Ukoliko imaš pitanje ili nedoumicu u vezi sa kupoprodajom ili izdavanjem nekretnina, ili drugih nepokretnosti – Brane Krunić, specijalista građanskog i privrednog prava, će da ti odgovoriti besplatno.
Pitanja, kao i odgovori, su javni, pa obrati pažnju da ne objavljuješ informacije koje ne želiš da budu javno vidljive.
Pitanja treba da formulišeš jasno, navodeći sve potrebne informacije.
Pre postavljanaja pitanja, pročitaj prethodne odgovore pravnika – možda i tu pronađeš odgovor na tvoj problem. Na pitanja kao što su:
- da li je nekretnina slobodna
- kako odrediti cenu nekretnine
- zakonima u vezi upovine ili prodaje nekrenine van Republike Srbije
- pitanja u vezi sa radnim pravom
ili drugom vrsta prava koja nema veze sa nekretninama ili slična pitanja koja se odnose na konkretan oglas pravnik ne daje odgovor.
2.951 Odgovor
Poštovani, vanknjižna nekretnina stečena ugovorom o poklonu od mog pokojnog oca – mogu li ja da poklonim prijateljima pošto je u lošijem stanju i nemam mogućnosti za održavanje a želim da ucinim dobro delo?
Poštovana Slavice,
javni beležnik može overiti ugovor o poklonu i ukoliko nepokretnost nije uknjižena u Katastru, međutim, bitno je da imate redosled svih ugovora u originalu (pravni kontinuitet) od prvog vlasnika stana tj. poklonodavca, a po osnovu kojih javni beležnik može overiti i ugovor kojim vi dalje poklanjate predmetnu nepokretnost. U svakom ugovoru, mora da postoji jasno i nedvosmisleno izdata tzv. clausula intabulandi, odnosno – uknjižbena dozvola kojom se poklonoprimac može nesmetano upisati kao vlasnik na predmetnoj nepokretnosti.
Ako suvlasnici nekretnine odluče da je renoviraju i izdaju koje radnje je potrebno napraviti da se zaštite sve strane? ( u slučaju da jedan od suvlasnika želi prodati, ili oko podjele novca) Da li bi se sklapao neki ugovor kao npr. o partnerstvu? Hvala
Poštovana Lea,
svakako je najbolje da prilikom izdavanja nekretnine, postoji pismeni ugovor o izdavanju nekretnine a naravno da možete i sa drugim suvlasnikom potpisati određeni sporazum o novčanim ulaganjima, troškovima, preuzimanju prava i drugih obaveza. Zakonom o osnovama svojinskopravnih odnosa, propisano je da više lica imaju pravo susvojine na nepodeljenoj stvari kada je deo svakog od njih određen srazmerno prema celini (idealni deo). Ako suvlasnički delovi nisu određeni, pretpostavlja se da su jednaki. Suvlasnik ima pravo da stvar drži i da je koristi zajedno sa ostalim suvlasnicima srazmerno svom delu, ne povređujući prava ostalih suvlasnika. Suvlasnik može raspolagati svojim delom bez saglasnosti ostalih suvlasnika. U slučaju prodaje suvlasničkog dela ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine samo ako je to određeno zakonom. Suvlasnici imaju pravo da zajednički upravljaju stvarju. Za preduzimanje poslova redovnog upravljanja stvarju potrebna je saglasnost suvlasnika čiji delovi zajedno čine više od polovine vrednosti stvari. Za preduzimanje poslova koji prelaze okvir redovnog upravljanja (otuđenje cele stvari, promena namene stvari, izdavanje cele stvari u zakup, zasnivanje hipoteke na celoj stvari, zasnivanje stvarnih službenosti, veće popravke i sl.) potrebna je saglasnost svih suvlasnika. Suvlasnici mogu poveriti upravljanje stvarju jednom ili nekolicini suvlasnika ili trećem licu. Troškove korišćenja, upravljanja i održavanja stvari i ostale terete koji se odnose na celu stvar snose suvlasnici srazmerno veličini svojih delova.
Poštovani
Da li je moguće prometovati i uknjižiti poljoprivredno zemljište gde je vlasnik (prodavac) upisan u katastru ali mu nije upisan matični broj
Unapred zahvalan
Dragan
Poštovani Dragane,
moguće se prometovati takvo zemljište, s tim da predlažem da se pre overe kupoprodajnog ugovora od strane vlasnika/prodavca, nadležnom Katastru dostavi zahtev za upis/ispravku ličnih podataka u katastarskom operatu (uz priloženu očitanu ličnu kartu) te da se taj predati zahtev dostavi javnom beležniku na uvid. Bitno je, da je pre momenta overe ugovora kod javnog beležnika, u Katastru evidentiran/zabeležen predmet postojanja izmene ličnih podataka, jer se po osnovu JMBG mora sravniti stanje u Listu nepokretnosti i u samom ugovoru.
Kuća koja se prodaje jednog vlasnika na istoj je parceli kao i kuća koja je drugog vlasnika ali toliko mala da ne moze da se isparcelise. Da li ta kuća sme da se prodaje bez saglasnosti vlasnika manje kuće?
Poštovana Dragana,
Samo ukoliko se radi o suvlasničkim odnosima dva ili više lica, tada je potrebna saglasnost za prodaju. Međutim, ukoliko su lica vlasnici objekta u celosti, nije potrebna bilo čija saglasnost. Zakon o prometu nepokretnosti propisuje da suvlasnik nepokretnosti koji namerava da proda svoj suvlasnički deo, mora prethodno da ga ponudi na prodaju ostalim suvlasnicima. U slučaju kad ima više suvlasnika, prvenstvo u ostvarivanju prava preče kupovine ima suvlasnik sa većim suvlasničkim delom.
Postovani,
Suvlasnik sam dvorista sa bratom od strica tako da obojica imamo idealne polovine. Na placu se nalaze dve kuce i sada se obe takodje vode kao zajednicko vlasnistvo iako je u praksi jedna kuca njegova a druga moja. Koji bi bio najlaksi nacin da razresimo ovu situaciju tako da svako od nas ima upisanu kucu u katastru kao licno vlasnistvo 1/1?
Poštovani Vladimire,
predlog je da se obratite advokatu radi sačinjavanja ugovora o razvrgnuću ili deobi suvlasničke zajednice, koji se overava u formi solemnizacije kod javnog beležnika. Predmetnim ugovorom morate jasno opredeliti koji objekat pripada kom suvlasniku. U vezi same parcele – zemljišta i dvorišta, ko će koji deo da koristi, predlog je da napravite sa geometrom Skicu o načinu korišćenja parcele koja bi bila sastavni deo navedenog ugovora. Nakon zaključenja i overe ugovora, isti se dostavlja katastru radi upisa vlasništva na objektima ali i sada na realnom udelu na parceli (neće biti više idealno pravo svojine).
Dobar dan.
Pitanje je da li mogu lokal od 20ak kvadrata da prebacim u stambeni prostor? Lokal je u prizemlju zgrade. Napravio bih neki studio od njega ili eto neku kao manju garsonjeru. Hvala unapred.
Poštovani Darko, kako biste otpočeli proces promene namene prostora, najpre je potrebno izraditi Idejno rešenje.
Izradu Idejnog rešenja vrši projektant kojeg angažujete vi kao investitor i vlasnik prostora koji je predmet promene namene. Lokacijski uslovi su dokument koji na vaš zahtev izdaje organ lokalne samouprave nadležan za urbanizam i građevinske poslove na čijoj teritoriji se nalazi prostor koji je predmet ovog postupka. Lokacijski uslovi su nužan dokument, jer su u njemu sadržani urbanistički uslovi, tehnički uslovi, drugi uslovi i podaci potrebni za izradu Idejnog projekta, Projekta za građevinsku dozvolu ili Projekta za izvođenje. U postupku promena namene prostora, neophodno je pribaviti Rešenje o odobrenju za izvođenje radova. Skrećemo pažnju da je ishodovanje ovog rešenja nužno. Poslednji korak u ovom postupku čini registracija promene namene vašeg prostora u Katastru nepokretnosti. Katastar će na osnovu vašeg zahteva i priloženog Rešenja o promeni namene sprovesti promenu namene prostora iz poslovnog u stambeni. O promeni namene odlučuje se na zahtev vlasnika posebnog dela u postupku propisanim zakonom o stanovanju i održavanju zgrada i propisima kojima se uređuju planiranje i izgradnja.
Poštovani,
– koju dokumentaciju kupac mora da dobije od prodavca pri kupovini kuce? Šta, osim kupoprodajnog ugovora između kupca i prodavca, spada u dokumentaciju koja mora da se prosledi kupcu?
– ukoliko je kuća uknjižena na osnovu (bez naznake za spratnost – dakle kuća se sastoji od prizemlja i prvog sprata, u osnovi 100 m2), – objekat preuzet iz zemljisnje knjige – i uknjizen na 100m2 – bez naznake za spratnost. Šta to znaci konkretno za kupca? Da li kuća može tako da se prometuje, i ako, u kakve obaveze ulazi kupac?
Unapred hvala velika na odgovoru!
Poštovana Katarina,
potrebno je da se kod javnog beležnika zakaže termin radi overe ugovora o kupoprodaji nepokretnosti, da se istom predaju lične karte stranaka kao i prodavčev osnov sticanja nepokretnosti (kad i kako je prodavac stekao nekretninu). Ukoliko kuća u stvarnosti ima sprat a isti nije uknjižen u Katastru, onda je verovatno nelegalna (delom) ili samo greškom – prilikom preuzimanja podataka iz zemljišnih knjiga, sprat nije upisan. Navedeno se može proveriti u projektu kuće, da li u istom postoji spratnost (dakle, tražite i odobreni projekat od prodavca da Vam dostavi na uvid). Napominjemo, u kupoprodajni ugovor se može upisati predmetna nepokretnost samo onako kako je ista u tom momentu upisana u Listu nepokretnosti.
Dobro jutro
Recite mi molim Vas kako mogu da dodjem do fotokopije ugovora o stanu posto mi je mama umrla a svi dokumentaciju je uzeo moj brat.
Poštovana Ksenija,
pokušajte da preuzmete fotokopiju ugovora iz arhive suda (ukoliko je ugovro overen kada je sud za to bio nadležan) a u protivnom kod javnog beležnika.
Poštovani,
da li je moguće dobiti stambeni kredit ukoliko je kuća legalizovana i skroz čista sa papirima ali ostali deo placa se i dalje vodi kao vlasništvo Republike Srbije, tačnije za taj deo placa nije izvršena konverzija, dakle nema pravo svojine nego korišćenja? Hvala na odgovoru.
Poštovani Nebojša,
nije moguće dobiti stambeni kredit i uopšte pokrenuti postupak dok se ne izvrši pravo konverzije iz prava korišćenja u pravo privatne svojine. Naime, navedeno nije moguće učiniti zbog toga što se hipoteka stavlja i na samu parcelu (+ i na objekat) i za to je potrebno da Republika Srbija potpiše založnu izjavu što je faktički i ravno nemogućem. Dakle, prvo konverzija prava korišćenja u pravo privatne svojine, a kako bi vlasnik mogao nesmetano da potpiše i overi založnu izjavu kojom banka obezbeđuje svoje potraživanje (davanje kredita).
Poštovani, kupujemo stan koji ce biti završen 2024. i tada će biti isplaćena poslednja rata. Ugovor se zaključuje sada u martu 2023. kada se plaća prvi deo. Kupac će postati punoletan u decembru ove 2023. Da li će se moći ostvariti povrat pdv-a obzirom da će klauzula intabuladbi biti data tek sledeće godine nakon isplate cele kupoprodajne cene. Hvala na odgovoru.
Poštovana Tamara,
u ovom slučaju nije moguće isplatiti kupoprodajnu cenu, jer se ista mora isplatiti sa bankovnog računa kupca na bankovni račun prodavca (investitora) zbog kasnijeg dokazivanja Poreskoj upravi. Banka će radi prenosa novčanih sredstava tražiti i kupoprodajni ugovor (koji nemate zaključen jer je sin mlt.). Obzirom da Vaš sin, kao maloletnik, ni nema otvoren račun u banci, ali i da niko sem njega ne može vršiti prenos kupoprodajne cene, moraćete sačekati formalno njegovo punoletstvo radi realizacije ovog posla a sa namerom da se izvrši refundacija PDV-a kao kupca prvog stana. Ujedno, refundaciju može da izvrši samo punoletni državljanin RS shodno članu 56a Zakona o porezu na dodatu vrednost.
Postovani,da li je moguce dobiti povrat pdv-a na kupovinu kuce od privatnog lica?
Poštovani Borise,
povrat PDV-a je moguć samo za novogradnju (stanove), ako se stan kupuje od investitora. Ako je neko lice, koje nije investitor, vlasnik predmetne nepokretnosti i ako je već bilo nekog prometa – sa investitora na to lice, onda nema povrata PDV-a jer se onda možete osloboditi od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava (2,5%) na 40m2 (kao „druga ruka“ prometa). Fizičko lice nije obveznik PDV-a pa se samim tim pri prodaje kuće to ne plaća, već se obračunava porez na prenos apsolutnih prava u visini od 2,5% od tržišne vrednosti nepokretnosti.
Nasledila sam stan od tetke u Kraljevu. Ona ga je kupila 2010 god za 30.000 eura.
Ja sam ga prodala za isto toliko i zanima me da li plaćam kapitalnu dobit i da li moram u roku od 90 dana da kupim novu nekretninu? Živim u Beogradu.
Poštovana Snežana, o
bveznik koji sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti u roku od 90 dana od dana prodaje uloži u rešavanje svog stambenog pitanja i stambenog pitanja članova svoje porodice, odnosno domaćinstva, u RS, oslobađa se poreza na ostvareni kapitalni dobitak. Obvezniku koji u roku od 12 meseci od dana prodaje nepokretnosti, sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti uloži za namene – npr. ulaganje u rekonstruktivne radove i drugo, izvršiće se povraćaj plaćenog poreza na kapitalni dobitak. Ukoliko obveznik plaćanja poreza uloži samo deo sredstava ostvarenih prodajom nepokretnosti, poreska obaveza mu se srazmerno umanjuje. Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, samim tim pitanje je da li imate poreza jer je ključno za koliko ste kupili prvi apartman, za koliko ste ga prodali a za koliko ste nadalje kupili drugi apartman. Stopa poreza na kapitalni dobitak iznosi 15% na razliku između prodajne cene i nabavne cene. Rok za donošenje rešenja od strane poreske uprave, u praksi i jeste nekoliko godina.
Poštovani,
prodala sam plac i u roku od 2 meseca kupujem stan. Interesuje me da li imam pravo oslobadjanja od plaćanja Prenosa apsolutnih prava od 2,5% i na koji način da to ostvarim? Inače ovo mi je prva nekretnina ako se ne računa plac.
Hvala unapred!
Poštovana Tatjana,
članom Član 31a Zakona o porezima na imovinu propisan je postupak poreskog oslobođenja od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava. Porez na prenos apsolutnih prava ne plaća se na prenos prava svojine na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi, odnosno svojinskom udelu na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi fizičkom licu koje kupuje prvi stan, za površinu koja za kupca prvog stana iznosi do 40 m2 i za članove njegovog porodičnog domaćinstva koji od 1. jula 2006. godine nisu imali u svojini, odnosno susvojini, odnosno zajedničkoj svojini, stan na teritoriji Republike Srbije do 15 m2 po svakom članu, pod uslovom da je kupac prvog stana punoletni državljanin Republike Srbije, sa prebivalištem na teritoriji Republike Srbije, da kupac prvog stana od 1. jula 2006. godine do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu koga kupac stiče prvi stan, nije imao u svojini, odnosno susvojini, odnosno zajedničkoj svojini, stan na teritoriji Republike Srbije. Ukoliko ste imali samo plac, bez objekta na istom, tada možete i dalje da ostvarite ovo pravo.
Kada na osnovu održaja kuća prelazi iz prava korišćenja u privatnu svojinu?
Poštovani,
održaj je kada savestan i zakonit držalac nepokretne stvari, na koju drugi ima pravo svojine, stiče pravo svojine na tu stvar protekom deset godina. Savestan držalac nepokretne stvari, na koju drugi ima pravo svojine, stiče pravo svojine na tu stvar održajem protekom 20 godina. Zakon bliže određuje zakonitu i savesnu državinu pa tako propisuje da je zakonita ona državina koja se zasniva na punovažnom pravnom osnovu koji je potreban za sticanje prava svojine i ako nije pribavljena silom, prevarom ili zloupotrebom poverenja. To je državina koja je stečena na osnovu ugovora o kupoprodaji, poklonu ili zameni. Državina potrebna za sticanje prava svojine održajem mora biti savesna. Zakon određuje da savesna državina postoji ako držalac ne zna ili ne može znati da stvar koju drži nije njegova. Držalac mora biti savestan za sve vreme trajanja održaja. Ako u toku trajanja državine držalac sazna da je prenosilac bio nevlasnik, on će se smatrati nesavesnim držaocem. Međutim, od navedenog morate razlikovati konverziju prava korišćenja (javne svojine RS) u pravo privatne svojine, koje ne potpada pod gore navedeni institut, jer je isto regulisano drugim Zakonom. Obzirom na postavljeno pitanje, dajemo malo širi odgovor.
Poštovani, moja deca imaju po polovinu placa koji je površine 5 ari. Na tom placu je izgrađena kuća površine oko 90 kvadrata. Kuća nije legalizovana. Da li bi prilikom kupovine prvog stana imali pravo na povraćaj PDV? Hvala.
Poštovana Anice,
pravo na refundaciju PDV za kupovinu prvog stana, na osnovu podnetog zahteva, ima fizičko lice – punoletni državljanin Republike, sa prebivalištem na teritoriji Republike, koji kupuje prvi stan. Kupac prvog stana može da ostvari refundaciju PDV-a, između ostalog, ako od 1. jula 2006. godine pa do dana overe ugovora o kupoprodaji na osnovu kojeg stiče prvi stan nije imao u svojini, odnosno susvojini stan na teritoriji Republike. Dakle, ako neko već ima nekretninu (nelegalnu kuću na koju se uredno plaća porez na imovinu jer se taj podatak proverava od strane poreske uprave), onda nema pravo za povrat PDV-a.
Poštovani,
Potrebna mi je Vaša pomoć oko tumačenja Zakona o porezu na dohodak građana – porez na kapitalne dobitke član 72a. Naime, moja sestra i ja prodajemo stan koji smo nasledile posle smrti naše majke. Stan je otkupljen pre 1994. godine. Moja sestra živi u Sloveniji i državljanin je RS Srbije, a ja živim u Holandiji i nisam više državljanin RS Srbije. Da li smo u obavezi da platimo porez na kapitalnu dobit, pošto smo mi naslednice prvog reda?
Hvala unapred i srdačan pozdrav,
Ljiljana Zlatanović
Poštovana Ljiljana,
Kapitalnim dobitkom, odnosno gubitkom u smislu člana 72a Zakona o porezu na dohodak građana, ne smatra se razlika nastala prenosom prava, udela ili hartija od vrednosti, kada su stečeni nasleđem u prvom naslednom redu. Dakle, ukoliko ste nekretninu nasledile iza pok. majke, nemate obavezu plaćanja poreza na kapitalnu dobit.
Poštovani,
da li notar može da overi Ugovor o poklonu kojim otac poklanja ćerki plac sa starom kućom na njegovo ime ucrtanoj u katastru i izgrađenoj pre donošenja zakona o izgradnji, ako na tom placu piše da je svojina državna a on ima pravo korišćenja? Radi se o starom delu naselja gde su sve stambene kuće i planom je to područje i predviđeno za stanovanje.
Poštovani Ivane,
ukoliko je objekat u privatnoj svojini, a pravo korišćenja je i dalje upisano na parceli/zemljištu, tada je moguće da se izvrši prenos vlasništva ugovorom i da se isti overi kod javnog beležnika. Međutim, ukoliko su i objekat i parcela sa pravom korišćenja u javnoj svojini RS, tada nije moguće vršiti bilo kakve pravne poslove dok se ne uradi konverzija prava korišćenja u pravo privatne svojine. Pravo svojine na katastarskoj parceli upisuje se u korist lica koje je upisano kao vlasnik objekta, odnosno objekata koji se nalaze na toj parceli, osim za lica čiji je položaj uređen Zakon o konverziji uz naknadu, odnosno kada se navedena konverzija sprovodi uz naknadu.
Poštovani Brane,
Sve pohvale za nesebične savete.
Pitanje za vas:
Zelim da kupim poslovni prostor koji je u katastru uredno zaveden. Cena je 100.000 eur.
Poslovni prostor ima sigurnog zakupca, i u naredne 3 godine vlasnik na ime zakupa dobija 20.000 EUR.
Zbog nepovljnih kredita trenutno, plan je da ponudim 80.000 EUR u gotovini, a ostatak od 20000 EUR da isplatim od navedenog zakupa u naredne 3 godine.
Da li je moguće napraviti ugovor ili predugovor pod ovakvim uslovima bezbedan za kupca i prodavca?
Poštovani Nikola,
zahvaljujem na lepim rečima. Naime, moguće je uraditi takav pravni posao. Predlog je da se uradi predugovor (overen kod javnog beležnika) kojim će se jasno definisati takvi uslovi prodaje (isplata kupoprodajne cene na godišnje rate kako ste i sami napisali) ali je predlog da se u isti unese i odredba vezano za kaparu (kao odustanicu). Konačni kupoprodajni ugovor bi se zaključio i overio kod javnog beležnika kada bude isplata poslednje rate kupoprodajne cene (za 3 godine, ukoliko prodavac može toliko da Vas sačeka..) i da se tim konačnim ugovorom dozvoli upis vlasništva Vas kao kupca na predmetnoj nepokretnsoti.
Poštovani, stambena zgrada ima 20 stambenih jedinica u svom sastavu, ulični lokal od 17m2 koji je 1980g prilikom useljenja bio oznacen kao SMEĆARNIK. Stanari su odlučili i svojim potpisima potvrdili da žele da urade prenamenu u magacin, likovnu galeriju, biblioteku… mirno tiho nesto.
Koji su naredni koraci kako bi se ideja realizovala.
Hvala na ogdovoru
Poštovani Bodane,
Značajno je znati kako je ta prostorija označena u Listu nepokretnosti, da li je upisana kao posebna etažna jedinica ili nije, da li se vodi kao zajednička svojina (npr. kao lift, stepenište i drugo što ne postoji upisano u Katastru). Ukoliko je prostorija etažirana i upisana, tada se mora raditi prenamena prostora. Kako biste otpočeli proces promene namene prostora, najpre je potrebno izraditi Idejno rešenje.
Izradu Idejnog rešenja vrši projektant kojeg angažujete vi kao investitor i vlasnik prostora koji je predmet promene namene. Lokacijski uslovi su dokument koji na vaš zahtev izdaje organ lokalne samouprave nadležan za urbanizam i građevinske poslove na čijoj teritoriji se nalazi prostor koji je predmet ovog postupka. Lokacijski uslovi su nužan dokument, jer su u njemu sadržani urbanistički uslovi, tehnički uslovi, drugi uslovi i podaci potrebni za izradu Idejnog projekta, Projekta za građevinsku dozvolu ili Projekta za izvođenje. U postupku promena namene prostora, neophodno je pribaviti Rešenje o odobrenju za izvođenje radova. Skrećemo pažnju da je ishodovanje ovog rešenja nužno. Poslednji korak u ovom postupku čini registracija promene namene vašeg prostora u Katastru nepokretnosti. Katastar će na osnovu vašeg zahteva i priloženog Rešenja o promeni namene sprovesti promenu namene prostora iz poslovnog u stambeni. O promeni namene odlučuje se na zahtev vlasnika posebnog dela u postupku propisanim zakonom o stanovanju i održavanju zgrada i propisima kojima se uređuju planiranje i izgradnja.
Poštovani
Zanima me da li mogu kao bosanka iz RS-a da kupim stan u BG iako zivim u Gevgeliji već 30-tak godina?
Isto tako da li mogu da platim stan direktno iz Makedonije na račun prodavaca stana?
Poštovani Vlatko,
strano fizičko lice koje ne obavlja delatnost u Republici Srbiji može, pod uslovima uzajamnosti, sticati pravo svojine na stanu i stambenoj zgradi kao i državljanin Republike Srbije. Dakle, strana fizička lica koja u Srbiji ne obavljaju profesionalnu delatnost, imaju mogućnost za kupovinu stana u Srbiji ili kupovinu kuće u Srbiji bez ograničenja – ali nemaju pravo da kupuju zemljište (osim onog koje pripada tom stanu ili kući odnosno zemljište koje služi za redovnu upotrebu stana ili stambene zgrade). O uslovima uzajamnosti možete više pogledati na internet stranici Ministarstva pravde Republike Srbije – https://mpravde.gov.rs/ – sa kojim sve zemljama postoji uslov uzajamnosti i u kojim pravnim poslovima. Dakle, zavisi čije države imate državljanstvo i da li sa tom državom RS ima ispunjen uslov uzajamnosti.
Poštovani. Stekao sam stan po osnovu ugovora o izdržavanju sa rođenom tetkom pre 10 god. Hteo bih da ga prodam pa imam pitanje u vezi oslobađanja od kapitalne dobiti. Da li tih 10 godina pocinje da teče od dana njene smrti ili od dana kada sam platio porez na prenos apsolutnih prava ili od dana kada sam dobio resenje o uknjizenju? Napominjem da u trenutku njene smrti stan nije bio uknjižen već sam ga ja uknjiži posle godinu dana. Unapred hvala.
Poštovani Ljubomire,
shodno Zakonu o porezu na dohodak građana (član 75.) – ako je pravo, udeo ili hartiju od vrednosti obveznik stekao ugovorom o doživotnom izdržavanju, nabavnom cenom smatra se tržišna cena prava, udela ili hartije od vrednosti koja je uzeta ili mogla biti uzeta kao osnovica poreza na prenos apsolutnih prava u momentu njihovog sticanja od strane obveznika. Davalac izdržavanja pravo svojine na predmetnim stvarima stiče nakon smrti primaoca izdržavanja.
Poštovani gospodine Kruniću,
dobio sam stan na poklon od majke. Sastavili smo Ugovor o poklonu koji overavamo kod notara i tom prilikom plaćamo naknadu koju nam je odredio notar na osnovu kataloške vrednosti nekrentnine ali mi je napomenuo da se prilikom odlaska u Katastar za podnošenje zahteva o promeni vlasnika nekretnine plaća neka naknada/taksa.
Molim vas za povratnu informacciju o ceni te takse/naknade koju plaćam u Katastru. Samo da napomenem da u stanu koji sam dobio na poklon od majke živi njena sestra koja ima pravo doživotnog plodouživanja, to sam naznačio u Ugovoru o poklonu.
Unapred zahvalan.
Poštovani Gorane,
jednokratna taksa za upis prava svojine (vlasništva) u Katastru iznosi 5.400,00 dinara dok taksa za upis doživotnog plodouživanja iznosi 2.370,00 dinara.
Da li je moguca prodaja garsonjere koja nije uknjizena a predata na legalizaciju 2003godine? U pitanju je nadogradnja u Medaku. Šaljem ispod cene ali ne znam koji je način prodaje.
Poštovana Slavice,
Nelegalna nekretnina generalno može biti predmet kupoprodaje, međutim, bez uvida u dokumentaciju kojom raspolažete (Vaš osnov sticanja nekretnine), ne može se dati precizniji odgovor, jer ne znam da li postoji građevinska dozvola za predmetnu nadogradnju. U sličnoj poziciji se nalaze i stanovi u izgradnji, koji nisu uknjiženi u Katastru, ali poseduju građevinsku dozvolu. Zakon o legalizaciji se značajno promenio od 2003. godine. Savet je da se obratite advokatu oko detalja i eventualnog sačinjavanja kupoprodajnog ugovora.
Nekretnina koja je kupljena pre 60 godina. Opis prostorija je u ugovoru 7 odeljenja, na spratu i 4 u prizemlju velicina sa imanjem 2.95h. A ugovor od prethodnog vlasnika koji je prodao je 7 odeljenja na spratu 3 u prizemlju 2.95h ukupno. Gde prvi vlasnik tuzi zadnjeg vlasnika da nije prodao 1 prostoriju i naziva ga nemoralnim a u posedu je 60god i do tada nista nije preduzeo Ako mu je bila prostorija kao oduzeta od drzave a i vracena, kada je prodavao preko svog punomocnika i sada trazi da mu se to vrati.
Poštovana Vera,
bez uvida u dokumentaciju, ne možemo se izjasniti na vaše zahteve, obzirom da postoji više kupoprodajnih ugovora kao i pokrenut postupak pred sudom. Obratite se advokatu sa celokupnom dokumentacijom kojom raspolažete.
Postovani,
stan je kupljen pre 10godina. Pre 4godine je plaćen porez na prenos apsolutnih prava uvećan za kamatu zbog plaćanja po isteku roka. Sva dokumentacija je uredno predata Katastru i do danas nije dobijeno rešenje. Šta dalje? Unapred zahvalna!
Poštovana Nadežda,
Shodno važećim propisima, uknjižba prava vlasništva u Katastru nije uslovljena plaćanjem poreza na prenos apsolutnih prava. Dakle, bez obzira da li je porez na prenos apsolutnih prava plaćen ili nije, Katastar po prijemu ugovora, mora doneti rešenje o uknjiženju ili odbačaju (ako postoji određena mana u ugovoru). Svakako je savet da se putem eKatastra obratite nadležnoj službi sa urgencijom ili zahtevom da se po Vašem predmetu postupi u što kraćem vremenskom roku.