo je stiglo rešenje RGZ SKN Bela Crkva i po tom je plaćena taksa za brisanje hipoteke i SKN BC je dala Uverenje o tome za SKN Pančevo koje im je dato. SKN Pančevo traži da se i kod njih plati taksa od 4290 din za brisanje hipoteke u PA. Da li kao i kod upisa i kod brisanja hipoteke važi jedna taksa za oba objekta, jer se radi o jednoj ispravi-brisovnoj dozvoli banke ili mora i po rešenju SKN PA da i drugi vlasnik plati tu taksu?
Poštovani Zorane,
ukoliko postoje dve različite hipoteke, plaćaju sve dve takse za brisanje istih (ako su brisovne dozvole date na različitim ispravama). Zakon propisuje da se plaća 4.290 rsd po ispravi.
Vrlo poštovani,
Koliko će me koštati godišnji porez u Novom Sadu, Rumenački put -novogradnja 48m2?
Imam samo nemačko državljansto.
Hvala
Poštovani,
nismo u mogućnosti da Vam odgovorimo na pitanje, obratite se lokalnoj poreskoj administraciji u Novom Sadu (oni su nadležni za razrezivanje godišnjeg poreza na imovinu).