Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
2.953 Odgovor
Poštovani, Da li se upustiti u kupovinu kuće koja je na parceli koja je u vlasništvu države, sa pravom korišćenja, pri čemu postoji zabeležba prijema zahteva iz 2019. godine za konverziju na parceli? Upisana je površina objekta ali korisna i građevinska površina „nisu evidentirane“. Objekat je preuzet iz zemljišne knjige. Mnoge kuće u Obrenovcu su u ovakvom statusu. Da li je ovakav objekat i parcelu moguće upisati na kupca? Da li to znači da je objekat izgrađen pre 1948? Hvala unapred.
Poštovana Vaska,
obzirom na skore izmene Zakona o planiranju i izgradnji, bez uvida u dokumentaciju, nije moguće da Vam dato konkretan odgovor. Međutim, činjenica da korisna i građevinska površina nisu evidentirane, ne čine problem za dalju prodaju nepokretnosti (to se upisuje nakon legalizacije odnosno ozakonjenja nepokretnosti ukoliko je potrebno). Takođe, bitno je da znate da je članom 102. Zakona o planiranju i izgradnji propisano da se pravo korišćenja na građevinskom zemljištu, pretvara u pravo svojine, bez naknade, kao i da se upis prava svojine vrši od strane organa nadležnog za poslove državnog premera i katastra, po službenoj dužnosti. Pretpostavka je da se može izvršiti dalja prodaja, ali se na kupca neće upisati nepokretnost dok se pre toga ne reši konverzija (po prethodno podnetom zahtevu).
Poštovanje, imam pitanje. Moj otac je dobio stan od Beograd puta. Stan nije otkupljen. Izgubili smo original ugovor, imamo fotokopiju. Moje pitanje je gde mogu da izvadim ugovor? Hvala
Poštovana Nado,
pokušajte da preuzmete original ugovora iz arhive suda (ukoliko je ugovor overen kada je sud za to bio nadležan) a u protivnom kod javnog beležnika, te da po osnovu istog napravite overenu kopiju kod javnog beležnika. Ukoliko ne možete da pronađete ugovor u arhivu suda, probajte u nadležnoj poreskoj upravi sa molbom i prilogom kopije ugovora, da zatražite originalni dokument radi overe (overene kopije).
Poštovanje!
Kupila sam poslovni prostor. Da li je moguće da nekih 15 kvadrata tog prostora odvojim i dam drugoj osobi, tj.prebacim na ime druge osobe? Na mene naravno da ostane preostalih 50 kvadrata? Da li je to uopšte izvodljivo i ako jeste kakva je procedura ukratko ?
Zahvala
Poštovana Ela,
moguće je da trećem licu ugovorom o kupoprodaji prodate 15m2 od poslovnog prostora (koji ima 65m2), te ćete nakon toga biti suvlasnici na jednom prostoru u srazmerama 15/65 i 50/65 dela, međutim to ne znači da ste vi vlasnik vaših 50m2 u 1/1 dela. Da biste postali vlasnik u 1/1 dela vašeg prostora (od 50m2), potrebna je fizička deoba prostora, etažiranje uz svu tehničku dokumentaciju, kako bi se dobile dve zasebne etažne jedinice.
Da li sa važećim pasošem se možete uredno legitimisati kod javnog beležnika radi kupovine nepokretnosti a sa isteklom ličnom kartom ne možete preduzimati bilo kakve pravne radnje?
Nije mi jasan ovaj odgovor.
Šta tačno neću moći da radim? (u procesu kupovine bez lične karte)
Poštovani,
bez važeće lične karte, ne možete preduzimati bilo kakve pravne radnje pred nadležnim javnim beležnikom, ali se možete identifikovati sa važećim pasošem.
Poštovanje.
Kupila sam plac u Barajevu i stavila bih drvenu kuću od 20ak m2. Prvo pitanje je:
1. da li je potrebna građevinska dozvola za to?
2. a drugo pitanje gde predajem za priključak za vodu i struju?
Hvala puno na odgovoru!
Ana
Poštovana Ana,
materijal od koga se gradi objekat ne utiče na vrstu dozvole, postupak je uvek isti bez obzira na vrstu materijala (svejedno da li je u pitanju montažna kuća, brvnara, metalni objekat, zidani objekat…). Za izgradnju stalnog objekta (nije u pitanju pomoćni ili objekat privremenog karaktera) neophodno je pribavljanje građevinske dozvole. Pre toga je potrebno pribaviti lokacijske uslove. Dokumentacija potrebna za izdavanje građevinske dozvole definisana je Zakonom o planiranju i izgradnji, kao i Pravilnikom o postupku sprovođenja objedinjene procedure elektronskim putem. Zahtev za izdavanje građevinske dozvole podnosi se posredstvom Centralnog informacionog sistema. Objekat koji se gradi, odnosno čije je građenje završeno bez građevinske dozvole, ne može biti priključen na elektroenergetsku, gasovodnu, telekomunikacionu ili mrežu daljinskog grejanja, vodovod i kanalizaciju. Za naznačene priključke nadležni su EPS, Vodovod i opština nadležna za izdavanje dozvole.
Poštovanje. Živim u nužnom smeštaju Okružnog zatvora. Tu žive radnici i penzioneri koji su radili u zatvoru. Stanujem tu preko 30 godina. U zatvoru sam stekla penziju. Stalno nam prete izbacivanjem napolje, a u zgradi ima oko 60 porodica koji su radili u toj državnoj ustanovi ili rade. Koja su moja prava?
Poštovana Tanja,
bez uvida u dokumentaciju ne možemo Vam dati precizan odgovor. Postavlja se pitanje vašeg osnova sticanja prava življenja/boravka u stanu. Da li imate ugovor o otkupu stana? ako da, koliko ste isplatili? da li imate dozvolu za upis vlasništva? ili imate ugovor o zakupu i na koji period itd.
Poštovani,
kako se obračunava kvadratura terase u ukupnoj kvadraturi stana u novogradnji? Radi se o novom stanu u novosagrađenoj stambenoj zgradi.
Poštovani,
prema odredbi člana 6. Zakona o porezima na imovinu, vrednost nepokretnosti utvrđuje se primenom sledećih elemenata: korisna površina i prosečna cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti u zoni u kojoj se nalazi nepokretnost. Odredbom člana 6. stav 2. Zakona propisano je da je korisna površina objekta zbir podnih površina između unutrašnjih strana spoljnih zidova objekta (isključujući površine balkona, terasa, lođa, neadaptiranih tavanskih prostora i prostora u zajedničkoj nedeljivoj svojini svih vlasnika ekonomski deljivih celina u okviru istog objekta). Dakle, površina terase ne uračunava se u korisnu površinu objekta, kao jedan od elemenata za utvrđivanje vrednosti objekta koja čini osnovicu poreza na imovinu poreskog obveznika. Međutim, ako je terasa, kao sastavni deo kuće za stanovanje, rekonstrukcijom promenila namenu i (prestala da bude terasa) postala poseban stan ili stambeni deo te kuće (što je u svakom konkretnom slučaju faktičko pitanje koje utvrđuje nadležni organ jedinice lokalne samouprave), taj prostor uračunava se u korisnu površinu objekta, odnosno posebnog dela objekta. Što se tiče odnosa računanja terase u cenu stana (pri kupovini od investitora), često se u praksi računa kao korisna površina.
Moj muž I ja smo imali dio kuće 1/2, a drugi dio njegov brat 1/2. Bez mog znanja muž je bratu prepiso naš dio 1/2. Koja su moja prava kao njegove žene? Napominjem još smo u braku.
Poštovana Edina,
da bismo mogli odgovoriti na vaše pitanje, moramo znati kako ste Vi i suprug stekli vašu polovinu. Ukoliko ste polovinu kupili ili istu stekli nekim drugim teretnim pravnim poslom, morali ste se pitatiti u vezi prometa tog dela (kao suvlasnica koja je to stekla u momentu trajanja bračne zajednice). Možete putem nadležnog suda pokrenuti postupak radi utvrđivanja vašeg dela učešća u sticanju te zajedničke tekovine i tražiti da Vam se nadoknadi šteta. Međutim, ukoliko je samo suprug imao polovinu na svom imenu, a istu je stekao besteretnim pravnim poslom – npr. poklonom ili nasledstvom, tada takva imovina čini njegovu posebnu imovinu i nije morao da pribavlja bilo kakve saglasnosti od vas za dalji promet.
Pozdrav Brane!
Želeo bih da vas pitam jedno pitanje u vezi kupovine stana u izgradnji. Pre nekoliko meseci sam potpisao predugovor sa investitorom (uplaćeno je 20% učešća za stan) i kada zgrada bude izgrađena 80%, tražio bih kredit i preostalih 80% iznosa od stana bi banka isplatita investitoru. Sada bih ja želeo da dodam još 10% na tih 20% učešća što sam dao investitoru, da bude 30%, a od banke dobiti kredit od 70% od ukupne cene. Da li mora predugovor da se menja u tom slučaju što smo sačinili ili ne pre kupoprodajnog ugovora sada kada im budem odneo još tih 10%?
Hvala.
Poštovani Siniša,
u slučaju izmene visinine učešća za kupovinu stana putem stambenog kredita, potrebno je da izvršite korekciju predugovora kako bi banka mogla konačno, po osnovu istog, da odobri stambeni kredit (od 70%). O naznačenom, svakako konsultujte banku kod koje podižete kredit. Predugovor se ne mora overiti kod javnog beležnika, te Vam je to svakako olakšavajuća okolnost oko izmene uslova kupovine (sadržaja ugovora).
Poštovani, želim da prodam garažu čija se korisna površina u katastru vodi kao 1m2. Porez i sve druge obaveze se plaćaju na objekat od 15m2. Objekat je star preko 50 god. i nisu radjene nikakve izmene. Kupac traži da u katastru bude upisana prava površina. Kako ispraviti podatke u katastru?
Poštovani Dejane,
obzirom da nemam uvid u dokumentaciju kojom raspolažete, mislim da je najlakše da uradite ozakonjenje predmetne garaže ili da se uradi elaborat geodestskih radova ili… (opet u zavisnosti šta imate od pravno valjane dokumentacije). Posavetujte se sa projektantom ili licem koje se bavi građevinskim dozvolama ili postupkom ozakonjenja.
Poštovani, živim sa suprugom i detetom u kući koja je u vlasništvu njegovog oca ali je kuća u blokadi jer ga je majka mog supruga tužila za podelu imovine koja nije podeljena posle njihovog razvoda. Zbog toga on sada želi da izbaci iz kuće supruga i mene sa maloletinim detetom, s tim da smo suprug i ja ulagali u sređivanje kuće i pored toga mi živimo na spratu sa posebnim ulazom a on u prizemlju takođe sa posebnim ulazom, i imamo prijavljenu adresu ovde. Da li je moguće izbaciti nas iz kuće koja je na sudu zbog podele imovine? I da li postoji mogućnost da se dobije sudski nalog za izbacivanje iz kuće u sporu?
Poštovana Snežana,
vaše pitanje je vrlo kompleksno, nije moguće dati odgovor na ovaj način, niti je pitanje predmet tematike sajta 4zida. Predlog je da se obratite advokatu.
Poštovani gospodine Krunić,
želim mom mužu da prepisem stan u Memačkoj. Sada nemački notar kaže, da je po srpskom zakonu tako, da je u braku sve zajedničko. I zato ne mogu da prepišem stan, da bude samo njegov. Živimo u Nemačkoj, ja imam srpsko državljanstvo a moj muž ima makedonsko. U Srbiji smo sklopili brak. Sad moje pitanje. Da li je to tačno? Ako ja to želim da prepišem, onda valjda imam pravo na to, ili? Hvala vam unapred na odgovor!
Poštovana Jelena, morate se posavetovati sa advokatom u Nemačkoj. U Republici Srbiji, samo ako je nekretnina stečena npr. poklonom ili nasleđem, tada se smatra da je to posebna imovina supružnika i to onoga ko je tu nekretninu stekao. Međutim, ako je nepokretnost npr. kupljena ugovorom o kupoprodaji (u vreme trajanja bračne zajednice) tada se smatra da je to zajednička imovina supružnika.
Poštovani, kupili smo stan u izgradnji kome je prvobitni rok za zavrsetak radova bio 31.12.2022 po sistemu ključ u ruke,taj rok je stajao u predugovoru,rok je probijen a u predugovoru je stajalo da se placaju penali od 120e u visini kirije jer privatno stanujemo.U medjuvremenu je isplacen kredit i sklopljen glavni ugovor gde je rok za završetak bio produzen na 31.3.2023 i taj rok je probijen s tim sto je u clanu.4 gde su se u predugovoru pominjali penali sad izbaceni u tom članu,pise samo rok za završetak radova 31.3.2023 po sistemu kljuc u ruke.I taj rok je uveliko probijen jer evo sredina je jula meseca.U medjuvremenu mu je inspekcija u konstruktivnom smislu nalozila da vrati neke ispravke na krovu u prvobitno stanje kao iz građevinske dozvole da bi uopste izašli na zgradu a on insistira da uzmemo kljuceve i da se useljavamo.Da prebacimo struju na nase ime itd.Da li imamo osnova za tuzbu i ako imamo da li moze da se trazi povrat kapare,tj.ucesca od 20 posto od vrednosti nekretnine kao neka vrsta kazne jer je probio vec 2 roka i nije ispunio uslove.Hvala Vam.
Poštovani Damire,
morate se sa raspoložovim dokumentacijom obratiti advokatu radi konsultacija i zaštite vaših prava.
Poštovani, posle smrti majke dobila sam pola kuće u nasledstvu i brat pola. Brat živi u toj kući ja na drugoj adresi. Interesuje me da li smeće moram plaćati jer se račun za smeće plaća duplo skuplje jer smo dvoje naslednika brat i ja.. Bilo je 1000din. sada je 2000 hiljade. Zanima me zašto bi plaćala ako ne živim na toj adresi i uredno sam prijavljena na drugoj adresi. Unapred hvala
Poštovana Žaklina,
sve režijske troškove uredno morate plaćati, bez obzira da li živite u predmetnoj nepokretnosti ili ne (ako nema utroška vode, struje itd. onda se mora plaćati pretplata na komunalne delatnosti). Računi za komunalne usluge nisu podeljeni na vlasnike, već se izdaju po objektima ili po broju korisnika koliko ih je prijavljeno u komunalnom preduzeću. Komunalna preduzeća obično ne vrše uvid u vlasničku strukturu nepokretnosti, već strukturu korisnika odnosno potrošača.
Postovani,
Majka mi je pre nekoliko godini poklonila kucu sa pravom doživotnog uživanja. Prošli smo preko advokata i notara. Sada odjednom želi da prodaje stan i uzme novac. Ja se ne slažem i ona želi da raskine ugovor/poklon. Da li je dozvoljeno i može li?
Poštovani Petre,
svaki ugovor, pa i ugovor o poklonu, može biti raskinut, samo je kod poklona pitanje namere poklonodavca i poklonoprimca. Do raskida ugovora o poklonu može doći nastupanjem zakonom predviđenih razloga ili pak nastupanjem razloga koje su same ugovorne strane predvidele svojom voljom u predmetnom ugovoru. Kao razlog za raskid ugovora i povraćaj predmeta poklona zakon predviđa: nezahvalnost poklonoprimca, nedostatak nužnih sredstava za život poklonodavca odnosno lica koje je on po zakonu dužan da izdržava kao i poništenje i razvod braka. Ukoliko nema saglasnosti da se vrati poklon vansudskim putem, tada majci jedino preostaje da Vas tuži i da se raskine ugovor o poklonu putem suda (ukoliko postoje osnovi za to).
Šta uraditi: brat na Kosovu je prodao kuću bez ostavinske rasprave. Navodno ovo četvoro išli su u Niš u sud da daju izjavu da se odriču u korist brata. Mene je pozvao da potpišem u njegovu korist, ja nisam potpisao. On je i bez čistih papira prodao a meni sleduje nužni deo1/5. Hvala
Poštovani Milutine,
bez uvida u dokumentaciju nismo u mogućnosti da Vam damo informacije na konkretno pitanje. Bez ostavinske rasprave i konačnog rešenja o nasleđivanju, nije moguće prodati neku nekretninu na zakonit način, obzirom da javni beležnik zahteva da su (su)vlasnici upisani u Katastru nepokretnosti. Takođe, javni beležnik uvek traži i osnov sticanja nepokretnosti, a ako nasledstvo nije pravnosnažno okončano, pretpostavka je da se nije ni overio kupoprodajni ugovor, već se samo isplatio vaš brat sa nekom neoverenom izjavom/potvrdom od strane kupca.
Poštovani, kupujemo stan preko stambenog kredita. Kredit podiže moj verenik. Da li možemo oboje da se upišemo kao vlasnici stana 50/50?
Poštovana Tatjana,
nosilac stambenog kredita (po ugovoru o kreditu sa bankom) može biti jedno fizičko lice a vlasništvo se može deliti i na pola-pola (kako ste Vi napisali) ali se može opredeliti i u drugom suvlasničkom udelu. Bitno je da u predugovoru za banku, ali i u konačnom kupoprodajnom ugovoru, jasno naznačite koje lice će u celosti biti nosilac stambenog kredita a kako će se upisivati (su)vlasništvo kupaca.
Poštovanje, interesuje me koliko kvadrata ide po članu porodice? Unapred hvala
Poštovani Branislave,
nije Vam jasno pitanje, ali ukoliko mislite na oslobađanje od plaćanja PDV-a prilikom kupovine prve nepokretnosti, onda pravo na refundaciju PDV-a može da se ostvari za stan čija površina za kupca prvog stana iznosi do 40 m2, a za članove njegovog porodičnog domaćinstva do 15 m2 po svakom članu koji nije imao u svojini, zajedničkoj svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Za vlasnički udeo na stanu do površine srazmerne vlasničkom udelu u odnosu na površinu do 40 m2, odnosno do 15 m2. Isto se odnosi i na oslobađanje od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava.
Poštovani, kupili smo parcelu 2015 godine, ali do sada nismo sproveli upis u katastar. Sada kada smo pokrenuli proceduru upisa i dobili smo rešenje o odbijanju jer je u međuvremenu predhodni vlasnik umro i ista je prešla u svojinu na njegovu ženu. Žena ne spori ugovor o kupoprodaji koji smo napravili sa njenim mužem. Koja je sada zakonska procedura kako bi sproveli upis vlasništva nad navedenom parcelom?
Poštovana Mirjana,
potrebno je da se uradi Aneks ugovora o kupoprodaji sa naslednicom (suprugom vašeg bivšeg prodavca) a isti se mora overiti kod javnog beležnika. Po overi aneksa, zajedno sa kupoprodajnim ugovorom, Aneksom i rešenjem o nasleđivanju, knjižiće se vaše pravo svojine u nadležnom Katastru.
Poštovani.
Prodajem nekretninu koja nije useljiva. Kupac želi da isplati kaparu i deo novca u visini 1/3 dogovorene cene u kešu. Ostatak bi platio kreditom za koji bi stavio hipoteku na nekretninu u svom vlasništvu. Međutim želeo bi odmah po isplati kapare da uđe u posed i krene u adaptaciju objekta.
Molim za Vaš savet:
1. da li i kako napraviti predugovor kako bi u slučaju eventualnog odustajanja kupca bio obezbeđen povratak nazad u svoj posed.
2. da li imam pravo na zadržavanje kapare i kompletnog iznosa u (visini 1/3 ugovorene cene)
3. da li u slučaju nedobijanja kredita kupac ima pravo na povrat kapare i ostalog iznosa koji je isplatio.
Poštovana Đurica,
predlog je da predugovor i konačni ugovor uradi advokat, radi bezbednosti i zaštite vaših pravnih interesa. Može se uraditi i overiti predugovor sa kaparom (ili ugovor o kapari), koji da bi imao pravnu snagu sa svim svojstvima kapare (shodno Zakonu o obligacionim odnosima), mora biti overen kod javnog beleženika. Sve ostalo je stvar saglasnosti volje dve strane i međusobnog dogovora – ko ima kakve obaveze, rokove, prava i drugo. Ugovorite šta se dešava ako se kredit ne odobri, u kakvo stanje predmetna nekretnina mora da se vrati u tom slučaju i drugo. Morate posebno ugovoriti deo oko naknade za ulaganje, štetu koji trpi onaj što je uložio sredstva i drugo.
Vlasnik sam pola kuće, pola kuce je vlasnik moj sestrić. Ne možemo da se dogovorimo oko podele, a ja nisam pristala na isplatu jer mislim da mi je malo ponudio. Dobila sam sudski poziv za 4 oktobar 2023, da sud izvrši deoubu. Ja živim u kući, koja su moja prava?
Poštovana Gordana,
u slučaju da se ne možete sporazumno dogovoriti oko prodaje/deobe nekretnine, postoje dve mogućnosti: ukoliko ne postoji mogućnost fizičke deobe nekretnine na sudu (nije ekonomski isplativa ili npr. nema dva ulaza, dva sanitarna čvora i drugo), onda jedino preostaje kao opcija, da se pokrene postupak javne prodaje nepokretnosti (civilna deoba), nakon što je sud utvrdio u vanparničnom postupku da fizička deoba nije moguća. Međutim, u tom slučaju, morate voditi računa da se putem javne prodaje može prodati nekretnina znatno ispod tržišne vrednosti nepokretnosti, a shodno Zakonu o izvršenju i obezbeđenju (prva javna prodaja je 70% od procenjene tržišne vrednosti nepokretnosti, druga je 50%..).
Dobar dan!
Moj sin za mesec dana puni 16 godina.
Da li može kupiti stan u izgradnji na svoje ime?
Da li ima pravo na povraćaj PDV-a?
Poštovana Aleksandra,
pravo na refundaciju PDV-a za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Obzirom da je sin tek 16. godina, nema pravo na povrat PDV-a. mlt sin može biti vlasnik, odnosno Vi kao roditelj u njegovo ime možete kupiti nekretninu, ali uz učešće Centra za socijalni rad (koji se bavi zaštitom imovinskih prava mlt. lica).
Dobar dan,
Moj otac Milovan Milanović podneo je 08.06.2021. godine Zahtev za uknjižbu sa sve potrebnom dokumentacijom RGZ-u. Na žalost on je preminuo 2022. godine. Posle njegove smrti rađena je ostavinska rasprava i doneta je pravosnažno rešenje od notara. Pošto stan nije uknjižen još za života mog oca (predat je zahtev kao što sam ranije napomenula), notar mi je rekao da sad ja na osnovu pravosnaznog resenja treba da predam zahtev za uknjižbu stana. Međutim dobila sam odgovor da to uradim preko profesionalnog advokata preko e-saltera. Pokušavala sam ali nema odgovora. Molim Vas kakva je procedura.
Hvala unapred
Jelena Milanovic
Poštovana Jelena,
od skoro, samo advokati i posebne organizacije (projektantske kuće, geometri…) mogu podnositi zahteve iz svoje branše, preko e-šaltera. Proverite u vašem mestu prebivališta, ko od advokata ima zaključen ugovor sa Katastrom o korišćenju usluge e-šaltera, te predajte njemu svu dokumentaciju – da on sa svojim elektronskim potpisom, preda tražene zahteve Katastru. Vi sami, putem zahteva u papirnom obliku, ne možete podnositi bilo kakve zahteve Katastru.
Poštovani,
Kako je moguće da Ministarstvo pravde ne raspisuje konkurse za sudske tumače pa sigurno 15 godina unazad za određene jezike, a pečate ipak neki dobijaju?
Poštovana Ivana,
Vaše pitanje nije vezano za tematiku internet sajta 4zida. Ne možemo Vam dati odgovor na traženo pitanje. Adresa slanja pitanja je – Ministarstvo pravde.
Dobar dan.
Izdajem stan u Beogradu, podstanar je stranac. Pošto ja nisam u mogućnosti da uzimam kiriju, dogovorila sam se sa podstanarom da mi uplaćuje, u dinarskoj protivrednosti, kiriju na moj račun u banci. Međutim, banka više ne dozvoljava uplate od strane podstanara jer on nije državljanin Srbije. Koje je rešenje problema?
Hvala
Poštovana Ana,
obzirom da ne možete kiriju da primate na bankovni račun, probajte preko poštanske uputnice ili preko nekih drugih finansijskih organizacija – WU ili slično, a kako bi postojao trag o plaćanju. Bitno je napomenuti da uredno podnesete poreske prijave i plaćate porez na zakup.