Pitaj pravnika

Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
 
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
 
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
  • da li je nekretnina slobodna
  • kako odrediti cenu nekretnine
  • zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
  • pitanja u vezi sa radnim pravom

ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2.953 Odgovor

  1. Poštovani, kao stanar u stambenoj zgradi u Molerova ulici, plaćam infostanu stavku hladna voda 11m3, a zivim u stanu od 25m3. Nemoguće je da nas u stanu dvoje toliku vodu potrošimo na mesečnom nivou. To je 11000 litara. Nakon uložene žalbe, infostan je odgovorio da je naša zgrada povezana sa prilključkom zgrade iz broja 6 iste ulice, pa zato mi plaćamo u stvari zajedničku vodu. Interesuje me da li je moguće da se pravno zaštitim od takvog obrazloženja?

    1. Poštovana Dragana,
      za navedeni problem se morate obratiti Skupštini stanara ili upravniku zgrade, da se tačno utvrdi na čijem vodovodnom brojilu se nalazi vaša nekretnina, ili pokušati da se za stan ugradi kontrolno brojilo ili tome slično. Kao zakupci stana mnogo nećete uraditi, jer takvu aktivnost treba da preduzme vlasnik stana ili upravnik zgrade.

  2. Kako se overava ugovor za kupovinu stanova na Ledinama jer niko nema građevinsku dozvolu?

    1. Poštovana Mirjana,
      nelegalna nekretnina može biti predmet kupoprodaje, ali je od presudnog značaja šta se tačno prodaje – da li je objekat uknjižen u Katastru ali je nelegalan, ili objekat uopšte nije uknjižen u Katastru. Ukoliko objekat nije ni ucrtan u Katastru, tada se ugovorom može kao predmet kupoprodaje opisati samo parcela/zemljište, uz napomenu da se na istom nalazi nelegalizovan objekat. Bez uvida u dokumentaciju kojom raspolažete (osnov sticanja nekretnine prodavca), ne može se dati precizniji odgovor. Savet je da se obratite advokatu oko detalja i eventualnog sačinjavanja kupoprodajnog ugovora.

  3. Postovani,
    Nas je troje, dva brata i ja. Otac je umro prošle godine u aprilu.
    Sve je je prepisano na jednog brata još pre 8 godina, ali ja nisam znao. Brat živi u inostranstvu, gde je i otac živeo. Umrlica za oca još nije stigla iz inostranstva jer taj brat ne šalje u srpsku ambasadu.
    Šta mogu da uradim?
    Hvala
    Zoran

    1. Poštovani Zorane,
      deluje mi da je vama povređeno pravo na nužni deo. Nužni naslednici predstavljaju jedan uži krug zakonskih naslednika koji zbog bliskosti srodstva sa ostaviocem uživaju posebnu zakonsku zaštitu. Da bi konkretan naslednik mogao da ostvari pravo na nužni deo neophodno je da se u konkretnom slučaju on može pojaviti kao zakonski naslednik prema svim pravilima o zakonskom nasleđivanju. Međutim, rokovi u kojima se može zahtevati nužni deo su sledeći: Ukoliko se nužni deo isplaćuje kao novčana protivvrednost – 3 godine od proglašenja zaveštanja, ukoliko je nužni deo povređen zaveštanjem i 3 godine od ostaviočeve smrti ukoliko je povređen poklonom. Ukoliko se nužni deo daje kao određeni deo stvari i prava iz zaostavštine – smanjenje zaveštajnih raspolaganja se može tražiti u roku od 3 godine od proglašenja zaveštanja, a vraćanje poklona u roku od 3 godine od ostaviočeve smrti.

  4. Moje pitanje glasi, kupio sam stan od investitora, koji ima građevinsku dozvolu. Potpisao predugovor i isplatio pola novca, druga polovina prema predugovoru se plaća nakon tehničkog prijema i tehničkog izveštaja. Investitor me prisiljava da se uselim, jer je stan gotov, međutim nije odrađen tehnički pregled, niti će u skorije vreme. Šta da radim? Svi su se uselili osim mene. Ja insistiram na tehničkom prijemu, koji je uslov za upotrebnu dozvolu.

    1. Poštovani Nikola,
      vaše pravo je da se uselite po dobijanju tehničkog prijema za stambenu zgradu, te da tada i isplatite drugi deo kupoprodajne cene. Vi se možete useliti u nekretninu (jer se u praksi zaista i dešava da se posle nekoliko meseci od useljavanja čitave zgrade odradi tehnički prijem i dobije upotrebna dozvola) iako vam se u tom slučaju ne garantuje ispravnost rada lifta, struje, vode, svih drugih instalacija… Uporebna dozvola zavisi od Komisije iz službe za građevinarstvo, jer čitav set članova komisije mora da prostudira dokumentaciju i da se na terenu uveri u ispravnost svega nabrojanog. Obzirom na ekspanziju novogradnje, to može da potraje..

  5. Poštovani, želim da kupim stan ali opterećen je hipotekom iz 2017.god. Upisana je hipoteka a vlasnica se nije uknjižila nego je jos uvek uknjižen investitor od koga ga je ona kupila. Inače agent za nekretnine koji prodaje ovaj stan kaže da će sve radnje obavljati u vlasnicino ime, zatvaranje kredita i prodaju jer je ona sad živi u Crnoj Gori i u poodmakloj trudnoći je. I na moje pitanje koliko ima da oplati kredit prvo mi je agent rekla da je uplaćena samo kamata a nju je demantovao otac vlasnice stana tako da ne znam šta je istina. Pa eto molim Vas da mi kažete s obzirom da bi bila keš kupac i očekuje se da uplatim ostatak kredita, kako to sve izvesti a da me ne sačeka neko iznenađenje.Hvala Vam

    1. Poštovana Dragice,
      za vas je bitno da direktno od poverioca dobijete informaciju o stanju duga. Ukoliko je banka upisana kao hipotekarni poverilac, onda zahtevajte da vam se od strane prodavca (koji podnosi zahtev banci) dostavi Pismo o namerama i Potvrda o stanju duga banke. Navedeno znači da će vam banka izdati akte u kojima imate tačno stanje duga (sa svim troškovima, kamatom i glavnicom) na dan izdavanja te potvrde, a drugi akt je garant da će se po isplati hipoteke u celosti, izdati brisovna dozvola od strane banke. Ukoliko poverilac nije banka, isto možete zahtevati i od bilo kog fizičkog ili pravnog lica. U ovim poslovima ne sme biti nejasnih situacija, pa vam ujedno savetujem da angažujete advokata radi realizacije ovog pravnog posla (koji se često u praksi uspešno i završava). Morate sve ove naznake imati uredno „pokrivene“ predugovorom ili kupoprodajnim ugovorom, koji moraju biti overeni kod javnog beležnika.

  6. Poštovani, kupujem stan od vlasnika 1/1. Međutim na listu nepokretnosti stoji zabeležba da je upis izvršen na osnovu ugovora overenog kod suda pre 1. septembra 2014. godine. Notar je rekao da ovo nije problem nikakav.
    Prodavac je pribavio potvrdu Suda, predao je Katastru i sad čeka da prođe neki period da katastar izbriše tu zabeležbu.
    U međuvremenu ja treba da podnesem zahtev za stambeni kredit, pa me zanima da li imate saznanja da li ova zabeležba može da utiče na banku da mi odbije stambeni kredit?
    Hvala unapred, NIna

    1. Poštovana Nina,
      naznačena zabeležba ne predstavlja problem da se predmetni stan prometuje putem stambenog kredita. Tačnije, takva zabeležba samo predstavlja informaciju da se upis vlasništva dogodio po osnovu isprave (ugovora) koji je overen pre stupanja u rad javnih beležnika u RS. Naznačena zabeležba se briše ako se dostavi potvrda suda da je ugovor overen pod odgovarajućim brojem overe ili ako se dostavi odluka suda kojom se utvrđuje pravo stečeno predmetnim ugovorom ili se na drugi način potvrđuje dejstvo predmetnog ugovora. Svakako, istekom roka od tri godine od dana upisa, ova zabeležba se briše po službenoj dužnosti.

  7. Postovanje.
    Imam sledece pitanje: sklopljen je ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa primaocem izdrzavanja, koji ostavlja stan. Davalac izdrzavanja je u braku prilikom sklapanja ugovora. Nakon nekog perioda se razvodi. A opet, nakon nekog perioda od razvoda primalac izdrzavanja premine. Da li supruga ima neko pravo potrazivanja na tom stanu?

    1. Poštovani Miloše,
      odgovor na vaše pitanje nije tematika internet sajta 4zida. Vaše pitanje se odnosi na obligaciono pravno potraživanje, nije vezano za zakup ili promet nepokretnosti ili u vezi sa tim. Vaše pitanje zahteva uvid u spise, a odgovore na vaša pitanja potražite u Zakonu o nasleđivanju, od člana 194 – 205.

  8. Dobar dan. Interesuje me kupovina stana na kredit ali radim u Českoj a u Srbiju dolazim na odmor pa me zanima da li postoji mogućnost da se podigne neki kredit za kupovinu stana?

    1. Poštovana Sanja,
      samo i isključivo od politike banke, zavisi da li osoba koja radi u inostranstvu, a ima državljanstvo Republike Srbije, može podići stambeni kredit. Uslove, rokove, kreditnu sposobnost, obezbeđenje banke i drugo, morate proveriti u nekoj od poslovnih banaka. Svakako će jedan od uslova biti da je ta osoba zaposlena i da ima redovna mesečna primanja, a kako bi se mogli uredno isplaćivati mesečni anuiteti prema banci.

  9. Dobar dan. Imam problem sa podstanarima koji za sada plaćaju kiriju i račune (malo na bockanje), ali ne žele da izadju iz moje kuće koju sam kupila na kredit. Iako sam po svaku cenu htela da potpisemo ugovor o zakupu, to su vešto izbegavali kad god su mogli. I ja sam kao jedini vlasnik i apsolutno sama na neki nacin „digla ruke“ od toga. Medjutim, zimus se desilo da sam pri pokusaju da udjem u kuću u pratnji svoje majke dočekana na vratima, pa smo ušle pomalo na silu. Unutra su me podstanarka i njen punoletni sin dočekali tako da je sin skoro fizički nasrnuo na mene, kao i ta „gospodja“. Da nije bilo moje majke, prebili bi me na mrtvo. Tada sam uspela da im kažem da se moraju iseliti iz kuće do leta zato sto hoću da se uselim tamo sa svojim detetom. Sada kažu da bi mogli da izadju prvog septembra zato što sam im tada tako rekla. Svaku moj reč izvrću, a preko poklopca za vodomer stavili su neki težak drveni sanduk. Iz „Naisussa“ je naravno meni stigla opomena da to uklonim. U kuću ne smem da udjem iz bojazni da me mučki ne prebiju. Koja su moja prava? Unapred hvala.

    1. Poštovana Marice,
      očigledno je da se bez tužbe sudu, vaš slučaj ne može rešiti. Međutim, uspeh u sudskom postupku ne zavisi samo od činjenjice o vlasništvu nad objektom iz kog se traži iseljenje, već je bitno i da se to drugo lice, u odnosu na koje se postavlja zahtev, u objektu nalazi bez pravnog osnova – npr. nije moguće iseliti zakupca iz objekta koji drži po osnovu zaključenog ugovora o zakupu, sve dok je taj ugovor na snazi. Zahtev za iseljenje u nekim slučajevima zavisi od okončanja posebnog postupka koji se vodi sa zahtevom npr. za utvrđenje prava vlasništva, i tada je okončanje tog postupka prethodno pitanje od kog zavisi uspeh u parnici sa zahtevom za iseljenje. Savet je da se obratite advokatu radi preduzimanja konkretnih mera.

  10. Poštovanje! Ja sam dobila stan od firme kada smo imali jedno dete. Kasnije je moj otac meni poklonio svoj stan. Prodali smo oba stana i kupili jedan veći za sve. Suprug je umro, deca otišla, prodala bih stan.
    Da li sam ja vlasnica 100% stana jer su deca rođena u zatečenom stanu? Hvala!

    1. Poštovana Hristina,
      pravo vlasništva se stiče pravno valjanim ugovorom, overenim na zakonit način. Nadalje, pravo vlasništva se stiče i sudskim odlukama – rešenjem o nasleđivanju itd.. Rođenje određenog lica u nekretnini ne čini pravni osnov za sticanje svojine na nepokretnosti. Obzirom da je vaš suprug preminuo, pretpostavljam da ste rešenjem o nasleđivanju stekli nekretninu (ili zajedno sa decom). Vlasništvo na nepokretnosti proveravate u Katastru nepokretnosti i uvidom u List nepokretnosti.

  11. Poštovani, kupili smo stan od preduzimača koji se po ugovoru obavezao da će u roku od 3 meseca završiti lift u zgradi. Rok je odavno prošao, lift jos nije urađen, nema ni naznaka kada će biti. Mi smo se uselili u stan, koji je na 5. spratu i jako je nezgodno bez lifta. Koja su naša prava u ovom slučaju?

    1. Poštovana Ema,
      bez uvida u dokumentaciju, ne može se dati konkretan odgovor. Ukoliko određenim ugovorom ništa ne piše o obavezama investitora ili lica koje treba da ugradi lift, onda Vam jedino preostaje da se putem tužbe nadležnom sudu, određeno lice obaveže na ugradnju lifta. Takođe, može se tražiti i naknada štete. Predlog je da se sa svom raspoloživom dokumentacijom obratite advokatu za preduzimanje daljih koraka.

  12. Ne bih htela da se stan koji kupujem vodi na mene, da li može da se vodi na moga sina i moju ćerku, sin je punoletan, ćerka ima 16 ?

    1. Poštovana Dragana,
      kupac svakako da može biti vaš sin kao punoletni državljanin ali to može biti i ćerka koja ima 16 godina. Međutim, u slučaju prodaje nepokretnosti, dok je ćerka maloletna, moraćete da imate saglasnost nadležnog Centra za socijalni rad kao i potpunu kontrolu sredstava koja su isplaćena na njen račun kao mlt. lica (postoji i posebna procedura za otvaranje takvih računa u poslovnim bankama). Dakle, pravo suvlasništva je moguće, ali se mora sagledati šire takva opcija (mlt. ćerka nema pravo na poreska oslobađanja kao kupac prve nekretnine, a kupovinom predmetnog stana njoj se takva mogućnost u budućnosti ukida).

  13. Da li građanin Makedonije koji je nasledio polovinu stana u Srbiji može ga prodati i koja je procedura? Vlasnik druge polovine je srpski drzavljanin.

    1. Poštovani,
      strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Republici Srbiji može, pod uslovima uzajamnosti, sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i državljanin Republike Srbije. Dakle, strana fizička lica koja u Srbiji ne obavljaju profesionalnu delatnost, imaju mogućnost za kupovinu stana u Srbiji ili kupovinu kuće u Srbiji bez ograničenja – ali nemaju pravo da kupuju zemljište (osim onog koje pripada tom stanu ili kući odnosno zemljište koje služi za redovnu upotrebu stana ili stambene zgrade). O uslovima uzajamnosti možete više pogledati na internet stranici Ministarstva pravde Republike Srbije – https://mpravde.gov.rs/ – sa kojim sve zemljama postoji uslov uzajamnosti i u kojim pravnim poslovima.

  14. Postovani,
    Kupila sam stan u manjoj zgradi sa devet stanova. Svaki stan ima svoje obeleženo parking mesto. Zgrada je ograđena oko parkinga. Međutim primetila sam da u ugovoru nigde ne stoji da parking pripada stanu a sada investitor insistira na skidanju ograde iako su vlasnici stanova hteli da naprave i kapiju. Postoji i nerešeno pitanje vode. Kako najbolje rešiti i da li postoji mogućnost dopisa parking mesta u ugovor? Većina stanova je kupljena preko kredita banke. hvala

    1. Poštovana Suzana,
      ne možemo se izjasniti na vaše pitanje bez uvida u dokumentaciju. Ne postoji mogućnost aneksiranja ugovora ako je on u celosti izvršen (pogotovo ako je nekretnina kupljena putem stambenog kredita). Parking mesto morate rešavati sa investitorom sa novim ugovorom, u skladu sa međusobnim dogovorom. Skidanje ograde od strane investitora ili namera stanara da se napravi kapija, mora biti jasno definisano i samim projektom kada je zgrada bila građena (da li je uopšte projektom predviđena ograda/kapija i drugo). Šta se smatra zajedničkom svojinom stanara a šta imovinom investitora, moralo je biti regulisano ugovorima. Obzirom da se mora sagledati i pitanje vlasništva na samoj parceli gde se nalaze parking mesta, savet je da se obratite advokatu.

  15. Pozdrav, koji su rizici kupovine stana u zgradi koja nema upotrebnu dozvolu?

    1. Poštovani Milane,
      ukoliko zgrada nema upotrebnu dozvolu, ista se neće moći etažirati u Katastru i dok istu ne dobijete, nećete moći da se uknjižite kao vlasnici na posebnoj etažnoj jedinici (stanu). Moguća je takva kupovina, ali morate imati u vidu da vam prodavac ne može garantovati bilo kakve rokove i garancije oko završteka izgradnje objekta, sprovođenja tehničkog prijema objekta, dobijanje upotrebne dozvole i drugo, jer je to obaveza investitora.

  16. Poštovani,

    Odlučila sam da kupim kuću. Da li možete ukratko da mi opišete proces, šta me čeka od trenutka izbora kuće pa do ključ u ruke? Interesuje me ceo proces, znači, sastavljanje ugovora, isplata vlasniku, kako se vrši isplata, koliki su moji propratni i dodatni troskovi i slično?

    Unapred hvala.

    1. Poštovana Vesna,
      obzirom na detalje koji Vas zanimaju, nije moguće na ovakav način dati odgovor. Savet je da se obratite advokatu. Naime, postoje mnogoborjni detalji oko samog ugovora, načina isplate (da li je isplata odjednom, ili u više delova), da li će se pre toga raditi ugovor o kapari, predugovor ili je isplata odjednom pa se radi konačni kupoprodajni ugovor, da li se odmah izdaje saglasnost za uknjižbu ili ne, kada se predaje posed nepokretnosti, da li se isti predaje oslobođen od lica i stvari, da li postoje tereti na nepokretnosti. Troškovi u vezi sa postupkom kupoprodaje, kako advokatski tako i od javnog beležnika, zavisi od vrednosti nepokretnosti koja se prometuje i drugo. Od vrednosti nepokretnosti zavisi i porez na prenos apsolutnih prava, zatim porez na kapitalnu dobit koji plaća prodavac i drugo.

  17. Da li mogu da promenim ličnu kartu i adresu i ako je vlasnik umro a sin je u toku nasleđivanja stana za koga sam udata?

    1. Poštovana Gina,
      u nadležnoj PU ili PS, pored važeće lične karte, tražiće i vlasnički List nepokretnosti za premdetnu nekretninu, da se vidi ko je vlasnik i da li on daje saglasnost da se prijavite na tu adresu. Smatram da nećete moći prijaviti prebivališnu adresu u ličnoj karti dok se pravnosnažno ne okonča ostavinska rasprava.

  18. Poštovani,
    Nasledila sam deo kuće posle smrti oca, sada bih volela da uzmem kuću na kredit. Da li može da se traži povrat pdv-a za kupovinu prve nekretnine?

    1. Poštovana Ines,
      pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, ako neko već ima nekretninu ili deo iste (nije bitan osnov sticanja te nepokretnosti), onda nema pravo za povrat PDV-a. Vi u konkretnom slučaju, obzirom da imate deo nepokretnosti na svom imenu, nemate pravo na povrat PDV-a (koji se ujedno može vratiti samo ako se kupuje prvi stan direktno od investitora).

  19. Poštovanje. Molim vas, suvlasnik kuće sam sa jednim čovekom. On je nadogradio nekoliko spatova na njegovom i na mom delu kuće, bez ikakve moje dozvole a videla sam i bez dozvole. Zatim je je celokupna kuća snimljena i kataster promeni broj parcele i upišu sve na ime njegove majke. Celokupan objekat, a znači bila je prizemna kuća 1/2 njihova 1/2 moja. Zatim zbog nekih njihovih dugovanja državi sud im proda kuću tako da se ja sada vodim samo kao vlasnik na parceli. Godinama je nisam obilazila, to sam nasledila od oca. Katastar od kad sam je prebacila na svoje ime i sve uredno platila nikada nije poslao rešenje za porez a imaju sve moje podatke. Kome ja mogu da se žalim? Kako je katastar smeo to da uradi? Nikada me za ništa nisu obavestili. Sada sam htela da prometujem objekat i to sam videla. Izvadila sam istorijat i videla šta je sve odrađeno. Kome da se obratim? Hvala unapred

    1. Poštovana Miro,
      obratite se advokatu za preduzimanje pravnih radnji i zaštite svojih interesa. Suvlasnik u svim odlukama Katastra, mora biti uredno obavešten o preduzetim radnjama i mora mu se pružiti mogućnost da učestvuje u samom upravnom postupku (makar sa potpisivanjem saglasnosti, izjava i drugo).

    1. Poštovana Nataša,
      svoj udeo na nepokretnosti možete u svakom momentu, kao vlasnica, prodati, izdati ili opteretiti zalogom. Takva prava se zakonski dozvoljavaju svakom vlasniku. Međutim, zakonom o prometu nepokretnosti, propisano je da suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo, isti mora prethodno da ponudi na prodaju ostalim suvlasnicima. U slučaju kad ima više suvlasnika, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima suvlasnik sa većim suvlasničkim delom.

  20. Za kupovinu prvog stana da li postoji ogranicenje kvadrature stana za povracaj pdv-a.Hvala unapred.

    1. Poštovani Nikola,
      pravo na refundaciju PDV-a može se ostvariti za stan čija površina za kupca prvog stana iznosi do 40m2, a za članove njegovog porodičnog domaćinstva do 15m2 po svakom članu koji nije imao u svojini, zajedničkoj svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike u periodu od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan. Ako kupac prvog stana kupuje stan površine koja je veća od naznačene površine, pravo na refundaciju PDV može da ostvari do iznosa koji odgovara površini kako je već napisano (40m2 + 15m2 za svakog člana porodičnog domaćinstva). Porodičnim domaćinstvom kupca prvog stana, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda kupca prvog stana, njegovog supružnika, kupčeve dece, kupčevih usvojenika, dece njegovog supružnika, usvojenika njegovog supružnika, kupčevih roditelja, njegovih usvojitelja, roditelja njegovog supružnika, usvojitelja kupčevog supružnika, sa istim prebivalištem kao kupac prvog stana.

  21. Dobar dan.
    Investitor pravi stambeni objekat, graniči se samnom.
    Ali balkonče mi stavio na moju stranu da gledaju, leva strana gledanje od ulice.
    Da li je to po zakonu?
    Pozdrav
    Simo Ilic
    predraga tomica 12
    11000 bg

    1. Poštovani Simo,
      na vaše pitanje se, bez uvida u bilo kakvu dokumentaciju, ne mogu izjasniti. Ukoliko smatrate da investitor ne gradi savesno ili po odobrenom projektu, tada se možete obratiti inspekciji građevinarstva i drugim nadležnim službama radi provere ispravnosti gradnje.

  22. Nakon smrti majke nasledila sam stan u otkupu. Imam pravosnažno ostavinsko rešenje. Da li postoji neki vremenski rok u kome ja trebam podneti zahtev za prenos prava na otkup stana?

    1. Poštovana Snežana,
      ukoliko je rešenje o nasleđivanju doneo javni beležnik, tada on po službenoj dužnosti dostavlja isto nadležnom Katastru radi upisa prava svojine na nasleđenom stanu. Međutim, ukoliko stan još nije isplaćen već ste vi tu obavezu preuzeli kao naslednica, onda se obratite pismenim putem prodavcu (onome kome plaćate mesečnu ratu otkupa) da vas evidentira kao novog kupca. Poseban rok ne postoji, osim što prodavac mora znati ko je naslednik prava otkupa i kome da šalje mesečne fakture ili sa kim da se zaključi aneks ugovora o otkupu stana.

  23. Dobar dan! Otac je nasledio kuću posle smrti majke kao jedini maslednik. Kuću prodaje da bi kupio meni manju kuću a deo para bi potrošili na operaciju koja mi je neophodna. Kuća u kojoj on živi još nije preveo na sebe. Intresuje me da li smo u obavezi da platimo porez na dobit. Hvala unapred.

    1. Poštovana Katarina,
      porez na kapitalnu dobit se ne određuje za naslednike koji su nekretninu stekli u prvom naslednom redu. Obzirom da je otac nasledio kuću iza svoje majke, kao prvi nasledni red, nema poreza na kapitalnu dobit shodno članu 72a Zakona o porezu na dohodak građana.

  24. Prodajem kuću koju sam dobila po osnovu nasleđa. Kupujem stan sebi i ćerki. Da li plaćam i pdv, obzirom da je kupovina prvog stana? Da li mora da bude novogradnja, da ne bih imala obavezu za pdv?

    1. Poštovana Milena,
      pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, ima punoletno fizičko lice sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, ako neko već ima nekretninu ili deo iste (nije bitan osnov sticanja te nepokretnosti), onda nema pravo za povrat PDV-a. Vi u konkretnom slučaju, obzirom da imate deo nepokretnosti na svom imenu, nemate pravo na povrat PDV-a (koji se ujedno može vratiti isključivo ako se kupuje prvi stan direktno od investitora). Međutim, ako nekretninu ne kupujete od investitora, već je „druga ruka“ prodaje, onda plaćate porez na prenos apsolutnih prava od 2,5% od tržišne/ugovorene cene nepokretnosti – od kog takođe nemate pravo na oslobađanje, jer posedujete nekretninu na svom imenu.